Çözüldü GTX 1080 Ti sistem ile oyunlar açılmamaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

YakupAziz

Hectopat
Yer
SFYA Digital
RAM
T-FORCE 16X2 32GB RGB RAM 3.2Ghz
SSD veya HDD modeli
Addlink m.2 512GB
Ekran kartı
ZOTAC 1080TI 11GB 386 BIT
Anakart
Gigabyte B450M H
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba değerli sosyal üyeleri, bilgisayarımı yaklaşık 1 sene önce satın aldım ve sadece ekran kartı ikinci eldi. Satan kişi 2060 Super'li bilgisayarın 2 yıl garantili, almış olduğum 1080 Ti'lı bilgisayarın ise 3 ay garantili olduğunu söyledi. Arada sadece 2000TL fark vardı ve bu farkı ödeyerek kat kat daha güçlü olan 1080 Ti sistemi almaya karar verdim. İlk 3 ay problem yoktu, ilk 6 ay sorun yaşamadım, 9 ay oldu hala sıkıntı yok fakat sistem birinci senesini doldurunca bir şeyler yolunda gitmemeye başladı. Önce Valheim açılmamaya başladı, Valheim'den kaynaklı olduğunu düşünüyorduk fakat herhangi bir çözümünü bulamadık. Ardından Valorant'ta çökmeler yaşanmaya başladı. Tüm ekran kartı sürücülerini DDU ile sildim ve tekrardan güncel yükledim, BIOS'u güncelledim ve yapılması gereken her şeyi neredeyse yaptım. Ancak problemlerim çözülmedi, açılmayan oyunlar listesine geçen hafta Battlefield 1 eklendi, ardından Subnautica Below Zero ve Cities Skylines 2. saydığım tüm oyunlarda problem yaşıyorum, zaten oynadığım oyunların çoğunluğu da bunlar. Artık o kadar canım sıkılıyor ki tek oyunculu poker oynamaya başladım. Yaklaşık 2 gün öncesine kadar BIOS'a girebiliyordum, artık ona da giremiyorum. Bilgisayarı başlattığım anda gelen Gigabyte yazısı artık gelmiyor ve direkt başlangıç ekranına atıyor. Problemin nerede olduğunu hiç bilmiyorum. Ekran kartını OCCT'ye soktum defalarca, herhangi bir problem olmadığını söyledi. O kadar para bayıldığım bilgisayar şu anda resmen iş göremez hale geldi. Satmayı düşündüm fakat satacağım adamın da aynı problemleri yaşayabileceğini düşünüyorum. Buna nasıl bir çare bulabiliriz? Bana yardımcı olabilirseniz eğer çok sevinirim. Teşekkürler.

Aynı zamanda ekran kartı olması gerekenin yaklaşık +500 MHz üstünde, yani 1975 MHz'de çalışıyor. Overclock yapıldığını düşünüyorum ancak bu konuda pek bilgili değilim.

Bu konuyu yazarken Discord'da arkadaşlarımla konuşuyordum. Açılmayan ve problem çıkaran programlar listesine Discord'da eklendi :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Kart fabrika oclidir hocam. OC'yi kartın normal değerlerine bakıp geri alabilirsiniz. Kart mining çıkışlı da olabilir. Keşke 2060 Super alsaymışsınız. Bu kartlar ile mining yapılıyor ve çok temiz olmuyor genellikle. Termal macun yenilemesi ve temizlik de gerekli olabilir.

Kartın normal değerlerine nasıl döneceği hakkında herhangi bir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz? Bir de belirtmekte fayda var;

Bilgisayarda ki PSU 1450 watt :D

Kartın normal değerlerine nasıl döneceği hakkında herhangi bir fikrim yok. Yardımcı olabilir misiniz? Bir de belirtmekte fayda var;

Bilgisayarda ki PSU 1450 watt :D

Öyle bir sistemde neden 1450 watt var ki çok fazla bir de HWMonitor ile kontrol etsene resimlerini atabilir misin?

Dediğiniz yöntem işe yaradı. Hata aldığım tüm oyunlar artık sorunsuz çalışıyor. Artık anlamış olduk ki ekran kartına overclock yapılmış ve mining amacıyla kullanılmış.

Mining için emin olamayız. OC de muhtemelen kullanıcı değil fabrika çııkışlı.

Geri
Yukarı