GTX 1650 laptop undervolt

spaceleqend

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Merhabalar. Sistemde GTX 1650 var ve undervolting yapmak istiyorum MSI Afterburner programından. Fakat Curve'yi nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum ve mantığını anlamadım sanırım. Amacımız kartın eskiden olduğuyla aynı voltajda daha yüksek frekansta mı çalışmasını sağlamak? Örnek olarak normalde 900 Mv'de 1740 MHz'de çalışıyorken, beni bunu atıyorum 900 Mv'de 1900 MHz olarak mı ayarlamam lazım? Ya da doğru değerleri nasıl bulurum? Teşekkürler.

İşlemcinizin serisi nedir işlemci undervolt yapmak daha kolay. Ama sizin tarif ettiğiniz overclock oluyor ve dediklerinizden pek tecrübeli olmadığınızı çıkararak sizin için OC önermiyorum. Bilgisayarınıza zarar verme potansiyeliniz yüksek.

İşlemcinizin serisi nedir işlemci undervolt yapmak daha kolay. Ama sizin tarif ettiğiniz overclock oluyor ve dediklerinizden pek tecrübeli olmadığınızı çıkararak sizin için OC önermiyorum. Bilgisayarınıza zarar verme potansiyeliniz yüksek.
işlemcim i7 9750h, ben örnek verdim zaten anlamadığım için; yapmak istediğim aslında undervolt. Ayrıca OC için program kendi ayarlıyor sanırım onda bir sıkıntı yok ama undervoltu manuel yapmam lazım sanırım. Ama nasıl? İşlemci evet kolaydı ona yaptım.
Sizin söylediğiniz Overclock. Undervolt'ta hem Mv'i hem de frekansı düşürüp stabil bir değer yakalamanız lazım.
Ha anladım. O zaman biyerden sonra noktaların düz bir şekilde gitmesi lazım?

Undervolt, aynı çalışma frekansında daha düşük voltajda çalıştırmadır. Örneğin kart 1700Mhz'de varsayılan olarak 900mV veriyorsa, onu 1700Mhz'de 850mV'ye düşürürsen bu undervolt olur ancak bunun bir sınırı vardır, çünkü kartın 1700Mhzde stabil çalışması için gerekli bir minimum voltaj değeri vardır. Bu şekilde 50mV az kullanıp aynı performansı elde edersin ve kartın daha az ısınır. Isınma sorununun sadece undervolt yaparak çözememe durumlarında ise undervoltun yanında underclock yapılır, o da çalışma frekansını düşürme işlemidir, daha aşırı undervolt yapılmasını sağlar.

Undervolt, aynı çalışma frekansında daha düşük voltajda çalıştırmadır. Örneğin kart 1700Mhz'de varsayılan olarak 900mV veriyorsa, onu 1700Mhz'de 850mV'ye düşürürsen bu undervolt olur ancak bunun bir sınırı vardır, çünkü kartın 1700Mhzde stabil çalışması için gerekli bir minimum voltaj değeri vardır. Bu şekilde 50mV az kullanıp aynı performansı elde edersin ve kartın daha az ısınır. Isınma sorununun sadece undervolt yaparak çözememe durumlarında ise undervoltun yanında underclock yapılır, o da çalışma frekansını düşürme işlemidir, daha aşırı undervolt yapılmasını sağlar.
Tamamdır anladım çok teşekkürler. Deneyeceğim, kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı