GTX 1080 Ti ve 2700X PUPG ve BF5'de GPU Kullanımı %90 sorunu

Zatcheroni

Hectopat
Arkadaşlar herkese merhaba henüz daha dün başıma gelen bir olayı bir türlü çözümleyemedim sizin bilgilerinize ihtiyacım var,
Daha önce PUPG ve BF5 Oynadığım zaman GPU kullanımı hem bu kadar olmuyor hemde 250 FPS alıyordum,
fakat dünden beri FPS değerim 100'lere kadar düştü ve enteresan bir şekilde GPU kullanımım %90 larda geziyor, GTA5 ve Knight Online gibi oyunlarda bunu yapmıyor,
düne kadar bu iki oyunda da yapmıyordu çözümü nedir? Bellek kullanımı da oyun oynamaya başladığım zaman 3.000.0'leri aşıyor.

(NOT : DDU ile driver silinip en güncel versiyonu tekrar yüklendi fakat sonuç malesef gene aynı.)

Sistem özellikleri ;

Evga Geforce GTX 1080 Ti
Ryzen 2700x
500 GB SSD
2x 8GD DDR4 Gskill 3200 MHz
Asus Tuf x470 Plus Gaming
FPS Hydro 850 80+ Full modüler güç kaynağı

Dosya Ekleri

• kullanım.png
    kullanım.png
    32,2 KB · Görüntüleme: 68
Çözününürlük ayarları değişmiştir. Zaten 1080 TI ile ultra ayarlarda 200+ FPS'ler imkansız BF5 için. GPU kullanımının artması aksine iyi bir şey, düşmesi sorun olur.

Oyun optimizasyonunun oyun güncellemesiyle değişmesi, windows arkaplan işlemleri, windows update'in etkisi, ekran kartı driver'ının güncelleme ile değişmesi gibi etkenler olabilir.
Bf5'te advanced graphic options'da Future Frame Rendering'i açmayı unutma, bu biraz FPS artışı sağlamakla birlikte, FPS dalgalanması daha yumuşak oluyor.
Future Frame Rendering'i açınca işlemci kullanımı muazzam artar ama bunu yaparken hiçbir şekilde discord vs. aksamaz. Anladığım kadarıyla bu ayar o anda işlemcinin hiçbir program tarafından kullanılmayan kısımlarını kullanıyor.

Bir not: Bf1, Bf5 ve Pubg işlemciye de yüklenen oyunlar. İşlemci darboğazı olabilir.
Msı Afterburner ile ölçüm şaşırtabilir sizi. Bu programlar işlemci kullanım yüzdesini verirken izlekleri de hesaba katarlar. Hemen hemen birçok oyun bu izlek/thread'leri kullanmazlar.
Mesela 2700x 8 çekirdek 8 izlek. Msı Afterburner 16 çekirdek görür. Bu hesabı bilmeden işlemci kullanımı %45-50 görüp darboğaz yok zannedebilirsin.

Son düzenleme:
Çözününürlük ayarları değişmiştir. Zaten 1080 TI ile ultra ayarlarda 200+ FPS'ler imkansız BF5 için. GPU kullanımının artması aksine iyi bir şey, düşmesi sorun olur.

Sorun tam olarak şu ki GPU kullanımı %30 lardayken PUPG de 200+fps rahatlıkla alıyordum fakat şuanda GPU kullanımı %98 fakat ben 60 150 arası fps alıyorum..
Bir not: Bf1, Bf5 ve Pubg işlemciye de yüklenen oyunlar. İşlemci darboğazı olabilir.
Msı Afterburner ile ölçüm şaşırtabilir sizi. Bu programlar işlemci kullanım yüzdesini verirken izlekleri de hesaba katarlar. Hemen hemen birçok oyun bu izlek/thread'leri kullanmazlar.
Mesela 2700x 8 çekirdek 8 izlek. Msı Afterburner 16 çekirdek görür. Bu hesabı bilmeden işlemci kullanımı %45-50 görüp darboğaz yok zannedebilirsin.

Sistemimde darboğaz olabilecek bir parça yok hocam
GPU kullanımı zaten 95 üstünde olması lazım. Monitörün 1080p büyük ihtimal.
.
Bilgisayara format attık fakat sorun ne yazikki çözülmedi GPU kullanımı %98 FPS 250 den 100-130 arası düştü ve RAM kullanımı %50leri bile geçiyor... GPU aşırı derece ısınmasını söylemiyorum bile.. nedir bu işin çözümü ?
güncel

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı