GTX 1070 ve i5 6600K sistemde ekrana görüntü gelmiyor

Suleymanozer

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Psikolog
Bu başlıkla açılmış bütün konuları okudum, çözüm olmadı.
Sistemi 3-4 yıl önce toplamıştım aşağıdaki bileşenlerden oluşuyor:
Z170AC Tomahawk anakart.
MSI 1070 ekran kartı.
i5 6600K işlemci.
16 GB Corsair 3200MHz DDR4 RAM.
Samsung Pro 950 SSD.

Sorun: Forza Horizon 4 oynarken neden oyun kolumu takıp bilgisayarı TV'ye bağlayıp yayıla yayıla oynamayayım ki diye düşündüm. Oyun açıkken sökyüm monitörden her zamanki gibi taktım TV'ye, görüntü gelmedi. HDMI'da sorun olabilir diye düşündüm. Sonra kapatıp açtım. Olmadı. Tekrar monitöre taktım yine olmadı. Ekran kartı fanını dönmediğini fark ettim. Bir dizi bildiğim işlemleri uyguladım. (RAM'lerin yerini değiştirdim, BIOS pilini söküp taktım). Elran kartsız bağladığımda açıldı. BIOS pilini çıkarttığım için BIOS ayarlarlamalarımı (RAM MHz'i 2100'de kalıyor 3200'e çektim, işlemciyi tekrar OC yaptım vs) tekrar yaptım. Başlatınca yine gitti. Şu an fanlar dönüyor anakarta güç geliyor, ekran kartlı veya ekran kartsız ekrana görüntü gelmiyor. Anakart üzerindeki, CPU, DRAM ışıkları sönük ama VGA ışığı sürekli olarak yanıyor. Sorun ekran kartında olsa ekran kartsız açılması gerekmez mi? Anakartmı arızalı, bilemedim. Bir önerisi olan?

Bu gibi durumlarda komple söküp takmak işe yarayabilir. Bu RAM'leri daha düşük frekanks ile deneyebilirsiniz. OC yapmadan denediniz mi?
Evet denedim. Zaten Bios'u çıkarınca sıfırlandı oc'ler. Ekran kartı varken de açılmıyor yokken de. Şuan durum bu. Elran kartı msi ılığı yanmıyor ve fan dönmüyor. Diğer egzos fankar cpu fanları (toplamda 6 adet) sorunsuz çalışıyor. Cpu ve ramlerde de sıkıntı yok gibi. Ama hem anakarttan hem gbu'dan görüntü alamıyorum. Az önce de tv bozuldu off bu karantinalı günler nasıl geçecek şimdi.
Bir güncelleme: Bir süre sonra ekran kartsız (onboard) bağladığımda PC çalıştı. Ekran kartımı koltuğumun altına kıstırıp, tanıdık bilgisayarcımın yolunu tuttum. Ekran kartını başka bir sistemde denedi. Zaten görür görmez devrelerin renginden aşırı ısıya maruz kalmış, yanmış olabilir dedi. Yani, ekran kartı nanay. Termal macununu hiç değiştirmemiştim sanırım bu yüzden olmuş. Ekran kartının bu sebeple yanabileceğini hiç düşünmemiştim. Son bir çare termal macun değiştirip deneyeceğim olmazsa hanımı kandırıp RTX 2060 falan almanın yollarını arayacağım (evlenmeyin bekarken sistem toplamak, upgrade yapmak daha kolay. Şimdi hep para sorununu çözmem gerek hem de hanımı ikna etmem gerek :D).

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı