GTX 1080 Sistem Ses Sorunu

Lespux

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Aşağıdaki sisteme sahibim. Kasadan garip bir ses geliyor. Nasıl tarif etsem bilemedim. Hın hın gibi bir ses geliyor. Bir yavaşlıyor bir hızlanıyor. Kasanın önünde 2 adet işlemci soğutucu fanı var. Üstünde 2 adet kasanın kendi fanı var. Arkada ise tek fan var. Fanları kontrol ettim. Fanlardan gelmiyor ses. Yüksek seviyede bir oyun açınca ses dayanılmaz bir hal alıyor. Yardımcı olabilecek var mı?

Sistem bileşenleri;
Anakart MSI Z170A GAMING M5 DDR4 M.2 Killer HDMI DVI 16x LGA1151
İşlemci Intel Core i7-6700K
Ekran Kartı MSI GTX 1080 Gaming X 8GB
Ram Corsair DDR4 16GB(2x8) Vengeance 3000MHz CMK16GX4M2B3000C15R
Harddisk Seagate 3,5¨ 2TB Barracuda 7200 RPM
SSD Samsung 500GB 850 Evo
Kasa Cooler Master MasterCase Pro 5
PSU Seasonic X-750 80Plus GOLD 750W
Corsair Hydro H115i 280mm

Oyunlarda en fazla 50 dereceyi gördüm. Fan ayarları otomatikte. Yani sıcaklığa göre hızlanıyorlar. Ses bilgisayar boştayken bile geliyor. Hangi parçadan geliyor çözemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnleme sesi gibi bir ince ses ise Coil Whine sesidir. Ekran kartlarında genelde olur çok bir sorun değil ancak aşırı derecede ses çıkıyor ise garantiye gönderebilirsiniz.

Merhabalar. Aşağıdaki sisteme sahibim. Kasadan garip bir ses geliyor. Nasıl tarif etsem bilemedim. Hın hın gibi bir ses geliyor. Bir yavaşlıyor bir hızlanıyor. Kasanın önünde 2 adet işlemci soğutucu fanı var. Üstünde 2 adet kasanın kendi fanı var. Arkada ise tek fan var. Fanları kontrol ettim. Fanlardan gelmiyor ses. Yüksek seviyede bir oyun açınca ses dayanılmaz bir hal alıyor. Yardımcı olabilecek var mı?

Sistem bileşenleri;
Anakart MSI Z170A GAMING M5 DDR4 M.2 Killer HDMI DVI 16x LGA1151
İşlemci Intel Core i7-6700K
Ekran Kartı MSI GTX 1080 Gaming X 8GB
Ram Corsair DDR4 16GB(2x8) Vengeance 3000MHz CMK16GX4M2B3000C15R
Harddisk Seagate 3,5¨ 2TB Barracuda 7200 RPM
SSD Samsung 500GB 850 Evo
Kasa Cooler Master MasterCase Pro 5
PSU Seasonic X-750 80Plus GOLD 750W
Corsair Hydro H115i 280mm

Oyunlarda en fazla 50 dereceyi gördüm. Fan ayarları otomatikte. Yani sıcaklığa göre hızlanıyorlar. Ses bilgisayar boştayken bile geliyor. Hangi parçadan geliyor çözemedim.
Hocam sorunun hakkinda bir fikrim yok ama bir sey sormak istiyorum. Ramlerin 3000mhz ile mi calisiyor? Ve eger oyle ise xmp ile mi yaptin?

İnleme sesi gibi bir ince ses ise Coil Whine sesidir. Ekran kartlarında genelde olur çok bir sorun değil ancak aşırı derecede ses çıkıyor ise garantiye gönderebilirsiniz.

Rust oynarken görüntü kalitesi ikide. Sıcaklık 50 derece bile değil. Çıkan ses aşırı rahatsız ediyor. Hın hın hın hın ses çıkıyor. Fan bu şekilde çalışmaz ki. Ses bir geliyor bir gelmiyor. Fanın sabit bir sesle çalışması gerekmiyor mu?

Hocam sorunun hakkinda bir fikrim yok ama bir sey sormak istiyorum. Ramlerin 3000mhz ile mi calisiyor? Ve eger oyle ise xmp ile mi yaptin?

Evet ramlar 3000 mhz ile çalışıyor. Xmp ile 3000'e yükselttim.

Rust oynarken görüntü kalitesi ikide. Sıcaklık 50 derece bile değil. Çıkan ses aşırı rahatsız ediyor. Hın hın hın hın ses çıkıyor. Fan bu şekilde çalışmaz ki. Ses bir geliyor bir gelmiyor. Fanın sabit bir sesle çalışması gerekmiyor mu?

Evet ramlar 3000 mhz ile çalışıyor. Xmp ile 3000'e yükselttim.
Tesekkur ederim. Bende de xmp ram var. Fakat xmp yapinca bilgisayarim aciomiyor. Anlamis degilim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu iki videoyu inceledim. Benim kasadan böyle bir ses gelmiyor. Sanırım sorun ekran kartında değil.

Kasa rahatça açıp kapatabileceğim bir yerde değil. Biraz sonra kasayı yerinden çıkarıp sesin nereden geldiğiniz kontrol edeceğim.

Bu iki videoyu inceledim. Benim kasadan böyle bir ses gelmiyor. Sanırım sorun ekran kartında değil.

Kasa rahatça açıp kapatabileceğim bir yerde değil. Biraz sonra kasayı yerinden çıkarıp sesin nereden geldiğiniz kontrol edeceğim.
Hocam kasadan geliyor olabilir, iyice saglam bir yere falan koymayi dene. Eskiden bende de sorun vardi. Kapaklardan geliyormus tam oturmadigi icin vs.. Kasayi yuksek gorebilecegin bir yere al kapaklari cikartip oyle dinle sesi.

Hocam kasadan geliyor olabilir, iyice saglam bir yere falan koymayi dene. Eskiden bende de sorun vardi. Kapaklardan geliyormus tam oturmadigi icin vs.. Kasayi yuksek gorebilecegin bir yere al kapaklari cikartip oyle dinle sesi.

Kasayı koyabileceğim fazla bir yerim yok. Tek seçeneğim var maalesef. Yakında bunun için masa alacağım inşallah.

Kasanın fanlarını anakarttan teker teker çıkartarak sesin nereden geldiğini tespit edebilirsin. Tabi gelen ses fanlardan kaynaklı ise.

Kasayı açtım her parçayı tek tek kontrol ettim. Sorun fanlarda değil. Çünkü gelen ses fan sesi değil. Gelen ses PSU'ya yaklaştıkça artıyor. Ama tam olarak bulamadım kaynağını. Ama fanlardan gelmediğine eminim. Bu arada ses ekran kartından gelmiyor bu kesin. Psu'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ben.

İmkanın varsa başka bir PSU takıp sorunun PSU'da olup olmadığını öğrenebilirsin. 80Plus Gold sertifikalı PSU'dan ses sorunu olabileceğini düşünmezdim. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı