Çözüldü RX 580 sistem oyunlarda yeniden başlıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Hayki

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen hafta şu özelliklerde bir bilgisyar topladım.
AMD Ryzen 5 3600 6 çekirdek.
ASUS Dual RX580 08G 256 Bit 8 GB ekran kartı.
550W +80 PSU + 4 fan bir egzoz sistemi denilenden.
500 GB Samsung Evo SSD.
Kingston HyperX 8 GB DDR4 RAM.
ASUS Prime B450M-K.

Torrentten oyun indirdim. 3 tane Modern Warfare, 2 Metro Exodus, bir de CoD Ghost ama bu oyunlara girdiğimde bilgisayar 5 dakika sonra kendini yeniden başlatıyor fakat başka işlemlerde böyle bir sıkıntı yok. Mesela Knight Online oynuyorum, onda hiçbir sorun yaşamıyor. M saatlerce oynuyorum.
Acaba PSU tam güç veremediği için sistem kendini bu yüzden tekrar başlatıyor olabilir mi? Bu konularda pek bilgim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Ekran kartı için sadece minimum 500W güç desteği isteniyor.
Bir yerde araştırdım, PSU'lar tam güçlerini veremeyebiliyormuş. 550/80 bunun %80 net olarak verirmiş. Biraz araştırdım, baktım, kafam karıştı, sinirlerim bozuk.

Game Booster şimdi baktı.

Frisby, Rampage, Game Booster bunlar çok kötü PSU'lar olduklarını okudum Corsair PSU kullanıp kafamın rahat etmesinden yanayım. Eğer sorun PSU ise.

Korsan oyunlarda benzer sorunlar yaşayanlar var fakat benim eski i5 4.nesil laptopımda böyle sorunlar yaşamıyordum.
hocam benim sorunda psu değilse boş yere 500 TL harcamıs olacagım.Sorun ekran kartı da olabilir ama denemelik PSU da yok elimde.
Oyun esnasında işlemci ve ekran kartı sıcaklık değerlerin nedir?

Hocam islemci 59 ekran kartı 73 74 derecelerde Fortnite'da Valorant'da ise islemci 55 57 arası ekran kartı 59 derecede. Isınma yokken bu sorunu yapması beni ekran kartı veya PSU ya yöneltiyor.

hocam benim sorunda psu değilse boş yere 500 TL harcamıs olacagım.Sorun ekran kartı da olabilir ama denemelik PSU da yok elimde.

Hocam islemci 59 ekran kartı 73 74 derecelerde Fortnite'da Valorant'da ise islemci 55 57 arası ekran kartı 59 derecede. Isınma yokken bu sorunu yapması beni ekran kartı veya PSU ya yöneltiyor.
OCCT ile güç kaynağınızı test ettiniz mi ?

OCCT ile güç kaynağınızı test ettiniz mi ?
Evet hocam PSU testinde sıkıntı cıkmıyor fakat ekran kartı testi sırasında 3 testten birinde PC donuyor tuhaf bir tespit daha yapayım Google Chrome kullanırken PC ansızın donuyor ve öylece kalıyor reset atana kadar. Ayrıca Fortnite'da 3 oyun atana kadar yani 10 dakika icinde donuyor ama Valorant oynarken hiçbir sorun yaşanmıyor.Güç kaynağı alırsam ekran kartı alma şansım baya düşüyor inşallah sorun ekran kartından değildir.

Ekran kartı ve RAM'den şüphelenmeye başladım Memtest86 ile RAM'lerini test eder misin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoyu izleyerek adımları takip edip test edebilirsin veya çift kanal RAM kullanıyorsan teker teker test edebilirsin ayrıca DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip tekrardan güncel bir ekran kartı sürücüsü indir.

Hocam RAM testini daha önce denedim %100 basarılı geciyor RAM'ler geriye sadece ekran kartı ve PSU kaldı.

Ekran kartı ve RAM'den şüphelenmeye başladım Memtest86 ile RAM'lerini test eder misin?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoyu izleyerek adımları takip edip test edebilirsin veya çift kanal RAM kullanıyorsan teker teker test edebilirsin ayrıca DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip tekrardan güncel bir ekran kartı sürücüsü indir.

Game booster şimdi baktı.

Frisby, Rampage, Game booster bunlar çok kötü PSU'lar olduklarını okudum Corsair PSU kullanıp kafamın rahat etmesinden yanayım. Eğer sorun PSU ise.

Korsan oyunlarda benzer sorunlar yaşayanlar var fakat benim eski i5 4.nesil laptopımda böyle sorunlar yaşamıyordum.

Tekrardan merhaba hocam daha önce Technopat'ın topladığı sistemlerde kullandığı Sharkoon marka 80 + Bronze PSU'lardan sipariş ettim. İnşallah sorun sadece PSU dur.
P kafamın rahat etmesinden yanayım. Eğer sorun PSU ise.

Son düzenleme:
Hocam RAM testini daha önce denedim %100 basarılı geciyor RAM'ler geriye sadece ekran kartı ve PSU kaldı.

Tekrardan merhaba hocam daha önce Technopat'ın topladığı sistemlerde kullandığı Sharkoon marka 80 + Bronze PSU'lardan sipariş ettim. İnşallah sorun sadece PSU dur.
P kafamın rahat etmesinden yanayım. Eğer sorun PSU ise.

Vallahi ben her şeyi yaptım GPU CPU bütün testlere soktum aşırı yükte çalıştırdım bana mısın demediler o kadar saçma bir sorunla karşı karşıyayım ki anlatamam bilgisyarı toplayalı 1 hafta oldu. Belki korsan oyunlardadır sorun dedim Epic Games'den Tom Clancy's The Division 2 indirdim sistem gereksinimleri benim sistemimin altında fakat oyuna girer girmez hoop sistem yeniden başlatıyor GPU sıcaklıgına girerken baktığımda 59 görünüyor testlerde 73 stabildi daha bir entersan bir olay PUBG Mobile'da 2K HD ayarlarda denedim 48/54 arasıydı ve bir kere olsun 55'i görmedi ekran kartına bahane bulamadım furymask testinde AIDA64 testinde hep başarılydı. Bir arkadaşımda 650W PSU var onu deneyeceğim bu hafta eğer sorun o ise bende Sharkoon PSU 650 alabilirm.
Oyunları Steam'den veya Epic üzerinden satın alın, sorun devam ederse tekrar konu açabilirsiniz.

Sizin dediğiniz gibi Epic Games'den denemek amaçlı ücretsiz olan bir oyun indirdim Tom Clancy's The Division 2 fakat sorun hala aynı.

Hocam ben PSU'nun siparişini dün verdim halen kargoya verilmedi gelir gelmez deneyeceğim inşallah sorun sadece PSU dur da çözülür hemen yoksa ekran kartı almak için bütçe kalmadı.

İnşallah öyledir yoğunluktan ben deneyemedim hala ama yüksek ihtimalle PSU benim sorunum.

Merhaba hocam bugün Sharkoon 650W 80 Plus güç kaynağım geldi ve taktım Fortnite açtığımda crash yedim ve aldığım hata.
Minidump dosyası
SYMBOL_NAME: luafv!LuafvGenerateFileName+ec

MODULE_NAME: luafv

IMAGE_NAME: luafv.sys

STACK_COMMAND: .cxr 0xffffef0000fbda30 ; kb

BUCKET_ID_FUNC_OFFSET: ec

FAILURE_BUCKET_ID: 0x3B_c0000005_luafv!LuafvGenerateFileName

OS_VERSION: 10.0.19041.1

BUILDLAB_STR: vb_release

OSPLATFORM_TYPE: x64

OSNAME: Windows 10

FAILURE_ID_HASH: {528d35d3-ff80-5f65-e340-8b82fd9b5a30}

Followup: MachineOwner
---------

||1:2: kd> lmvm luafv
Browse full module list
start end module name
fffff804`28390000 fffff804`283b9000 luafv # (pdb symbols) C:\ProgramData\Dbg\sym\luafv.pdb\6F63F9644F3B64A1142FAC05105A58B41\luafv.pdb
Loaded symbol image file: luafv.sys
Mapped memory image file: C:\ProgramData\Dbg\sym\luafv.sys\56A433D729000\luafv.sys
Image path: \SystemRoot\system32\drivers\luafv.sys
Image name: luafv.sys
Browse all global symbols functions data
Image was built with /Brepro flag.
Timestamp: 56A433D7 (This is a reproducible build file hash, not a timestamp)
CheckSum: 00030A3A
ImageSize: 00029000
Translations: 0000.04b0 0000.04e4 0409.04b0 0409.04e4
Information from resource tables:

Merhaba hocam bugün Sharkoon 650W 80 Plus güç kaynağım geldi ve taktım Fortnite açtığımda crash yedim ve aldığım hata.
Minidump dosyası.
SYMBOL_NAME: Luafv! Luafvgeneratefilename+ec.

MODULE_NAME: Luafv.

IMAGE_NAME: luafv.sys.

STACK_COMMAND:. Cxr 0xffffef0000fbda30; KB.

BUCKET_ID_FUNC_OFFSET: Ec.

FAILURE_BUCKET_ID: 0x3B_c0000005_luafv!LuafvGenerateFileName.

OS_VERSION: 10.0.19041.1.

BUILDLAB_STR: VB_RELEASE.

OSPLATFORM_TYPE: X64.

Osname: Windows 10.

FAILURE_ID_HASH: {528D35D3-FF80-5F65-E340-8B82FD9B5A30}

Followup: Machineowner.
---------

||1:2: kd> lmvm luafv.
Browse Full module list.
Start end module name.
Fffff804'28390000 fffff804'283B9000 luafv # (pdb symbols) C:\ProgramData\Dbg\sym\luafv.pdb\6F63F9644F3B64A1142FAC05105A58B41\luafv.pdb.
Loaded symbol image file: luafv.sys.
Mapped Memory image file: C:\ProgramData\Dbg\sym\luafv.sys\56A433D729000\luafv.sys.
Image path: \SystemRoot\system32\drivers\luafv.sys.
Image name: luafv.sys.
Browse all global symbols functions data.
Image was built with /brepro flag.
Timestamp: 56A433D7 (this is a reproducible Build file hash, not a timestamp)
Checksum: 00030A3A.
Imagesize: 00029000.
Translations: 0000.04B0 0000.04E4 0409.04B0 0409.04E4.
Information from resource tables:

Ben daha denemedim hata ile ilgili bilgim yok iyice canımı sıktı zaten camdan aşağı atabilirim:D.

Geri
Yukarı