GTX 1070 için 2K 144Hz mi Yoksa Full HD 144Hz mi?

Viktor R3znov

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar.

Şu an imzamdaki 24" 75Hz 1ms monitörü kullanıyorum ve 144Hz'e geçmek istiyorum.

Şimdi sorum şu: BF1, GTA5 ve PUBG gibi oyunlarda 1080p çözünürlükte aldığım FPS ortalama 80FPS olsun. Ben 2K'ya geçtiğimde, 80FPS'den altına düşer miyim? Yoksa kartımın potansiyeli 2K'ya daha müsait olduğundan, 80FPS stabilitesini korur mu? Ya da daha da artma durumu olabilir mi?

Bu cevabınız doğrultusunda iki sınıf monitörden birini alacağım:

İyi sosyaller.

Son düzenleme:
Cevap paranız. 1070 2k'da tam potansiyelde çalışır ve size gayet başarılı bir iş çıkartır. Ancak 2k çok gerekli değil ben rekabetçi oyunlarda yüksek performans arayan biriyim diyorsanız 1080p de gayet güzel bir seçenek ben 1080p ve 144hz kullanıyorum ve gayet memnunum .

Kartın 2K'da kendi performansını Full HD'ye göre arttırması söz konusu olmaz. Aksine çözünürlük artacağından karta daha çok yük biner ve alacağınız FPS ciddi anlamda düşer. Şahsen Full HD'de 40-50 FPS fazla almayı 2K'ya tercih ederim.

Her birinizin yorumları için teşekkür ederim. Dediğim gibi bütçem linkte belirttiğim 2 monitöre de yetiyor arkadaşlar. 144 Hz alacağım ve 24" olacak. Tek takıldığım nokta 1080p mi yoksa 2k mı olması. Anladığım kadarıyla bir performans düşüşü yaşamayacağım? Çünkü videolarda da inceledim Bf1'de 80'den aşağı düştüğü yok. Çok yoğun sisli çatışmalarda bile 60FPS. Aynı zamanda PUBG'de de öyle.

Fakat Heroman arkadaşın dediği gibi bir performans düşüklüğü olur mu? İzlediğim videolara göre böyle bir düşüş görmedim ama bilemiyorum. Elimdeki monitör zaten 1080p. En azından ileri yatırım yaparım diye düşünüyorum. GTX 1070, 16GB 3000 MHz ram ve Ryzen 5 1600'üm var. High-Ultra ayarlarda, 2K'da 60FPS'in altına düşmemiş videolarda. Sizler ne dersiniz bu işe?

Her birinizin yorumları için teşekkür ederim. Dediğim gibi bütçem linkte belirttiğim 2 monitöre de yetiyor arkadaşlar. 144 Hz alacağım ve 24" olacak. Tek takıldığım nokta 1080p mi yoksa 2k mı olması. Anladığım kadarıyla bir performans düşüşü yaşamayacağım? Çünkü videolarda da inceledim Bf1'de 80'den aşağı düştüğü yok. Çok yoğun sisli çatışmalarda bile 60FPS. Aynı zamanda PUBG'de de öyle.

Fakat Heroman arkadaşın dediği gibi bir performans düşüklüğü olur mu? İzlediğim videolara göre böyle bir düşüş görmedim ama bilemiyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodan çözünürlükler arasındaki FPS farkını inceleyebilirsiniz.

Şöylede bir konu var bir çok twitch yayıncılarında gördüğüm kadarıyla adamlarda genelde ekran kartı 1080Ti var ve 1080p çözünürlükte oynuyorlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodan çözünürlükler arasındaki FPS farkını inceleyebilirsiniz.

Hocam bazı oyunlarda da 2K'da, Full HD'ye oranla 3-5FPS daha fazla alınmış. Oyundan oyuna fark etme durumu da var sanırım? Mesela attığın videodaki 4.30'u izle.

Şimdi düşünüyorum: Elimde zaten 75Hz, 1080p var. 144Hz için 1080p ileriye dönük kazanım olur mu? Ama 2k daha çok kazanım sağlar gibime geldi. Ve oyun keyfimi de kaçıracak bir FPS düşüşü yaşamam diye düşünüyorum. Sizler ne dersiniz?
Şöylede bir konu var bir çok twitch yayıncılarında gördüğüm kadarıyla adamlarda genelde ekran kartı 1080Ti var ve 1080p çözünürlükte oynuyorlar.

İnternet upload mevzusundan dolayı olabilir mi hocam?

Arkadaşlar buna ne diyorsunuz?

Asus VG248QE 24” 144hz 1ms (DVI+HDMI+Display) Full HD LED Fiyatı

1080P (FPS mevzusundan dolayı daha mantıklı gibi geldi). 144 Hz ve 3D film izleme desteği varmış. Hem de paneli yukarı aşağı, yatay dikey ayarlanabiliyor.

Not: Hem de şöyle bir durum şimdi aklıma geldi. 2K'da 144 FPS'lere ulaşamayacağım. Hatta bazı durumlarda 60-65FPS'lere gelip, 75Hz doyumunu bile yaşayamayacağım. Bu yüzden; 1080p, 144Hz, 1Ms'te karar kıldım dostlar. Siz ne dersiniz?
Düzenleme: Asus VG248QE 24” 144hz 1ms (DVI+HDMI+Display) Full HD LED Fiyatı

Bu monitörü aldım arkadaşlar. Şöyle düşündüm: GTX 1070 ile, 2K'da 120-144FPS'lere ulaşamayacağım için, tam olarak 144Hz'in keyfini yaşayamayacağım ve zaten elimde hali hazırda 75Hz monitör var.

Bu sebeple 1080p, 144Hz, 1Ms aldım ve ileride çıkacak olan daha ağır oyunları da 1080p'de oynayarak, GTX 1070'in ömrünü uzatmış olacağım ve yeni bir ekran kartı almaya zorlamayacak.

Umarım Allah utandırmaz :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı