Çözüldü GTX 1070 sistem oyunlarda yeniden başlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

anilbuldu

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Yönetmen / Görüntü Yönetmeni
Öncelikle herkese iyi forumlar diliyorum. İmzamdaki sistemde (Aşağıda da sistem bilgilerini paylaşacağım.) GTA 5 Online, Conqueror's Blade gibi oyunları en yüksek ayarlarda oynarken bilgisayar reset atıyor. Isınma sorunu mu var diye Prime95 ve FurMark açık olarak 45 dakikalık bir test yaptım. Ekran kartı sıcaklığı maksimum 72, anakart sıcaklığı maksimum 48, işlemci sıcaklığım ise maksimum 68 oldu. Ekran kartı fanlarım %100 değildi 72 derecede ve bu değer stabil kaldı. Forumdan araştırdığım kadarıyla bu problem genellikle yetersiz güç kaynağıyla alakalı. Xigmatek tauro 700W 80+ Bronze sertifikalı bir güç kaynağı kullanmaktayım ve kutuda yazan bilgilere göre 12V kanalından 53 amper, 636W vermekte. Güç kaynağım sistem için yetersiz değil aslında. Sorunun güç kaynağından kaynaklandığını nasıl netleştirebilirim? Güç kaynağı değilse hangi donanımdan olabilir? Yapmamı önerdiğiniz testler var mı?

Sistem bilgileri.
Anakart: ASRock X370 GAMING Fatality K4.
CPU: Ryzen 7 1800X.
GPU: Gigabyte GTX1070 Windforce.
PSU: Xigmatek tauro 700W 80+Bronze.

Çözüm
@PcAnlamaz @0_6_alperen_0_6 @Aliosman Avci dostlar ben galiba eksik bilgi verdim ya bilgisayarı uzun süredir hiç prizden çekmemiştim, bugün PC'yi prizden çekip tekrar taktım ve çalıştırdım. BIOS ekranı gelmeden PC reset attı ve 4-5 saniye kapalı kaldıktan sonra kendi kendine tekrar açıldı. Böyle bir şey daha önce başıma gelmemişti, geldiyse de ben dikkat etmemişin açıkçası. Bu sorun PSU şüphemiz doğrular nitelikte mi yoksa başka bir bileşende mi problem?

Onu BIOS pilini çıkarıp çalıştırarak çözebilirsin. Çalıştırırsın sonra kapatıp pili yerine takarsın sorun hala devam ediyorsa bileşenlere bakarak çözüm bulunabilir.
Öncelikle herkese iyi forumlar diliyorum. İmzamdaki sistemde (aşağıda da sistem bilgilerini paylaşacağım.) GTA 5 Online, conqueror's Blade gibi oyunları en yüksek ayarlarda oynarken bilgisayar reset atıyor. Isınma sorunu mu var diye Prime95 ve FurMark açık olarak 45 dakikalık bir test yaptım. Ekran kartı sıcaklığı maksimum 72, anakart sıcaklığı maksimum 48, işlemci sıcaklığım ise maksimum 68 oldu. Ekran kartı fanlarım %100 değildi 72 derecede ve bu değer stabil kaldı. Forumdan araştırdığım kadarıyla bu problem genellikle yetersiz güç kaynağıyla alakalı. Xigmatek tauro 700W 80+ Bronze sertifikalı bir güç kaynağı kullanmaktayım ve kutuda yazan bilgilere göre 12V kanalından 53 amper, 636W vermekte. Güç kaynağım sistem için yetersiz değil aslında. Sorunun güç kaynağından kaynaklandığını nasıl netleştirebilirim? Güç kaynağı değilse hangi donanımdan olabilir? Yapmamı önerdiğiniz testler var mı?

Sistem bilgileri.
Anakart: ASRock X370 GAMING Fatality k4.
CPU: Ryzen 7 1800X.
GPU: Gigabyte GTX1070 Windforce.
PSU: Xigmatek tauro 700W 80+Bronze.

Hocam overclock yaptıysanız geri alıp dener misiniz bu arada PSU'dan olacağını sanmıyorum PSU fazlası ile yeterli.

Arkadaşınızdaki PSU'yu kasanızda deneyebilirsiniz. Bunun dışında tavsiyem CPU-Z ile CPU'yu Stress'e sokun aynı anda ekran kartını bir de reset atıyorsa sorun PSU'da olur net.
Hocam overclock yaptıysanız geri alıp dener misiniz bu arada PSU'dan olacağını sanmıyorum PSU fazlası ile yeterli.

Doğru fakat PSU bazen sorunlu falan olursa müşteriler böyle sorunlar yaşayabiliyor %1 olsa bile.

Arkadaşınızdaki PSU'yu kasanızda deneyebilirsiniz. Bunun dışında tavsiyem CPU-Z ile CPU'yu Stress'e sokun aynı anda ekran kartını bir de reset atıyorsa sorun PSU'da olur net.

Doğru fakat PSU bazen sorunlu falan olursa müşteriler böyle sorunlar yaşayabiliyor %1 olsa bile.

Kesinlikle denemelisiniz bunu.

Hocam sizin dediğinizde doğru ancak ekran kartına OC yapınca da reset atabiliyor.

Ekran kartımı ve işlemcimi overclocksuz kullanıyorum hocam. CPU-Z ile defalarca stres testi yaptım fakat PC hiçbir şekilde reset atmıyor. Hatta CPU-Z yetersiz kalıyordur diye Prime95 ile sömüreyim dedim işlemciyi. CPU-Z stress testinde de Prime95 stress testinde de daha doğru sonuçlara ulaşabilmek adına FurMark ile ekran kartını da stres altına sokuyorum ki kasa içi sıcaklıklar olabildiğince doğru şekilde yansısın...
Hocam sizin dediğinizde doğru ancak ekran kartına OC yapınca da reset atabiliyor.

Ekran kartım overclocksuz hocam.
Kesinlikle denemelisiniz bunu.

Defalarca denedim ekran kartı ve CPU stress testlerini aynı anda yapıyorum zaten. Hiçbir şekilde reset atma olmuyor hocam.
Bu PSU yetmiyorsa trafoyla beslemek lazım zaten hocam farkındayım ama bir gariplik var.. PSU "gg" galiba
Nasıl olabiliyor ki.

Anlamadım ki bende.

Hocam aklıma başka bir şey gelmiyor PSU'da sorun olması çok az bir ihtimal bir arkadaşınızda deneyin hocam PSU'yu ya da arkadaşınızın ekran kartını da size takabilirsiniz eğer arkadaşınızın ekran kartındada kapanırsa sorun PSU gibi.

Hocam aklıma başka bir şey gelmiyor PSU'da sorun olması çok az bir ihtimal bir arkadaşınızda deneyin hocam PSU'yu ya da arkadaşınızın ekran kartını da size takabilirsiniz eğer arkadaşınızın ekran kartındada kapanırsa sorun PSU gibi.

Öyle yapacağım hocam bakalım. Sonucu muhakkak yazarım buraya zaten..

Geri
Yukarı