GTX 1070 sistemde ekran kararıyor

Naruto Uzumaki

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Bir aydır bir sorunla karşılaşmaktayım oyunlarda olsun olmasın video izlerken, yük altında değilken ekran kartı fanları bir anda hızlanıyor ve ekran kararıyor ama arkada tüm ses çalışıyor her şey buraya kadar normal. Benim daha önce başıma bir daha geldi ve PSU değiştirdiğimde sorun düzelmişti ve şimdi tekrardan aynısı olmakta sistemi aşağıda belirteceğim ve OCCT testinde PSU denemesi yapınca sorun bir daha oldu 10 saniye sonra tekrar ekran karardı. GPU için yapmadım çünkü aynı şekil GPU için enerji tüketecek yine pek anlaşılmayacak, PUBG de ekran görüntüsünden takribi 20 saniye sonra kapandı ve OCCT'den takip ettiğimde pin voltajlarını da paylaşıyorum bir sorun var gibi böyle mi olması gerekiyor? Sonuçları aşağıda. Bu durum bazen normal zamanda yani hiç ekran kartını zorlamadığım zamanda örneğin YouTube'da video izlerken de oldu sadece oyunda değil yani yük altında değilken de oldu kasayı tamamen temizledim PSU açıp içinde modüler girişleri de temizledim belki ondandır diye yine yaptı bilen arkadaşlarımın cevaplarını bekliyorum, teşekkürler.

Not: Elimde aynı PSU da kullandığım bir Gigabyte RX580 8 GB da vardı aynı sorunu o da yaptı ve ben o kartı alıcısının bilgisi dahilinde sattım çocuğu için alacaktı pek anlamıyordu adam uzunca anlattım o adam da abi kartta sorun var diye de aramadı kendime daha hiç içi açılmamış macunu dahi ellenmemiş, vidalarında daha fabrika kağıdı duran bir kart aldım arkadaşımdan temiz bir kart (1070 Gaming x) yaklaşık 5 ay o da sorun çıkarmadı bugüne kadar ilk olarak VRAM'lardan şüphe ettim ama aynısı başıma gelince şüphem bu durumda iyice PSU'ya kaydı.

PSU: XIGMATEK VECTOR S SERİSİ 80PLUS SİLVER 750W MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

up

Dosya Ekleri

• sss.png
    sss.png
    157,5 KB · Görüntüleme: 21
  • 11.png
    11.png
    2 MB · Görüntüleme: 18
  • cb145fa8-302e-42a1-8d9c-d8ffa44fdf43.jpg
    cb145fa8-302e-42a1-8d9c-d8ffa44fdf43.jpg
    136,9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Başta RX 580 ve eski PSU'nuz vardı, bu sorunu yaşıyordunuz. Sonra PSU değiştirdiniz düzeldi. RX 580'i sattınız, GTX 1070'e geçtiniz ama yeni PSU olmasına rağmen RX 580'de yaşadığınız aynı sorunu bir süre sonra bunda da yaşadınız. Buraya kadar doğru mu?

Ekran karardıktan sonra, bu dediğiniz ekran kartı fan hızlanması sırasında yüksek ihtimalle hızları %100 oluyor. Siyah ekran ve %100 fan hızı apaçık bir arıza belirtisi. Ama bunu RX 580'de de yaşamışsınız. Eee, PSU değişmiş. Ekran kartı değişmiş. Niye hala yaşıyorsunuz ki bu durumu, orası ilginç işte.

Sizinle aynı sorunu yaşayan 2 yabancı platform ve 1 Technopat konusu paylaşıyorum. Tam da tarif ettiğiniz sorunlar. Boştayken, video izlerken, masaüstünde veya oyunda fark etmeksizin bir anda siyah ekran alıyorlar ve ekran kartı fanları hızlanıyor.

Technopat konusunda arkadaş DDU ile tüm sürücüleri güvenli modda temizleyip tekrar kurmuş ve çözülmüş. Siz DDU ile ne var ne yok her şeyi silin hem AMD hem Nvidia sürücülerini. Sonra sürücüleri tekrar yükleyin ve deneyin.

Linus konusundan pek bir şey çıkmamış.

---------------------------------------------------------------

2018 EVGA forumundaki konu biraz daha açıklayıcı bilgiler içeriyor.

Konuyu cevaplayan birinin yazdığı açıklamaları ve tavsiyeleri paylaşıyorum.

Sorunun yazılım değil de donanım kaynaklı olabileceğini belirtmiş. Ekranın siyah olduğu ve fanların %100 dönmeye başladığı durumda kartın OCP (Over Current Protection) yani aşırı akım koruması moduna girdiğini söylemiş. OCP modunun amacı da, PSU'dan karta stabil olmayan yani dengesiz bir güç verildiğinde kartı anlık dalgalanmadan korumak için kartı kapatmak zaten. :)

Ayrıca, ekran kartına bağladığınız PCIe güç kablosunda bir gevşeklik veya tam oturmama durumunda da oluşabileceğini söylemiş. Pinlerin tam temas etmiyor olması gibi bir durum olabilirmiş. O yüzden ekran kartını slota iyice oturttuğunuzdan emin olun ve güç kablosunu da sağlam takmaya özen gösterin.

Anakartta başka bir PCIe slotu varsa ekran kartını ona takıp test etmenizi önermiş. Yani sorun anakartta da olabilir.

Ek olarak, PSU'dan ekran kartına gelen gücün stabilliğini kontrol etmenizi önermiş. BIOS'a girip Hardware Monitor veya PC Health Status ayarlarına girip system 12v kanalının değerini gözlemleyin demiş.

Peki ne görmeniz lazım? 11.4 ve 12.6 Volt arasında bir değer görmeniz gerektiğini söylemiş.
Buna +/- %5 tolerans vermiş kanal farklılığından oluşabilecek farklılıklar için.

Değerin stabil olmasının ve neredeyse hiç dalgalanma olmaması gerektiğini söylemiş. 0.1v veya üstü bir dalgalanma veya 10 saniyeden önce oluşan herhangi bir dalgalanma 12v kanalında bir sorun olduğunun belirtisiymiş.

Dediği kısmın MSI BIOS'taki resmini paylaşıyorum, sizde hangi marka varsa bu altta yeşille işaretlediğim yeri bulup değeri gözlemleyin:

hardware-monitor.png

Özetle;

• DDU yardımıyla tüm AMD ve Nvidia sürücülerini silin (güvenli modda).
  • En güncel sürücüleri yükleyin.
  • Ekran kartının tam olarak oturduğuna emin olun.
  • Ekran kartı PCIe güç kablosunun gevşek olmadığına, pinlerin tam temas ettiğine emin olun.
  • Ekran kartını anakartınızdaki başka bir PCIe slotuna takıp deneyin.
  • BIOS'tan 12v kanalının stabil olup olmadığını yazdığım rehbere göre gözlemleyin.

Son düzenleme:
Başta RX 580 ve eski PSU'nuz vardı, bu sorunu yaşıyordunuz. Sonra PSU değiştirdiniz düzeldi. RX 580'i sattınız, GTX 1070'e geçtiniz ama yeni PSU olmasına rağmen RX 580'de yaşadığınız aynı sorunu bir süre sonra bunda da yaşadınız. Buraya kadar doğru mu?

Ekran karardıktan sonra, bu dediğiniz ekran kartı fan hızlanması sırasında yüksek ihtimalle hızları %100 oluyor. Siyah ekran ve %100 fan hızı apaçık bir arıza belirtisi. Ama bunu RX 580'de de yaşamışsınız. Eee, PSU değişmiş. Ekran kartı değişmiş. Niye hala yaşıyorsunuz ki bu durumu, orası ilginç işte.

Sizinle aynı sorunu yaşayan 2 yabancı platform ve 1 Technopat konusu paylaşıyorum. Tam da tarif ettiğiniz sorunlar. Boştayken, video izlerken, masaüstünde veya oyunda fark etmeksizin bir anda siyah ekran alıyorlar ve ekran kartı fanları hızlanıyor.

Technopat konusunda arkadaş DDU ile tüm sürücüleri güvenli modda temizleyip tekrar kurmuş ve çözülmüş. Siz DDU ile ne var ne yok her şeyi silin hem AMD hem NVIDIA sürücülerini. Sonra sürücüleri tekrar yükleyin ve deneyin.

Linus konusundan pek bir şey çıkmamış.

---------------------------------------------------------------

2018 EVGA forumundaki konu biraz daha açıklayıcı bilgiler içeriyor.

Konuyu cevaplayan birinin yazdığı açıklamaları ve tavsiyeleri paylaşıyorum.

Sorunun yazılım değil de donanım kaynaklı olabileceğini belirtmiş. Ekranın siyah olduğu ve fanların %100 dönmeye başladığı durumda kartın ocp (over current protection) yani aşırı akım koruması moduna girdiğini söylemiş. Ocp modunun amacı da, PSU'dan karta stabil olmayan yani dengesiz bir güç verildiğinde kartı anlık dalgalanmadan korumak için kartı kapatmak zaten. :)

Ayrıca, ekran kartına bağladığınız PCI-e güç kablosunda bir gevşeklik veya tam oturmama durumunda da oluşabileceğini söylemiş. Pinlerin tam temas etmiyor olması gibi bir durum olabilirmiş. O yüzden ekran kartını slota iyice oturttuğunuzdan emin olun ve güç kablosunu da sağlam takmaya özen gösterin.

Anakartta başka bir PCI-e slotu varsa ekran kartını ona takıp test etmenizi önermiş. Yani sorun anakartta da olabilir.

Ek olarak, PSU'dan ekran kartına gelen gücün stabilliğini kontrol etmenizi önermiş. BIOS'a girip hardware monitor veya PC health status ayarlarına girip System 12v kanalının değerini gözlemleyin demiş.

Peki ne görmeniz lazım? 11.4 ve 12.6 Volt arasında bir değer görmeniz gerektiğini söylemiş.
Buna +/- %5 tolerans vermiş kanal farklılığından oluşabilecek farklılıklar için.

Değerin stabil olmasının ve neredeyse hiç dalgalanma olmaması gerektiğini söylemiş. 0.1v veya üstü bir dalgalanma veya 10 saniyeden önce oluşan herhangi bir dalgalanma 12v kanalında bir sorun olduğunun belirtisiymiş.

Dediği kısmın MSI BIOS'taki resmini paylaşıyorum, sizde hangi marka varsa bu altta yeşille işaretlediğim yeri bulup değeri gözlemleyin:

Eki Görüntüle 1505054

özetle;

• DDU yardımıyla tüm AMD ve NVIDIA sürücülerini silin (güvenli modda).
  • en güncel sürücüleri yükleyin.
  • ekran kartının tam olarak oturduğuna emin olun.
  • ekran kartı PCI-e güç kablosunun gevşek olmadığına, pinlerin tam temas ettiğine emin olun.
  • ekran kartını anakartınızdaki başka bir PCI-e slotuna takıp deneyin.
  • BIOS'tan 12v kanalının stabil olup olmadığını yazdığım rehbere göre gözlemleyin.

Çok teşekkür ederim uğraşıp yardımcı olmaya çalışmışsınız ama şunu söyleyeyim ilk soruda aynı PSU ile hem RX580 hem de 1070 de oldu aynı PSU farklı kartlar. 12V Voltage kısmı 12.033 fen anlık olarak 12.099 oluyor

Son düzenleme:
Aynı PSU farklı ekran kartı durumu varsa direk PSU ile alakalıdır demek geliyor içimden ama acaba anakartta da bir sıkıntı olabilir mi? Ama düşük bir ihtimal.

Şimdi elinizde 2 farklı ekran kartı var ikisi de sorunlarıyla bilinen modeller (özellikle RX serisi) ama eğer ikisi de arızalıysa tesadüfi olarak aynı şekilde görüntü vermeyi kesmeleri gerçekten saçma olur. O yüzden bunlarda sorun yok gibi.

2 farklı PSU ve 2 farklı ekran kartı değişiyor. Ama aynı olan şey sisteme gelen gücün kaynağı. Yani şebeke elektriğinizin kalitesi. Acaba bu duruma zamanla oluşan elektrik kesintileri, voltaj dalgalanmaları vb. elektrik şebekenizle alakalı herhangi bir şey mi sebebiyet veriyor? PSU ve ekran kartlarını yavaş yavaş arızalı duruma mı getiriyor? İşte burada bu durumu daha önce tecrübe etmiş birilerinin açıklaması gerek. Böyle şeyler yaşanabilir ama sizdeki sıkıntı bu mu asıl önemli olan orası.

Basit bir sürücü sıkıntısı da olabilir, tesadüf olarak 2 ekran kartı da sıkıntılı olabilir, PSU'lar da aynı şekilde denk gelmiş olabilir. Net bir şey söylemek zor.

Daha önceki konularda hep kabloyla ilgilidir, 12v kanalıyla ilgilidir, sürücüyü sil güncelle, ekran kartını başka slota tak dene çözümleri önerilmiş söylediğim gibi. Daha ileri çözüm olarak ne yapılabilir onu kestiremiyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı