Çözüldü GTX 1650 Overclock değerleri nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

UgurcanAlan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Eminim daha önce konusu açılmıştır forumda fakat ben Overclock'tan anlayan arkadaşlarımızdan fikir almak istiyorum. Kullandığım ekran kart "GTX1650 Ventus XS OC Edition" ve bu ekran kartının çekirdek hızını olabildiğince arttırmak istiyorum. Normal verilerde çekirdek hızı 800MHz, Boost hızı 1750MHz olarak geliyor. Afterburner'da birkaç ayar yaptım, çekirdek hızı kısmını 150 değer arttırdım. Şu an çekirdek hızı ~1600MHz, Boost hızı ~1900MHz(ekran görüntüsüne bakınız) görünüyor. Bellek hızını da 100 değer arttırdım. İlk sorum şu; "Core Voltage" kısmını yaptığım ayarlara orantılı olarak arttırmalı mıyım? Kendi ayarlıyor mu? Bir diğeri ise; yapmış olduğum hız aşırtmanın pratikte önemli bir etkisi var mı yoksa çok etkisiz bir OC işlemi mi yapmışım? En optimum ne kadar arttırabilirim bu değerleri?
Sorularım bunlar. OC ile ilgili düzgün bilgi veren kaynaklar İngilizce olduğu için ve kullandığım ekran kartını temel alarak bu işlemi gerçekleştirmek istediğim için burada soruyorum.

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2020.08.21 - 16.01.39.45.png
    Desktop Screenshot 2020.08.21 - 16.01.39.45.png
    657,9 KB · Görüntüleme: 835
Çözüm
Bir soru daha soracağım. Memory clock kısmını arttırırken neye dikkat etmeliyim? Onu da mı sıcaklığa göre arttırmam gerekiyor?
NVIDIA kartlarda ben hiç görmedim bellekler için ısı sensörünü. O yüzden ekran kartının testte kararsız çalıştığı zaman bir miktar frekansını düşürüp kullanıyorum.
Memory kısmını daha da artırabilirsiniz. Core Clock'u ise yavaş yavaş +20 veya +30 şeklinde artırıp her seferinde en az 10 dakika FurMark gibi testlere sokun. Sıcaklıkları da gözlemleyin. İsterseniz ilk Core Voltage'ı artırmadan gidebildiğiniz son frekansa kadar gidin. Sonrasında yavaş yavaş artırıp frekans artırabilirsiniz. Buradaki en önemli şey sıcaklık değeri.

Memory kısmını daha da artırabilirsiniz. Core Clock'u ise yavaş yavaş +20 veya +30 şeklinde artırıp her seferinde en az 10 dakika FurMark gibi testlere sokun. Sıcaklıkları da gözlemleyin. İsterseniz ilk Core Voltage'ı artırmadan gidebildiğiniz son frekansa kadar gidin. Sonrasında yavaş yavaş artırıp frekans artırabilirsiniz. Buradaki en önemli şey sıcaklık değeri.
Sıcaklık konusunda bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Dün yüksek çekirdek hızlarına çıkıp test ettim, en fazla 68 derece gördüm. Söylediklerinizi uygulayacağım. Sonrasında tekrar yazarım.

Bir soru daha soracağım. Memory clock kısmını arttırırken neye deikkat etmeliyim? Onu da mı sıcaklığa göre arttırmam gerekiyor?

Bir soru daha soracağım. Memory clock kısmını arttırırken neye dikkat etmeliyim? Onu da mı sıcaklığa göre arttırmam gerekiyor?
NVIDIA kartlarda ben hiç görmedim bellekler için ısı sensörünü. O yüzden ekran kartının testte kararsız çalıştığı zaman bir miktar frekansını düşürüp kullanıyorum.

Çözüm
Ayarları bu şekilde düzenledim. ''Core Voltage''ı hiç ellemedim. Çekirdek hızı değerini en fazla +200'e getirebildim, üstüne çıkınca funmark kapanıyor. Bellek hızı değerini +500'e kadar çektim 4-5FPS kazandım. Bellek hızı değeri yüksek mi sizce şu an? Ayrıca çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.
Sıcaklık değerleri sağlıklı bu arada. 70 dereceyi görmedim stres testinde.

Dosya Ekleri

• Desktop Screenshot 2020.08.21 - 17.04.13.52.png
    Desktop Screenshot 2020.08.21 - 17.04.13.52.png
    655,7 KB · Görüntüleme: 535
Bellek hızı iyi. Ben de +550 civarında kullanıyorum.
Fan hızını otomatiğe alıp deneyebilir misiniz bir de? Çünkü tam hızda fan dönerken bilgisayar kullanmak işkence olabiliyor. Bazen otomatik ayarda oyun oynamak isteyebilirsiniz.
Onun dışında Core Voltage kısmını 5 veya 10 artırarak çekirdek hızını ne kadar artırabileceğinizi de test edebilirsiniz. Bu şekilde yavaş yavaş sıcaklıkların artmaya başladığı yere kadar gidebilirsiniz.

Bellek hızı iyi. Ben de +550 civarında kullanıyorum.
Fan hızını otomatiğe alıp deneyebilir misiniz bir de? Çünkü tam hızda fan dönerken bilgisayar kullanmak işkence olabiliyor. Bazen otomatik ayarda oyun oynamak isteyebilirsiniz.
Onun dışında Core Voltage kısmını 5 veya 10 artırarak çekirdek hızını ne kadar artırabileceğinizi de test edebilirsiniz. Bu şekilde yavaş yavaş sıcaklıkların artmaya başladığı yere kadar gidebilirsiniz.
Fan hızını otomatik ayara aldım, en fazla 71C gördüm witcher 3'te(1080p High-Ultra). Fan ayarını Auto'da bırakacağım. Core Voltage'ı 50'ye kadar çektim ama yine de Core Clock'ta 200'ün üstüne çıkamadım, 200'de de GTA V oyundan atıyor idi o yüzden 175'e indirdim, şimdilik iyi görünüyor. Memory Clock 500'de sorun çıkarmadı. Sanırım başarılı bir OC işlemi oldu hocam, yardımlarınız için teşekkür ederim tekrar :))

Konuyu 3 ay sonra tekrar aciyorum ama Palit GTX 1650 GP OC kullaniyorum ve overclock ayarlarim;

1607277430862.png

PUBG'de 10-20 FPS artti ama bana gore gereksiz oldugu için tekrar stok ayarlarina dondurdum isteyen olursa bu ayarlari deneyebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı