GTX 1650 neden düşük PCI-e yolunu kullanıyor?

enesberkantozer

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Casper Excalibur G770.1030-B5H0X model laptop özellikleri:
* Windows 11 Pro 64 Bit
* Intel Core i5 10300H işlemci
* Intel UHD Graphics dahili ekran kartı
* Nvidia GTX 1650 refresh sürümü (laptop) harici ekran kartı
* 16 Gb 2933 MHz (Tek slot) ram
* 1080x1920 60Hz ekran
* Kingston 240 GB SA400M8240G M.2 Sata SDD
* Toshiba 1TB HDWL110 HDD
Meslek
Üniversite öğrencisi
Casper Excalibur g770.1030-B5H0X model laptop kullanıyorum.

Sorunum şu ki GPU-Z uygulaması ile ekran kartı özelliklerine baktığımda desteklenenden daha az veri yolunu kullandığını fark ettim. Boşta dururken PCI-e X16 3.0 @ X8 1.1 şeklinde çalışırken (görsel 1), yük altına soktuğumda ise PCI-e X16 3.0 @ X8 3.0 şeklinde çalışıyor (görsel 2).

Yük altında olmadığında güç tasarrufu yapmak adına düşük veri yolu ve düşük sürüm kullanmasını anlıyorum. Fakat %100 yük altında iken düşük sürüm sorunu yaşamazken düşük veri yolu üzerinden çalışmaya devam ediyor (görsel 2'de göründüğü gibi)

Bu bir sorun veya hata mıdır? Performans kaybım oluyor mu? Ve eğer bir sorunsa bunun çözümü nedir?

Sorun tespiti adına bilgisayarımın özelliklerine bakmak isterseniz (link):
Bilgisayar özellikleri (Epey.com linki)

1.png

2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Işlemciniz PCI-e hatlarını 16x olacak şekilde verebiliyor. Yani 16x'e çikabilmesi lazım. GPU'da stress testi için 16x'in sağlayacağı bant genişliği gerekmiyor olabilir. Oyunlarda yük daha fazla olacağından 16x'e çıkması daha olası. Veya diğer cihazlar için bilgisayar üreticisi 8x sınırı koymuş olabilir.

Sizin yapmanızı gerektirecek bir şey yok. Bir sorun olduğunu sanmıyorum. Ya ihtiyaç duymuyor ya öyle ayarlanmış.

Işlemciniz PCI-e hatlarını 16X olacak şekilde verebiliyor. Yani 16X'e çikabilmesi lazım. GPU'da stress testi için 16X'in sağlayacağı bant genişliği gerekmiyor olabilir. Oyunlarda yük daha fazla olacağından 16X'e çıkması daha olası. Veya diğer cihazlar için bilgisayar üreticisi 8X sınırı koymuş olabilir.

Sizin yapmanızı gerektirecek bir şey yok. Bir sorun olduğunu sanmıyorum. Ya ihtiyaç duymuyor ya öyle ayarlanmış.

GTA 5, Death Stranding gibi yoracak oyunlarda da denedim ama maalesef X16 değerine çıkmadı bir türlü. Sanırım dediğiniz gibi üretici sınır koydu.

Peki X8'de kalması performans kaybı yaşatıyor mu, yani ekran kartından tam performansı ile yararlanamıyor muyum?

GTA 5, Death Stranding gibi yoracak oyunlarda da denedim ama maalesef X16 değerine çıkmadı bir türlü. Sanırım dediğiniz gibi üretici sınır koydu.

Peki X8'de kalması performans kaybı yaşatıyor mu, yani ekran kartından tam performansı ile yararlanamıyor muyum?
Çok spesifik bir soru. 16x bant genişliğine ihtiyaç duymaması lazım. Ki 16x PCI-e 3.0 yolu size 120 GB/s bant genişliği vermeli ki DDR5 belleklerle iş istasyonu değilse bu hızı alamıyorsunuz. Etkilememesi lazım ancak PCI-e ile test yapan benchmark ne duydum ne de gördüm, test edebilecek ve veri toplayabilecek bir şey yok. Deneyen de duymadım ben.

Çok spesifik bir soru. 16X bant genişliğine ihtiyaç duymaması lazım. Ki 16X PCI-e 3.0 yolu size 120 GB/s bant genişliği vermeli ki DDR5 belleklerle iş istasyonu değilse bu hızı alamıyorsunuz. Etkilememesi lazım ancak PCI-e ile test yapan benchmark ne duydum ne de gördüm, test edebilecek ve veri toplayabilecek bir şey yok. Deneyen de duymadım ben.

Anladım.
Yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim. Bu bir sorun herhalde diye biraz canı sıkmıştı ama sorun olmadığını öğrendim.
Çok sağ olun hocam. İyi akşamlar dilerim.

Geri
Yukarı