GTX 1070 düşük GPU kullanımında yüksek RPM fan çalışması

merx

Yoctopat
Daha fazla  
%5 GPU kullanımı gibi seviyelerde ve sıcaklığın normal 45 50 derece oldugu zamanlarda GTX 1070 ekran kartımın ( 3 fanlı) 1 tanesi Max RPM de çalışıyor ve aşırı ses çıkarıyor ne yapabilirim?

Afterburner uzerinden GPU izin veriyorsa kendi fan profilini olusturabilirsin.

1695211659561.png

Bu dediğini yaptım hiç durmadan max rpm de çalışmaya başladı (43 derece) 43 de çalışmayacak şekilde ayarlasam da çalışıyor.

4 pinli kablosu olur o fanların. 3. fanın 4. pini (PWM) gevşek veya kablosu kopmuş olabilir.

Birbirine geçirmeli olduğundan devre dışı bırakabilir veya çözmeye çalışabilirsiniz.
Ne yapmam gerektiğini anlamadım açıkçası.

Bu dediğini yaptım hiç durmadan max rpm de çalışmaya başladı (43 derece) 43 de çalışmayacak şekilde ayarlasam da çalışıyor.
O zaman yukarda denildigi gibi fan baglantilarinda bir sorun var cunku kontrol edemiyorsun.

Kartin fan blogu ayri ise tornivida ile sok kablolari gozden gecir.

Ne yapmam gerektiğini anlamadım açıkçası.
Ekran kartının fan kısmını sök. Altında birbirine geçirilmiş soketler var. O soketler 4 pinli. 2'si elektrik iletiyor 1'i hız okuyor sonuncu da hız ayarlıyor. Hız ayarlayanda temassızlık var ki 3. fan tam gaz dönüyor.

Soğutucuyu sök, temassızlığı düzeltebiliyorsan düzelt. Düzeltemezsen de bozuk fanı iptal et. Zaten soketler USB gibi.

Ekran kartının fan kısmını sök. Altında birbirine geçirilmiş soketler var. O soketler 4 pinli. 2'si elektrik iletiyor 1'i hız okuyor sonuncu da hız ayarlıyor. Hız ayarlayanda temassızlık var ki 3. fan tam gaz dönüyor.

Soğutucuyu sök, temassızlığı düzeltebiliyorsan düzelt. Düzeltemezsen de bozuk fanı iptal et. Zaten soketler USB gibi.
Bozuk fanı nasıl iptal edebilirim kartın içini açmadan programla vs. oluyor mu? Zaten ekran kartını zorlayacak bir oyun oynamıyorum ısınmıyor hiç

Yeni konular

Geri
Yukarı