GTX 1650 Dying Light düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

Daryl1dx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi geceler arkadaşlar. Oyunu daha 1 saat evvel yüksek ayarlarda +60 FPS ile oynayabiliyorken, bilgisayarımı kapatıp bir müddet sonra açtığımda oyunda FPS değerleri yerlerdeydi. Bildiğiniz 10 ila 20 arası FPS alabiliyordum. Biraz araştırdım, bütün GTX 1650 kullanıcıları bu sorun ile karşılaşıyormuş. NVIDIA resmi forumundan birisi NVIDIA kontrol paneli üzerinden "Adaptive V-Sync" açması gerektiğini ve bu sayede sorunun çözüleceğinden bahsetmiş. BAHSETTTİĞİM KONU fakat ben bu ayarı bulamadım. Daha doğrusu şu anki güncel NVIDIA sürücünde yok sanırım. Bu duruma ne yapmamı önerirsiniz? Bütün önerilerinize ve yardımınıza açığım. Sistemim;
- NVIDIA GTX 1650 4 GB.
- Intel i5 9300H.
- DDR4 16 GB RAM.
Oyun içi ekran görüntüsü ve sıcaklık değerleri ise (FPS değerine ve GPU sıcaklığına dikkat lütfen :D) bu arada oyunu Steam üzerinden oynuyorum. Güncel sürümdür.

DyingLight.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, açıkçası o konudan pek ümitli değilim ama mutlaka deneyeceğim. Ama şu an elimde monitör yok... 800x600 çözünürlükte olan eski bir monitör var sadece. Tahminimce onda da denemeye pek gerek yok.

Anladım hocam. Yine de siz bilirsiniz, ben denerdim büyük ihtimalle. Maalesef benim bildiğim başka bir çözüm yok hocam. Belki başka bir arkadaş biliyordur 😕

Bende de Lenovo Ideapad Gaming 3 var; 2x8= 16 RAM var 3200 MHz'lik lakin aynı sorun bende de mevcut.
Sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir.
Hocam, siz de harici monitörle veya televizyonla deneyebilir misiniz? Bunu duymak iyi sayılabilir. Belki oyunun optimizasyon sorunu falan vardır.
RAM'i kendiniz mi yükseltmiştiniz? Cihazda RAM için 1 tane yuva olduğundan emin misiniz? Eğer eminseniz yukarıda dediklerim geçerli 😕

Hocam Steam mağazasında bu oyunu bulursanız, sistem gereksinimlerinde, Laptop ekran kartlarını resmi olarak desteklememektedir yazıyor. Aslında oyunun optimizasyonu iyi ancak laptoplarda çalışmıyor ve çalışmayacak. Aklınıza gelecek her çözümü dinledim, oyunun hikâyesinde çok az ilerledim ancak sırf ayarlardan dolayı 8 saat oynadım gözüküyor. Ümidinizi kesin maalesef çözümü yok.

Hocam Steam mağazasında bu oyunu bulursanız, sistem gereksinimlerinde, Laptop ekran kartlarını resmi olarak desteklememektedir yazıyor. Aslında oyunun optimizasyonu iyi ancak laptoplarda çalışmıyor ve çalışmayacak. Aklınıza gelecek her çözümü dinledim, oyunun hikâyesinde çok az ilerledim ancak sırf ayarlardan dolayı 8 saat oynadım gözüküyor. Ümidinizi kesin maalesef çözümü yok.
Alt+Tab olayı beni 1 saatten fazla çözmüştü ama herkes de oda işe yaramıyor. Ama dediğiniz gibi Laptoplar da çözüm yok gibi bir şey.

Herkese iyi geceler arkadaşlar. Oyunu daha 1 saat evvel yüksek ayarlarda +60 FPS ile oynayabiliyorken, bilgisayarımı kapatıp bir müddet sonra açtığımda oyunda FPS değerleri yerlerdeydi. Bildiğiniz 10 ila 20 arası FPS alabiliyordum. Biraz araştırdım, bütün GTX 1650 kullanıcıları bu sorun ile karşılaşıyormuş. NVIDIA resmi forumundan birisi NVIDIA kontrol paneli üzerinden "adaptive V-Sync" açması gerektiğini ve bu sayede sorunun çözüleceğinden bahsetmiş. BAHSETTTİĞİM KONU fakat ben bu ayarı bulamadım. Daha doğrusu şu anki güncel NVIDIA sürücünde yok sanırım. Bu duruma ne yapmamı önerirsiniz? Bütün önerilerinize ve yardımınıza açığım. Sistemim;
- NVIDIA GTX 1650 4 GB.
- Intel i5 9300H.
- DDR4 16 GB RAM.
Oyun içi ekran görüntüsü ve sıcaklık değerleri ise (FPS değerine ve GPU sıcaklığına dikkat lütfen :D) bu arada oyunu Steam üzerinden oynuyorum. Güncel sürümdür.

Eki Görüntüle 870476

Sanırsam laptop kullanıyorsun. Az önce çözdüm sorunu. Eğer bilgisayarında 2 tane ekran kartı varsa büyük ihtimalle Intel HD Graphics'dir 2. ekran kartını tamamen kapat ben lenevo kullanıyorum. Hibrit modu var, 2 kartını birden kullanıyor. Masaüstünde Intel HD'yi oyunlarda NVIDIA ekran kartını hibrit modu kapatınca oyundaki FPS düzeldi ve GPU kallınımı %99 da sürekli. Eğer bu tarz bir modun varsa kapatıp öyle denemeni öneririm.

Sanırsam laptop kullanıyorsun. Az önce çözdüm sorunu. Eğer bilgisayarında 2 tane ekran kartı varsa büyük ihtimalle Intel HD Graphics'dir 2. ekran kartını tamamen kapat ben lenevo kullanıyorum. Hibrit modu var, 2 kartını birden kullanıyor. Masaüstünde Intel HD'yi oyunlarda NVIDIA ekran kartını hibrit modu kapatınca oyundaki FPS düzeldi ve GPU kallınımı %99 da sürekli. Eğer bu tarz bir modun varsa kapatıp öyle denemeni öneririm.
Hocam Hibrit modu nedir acaba? Nereden aktif edebilirim? Cihazımın markası Lenova IdeaPad L340

1650 Ti GPU'lu laptop kullanıyorum, bende aynı sorunla karşılaştım ama sonunda çözüm buldum:
Oyunun içinde V-Sync kapatın ve NVIDIA kontrol panelinden V-Sync'i on ya da adaptive yapın.

Ayrıyeten başka bir çözüm konuyu hortlatmak değildir yaptığım araştırmalar sonucu buldum arkadaşlar oyunun gelişmiş grafik ayarlarından DX 11 ise DX 12 yapınca çözülüyor sorun 100 kullanım devreye giriyor.

Ayrıyeten başka bir çözüm konuyu hortlatmak değildir yaptığım araştırmalar sonucu buldum arkadaşlar oyunun gelişmiş grafik ayarlarından DX 11 ise DX 12 yapınca çözülüyor sorun 100 kullanım devreye giriyor.
Hocam 1 gün boyunca bununla uğraşmıştım ama öyle bir ayar bulamamıştım açıkçası. Gözden kaçırmış ta olabilirim. Eminsiniz değil mi? Ona göre tekrar indirip denemek isterim.

Hocam 1 gün boyunca bununla uğraşmıştım ama öyle bir ayar bulamamıştım açıkçası. Gözden kaçırmış ta olabilirim. Eminsiniz değil mi? Ona göre tekrar indirip denemek isterim.

Ben 70 93 arası gözüküyordu GPU kullanımı grafikler gelişmiş ayarlarda D3D11 açıktı onu D3D12 veya D3D12 Ultra yapınca düzeldi 100 kullanmaya başladı eminim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı