GTX 1650 sistemde Fortnite'ta ani FPS düşüşü

Kaan01_

Hectopat
Sistemim;
i5 9400F.
GTX 1650 XS Ventus.

İnternetten Fornite'in FPS testlerine baktığımda Low 1920'de 240FPS'i geçtiğini gördüm ama kendim oynarken 240'ı geçmiyor.
Fakat sorun değil, sorun oyunumun ani FPS düşmesi yaşaması. Her oyuna başladığımda oyunda düşüş ve takılma oluyor. Uçaktayken de o sorun var. NVIDIA belki kaydediyor dedim; hayır, kaydetmiyor, kapadım. Hani oyunda FPS'i gösteri açınca FPS en alt ve en üst değerleri de gözükür, orada en alt değerde 30'u görüyorum ve onu görünce FPS düşmesi yiyorum. Bunu nasıl çözebilirim? YouTube'daki çözümler işe yaramadı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    8,9 KB · Görüntüleme: 34
SSD mi kullanıyorsunuz HDD mi? ve RAM kaç?
ssd kullanıyorum ram ise 8gb
Oyun açıkken görev yöneticisi/performans bölümünde CPU/RAM/Disk için abartı bir yükseliş söz konusu mu?
evet oyunda cpu kullanımım %100 ü görüyor fakat o kadar işlemci yiyen bi oyun oldugunu sanmıyorum
Oyundayken işlemci sıcaklık değerlerini atabilir misin?
Core temp ile bakabilirsin.
Resimde eklediğim gibi
Okula gittiğim için ona tam bakamadım.Sanırsam işlemcimin turbo modu'na geçtiğinde bu fps drop oluyor.Çünkü işlemcimin Ghz'i 2.9 fakat turbo olarak 4.2 gösteriyor ve görev yöneticisinden açtığımda 3.8 i görüyorum bazen.Ben turbo modunu kapatabilirsem bu sorun düzelir mi ve nasıl kapatırım bunu.

Son düzenleme:

evet oyunda cpu kullanımım %100 ü görüyor fakat o kadar işlemci yiyen bi oyun oldugunu sanmıyorum

Okula gittiğim için ona tam bakamadım.Sanırsam işlemcimin turbo modu'na geçtiğinde bu fps drop oluyor.Çünkü işlemcimin Ghz'i 2.9 fakat turbo olarak 4.2 gösteriyor ve görev yöneticisinden açtığımda 3.8 i görüyorum bazen.Ben turbo modunu kapatabilirsem bu sorun düzelir mi ve nasıl kapatırım bunu.
Darboğaz söz konusu. Ayarları yükseltirsen düzelecektir. Ayrıca 240Hz ise monitörün V-Sync'i kapat.

BIOS ta Turbo Boost özelliğini kapatmak için bir seçenek vardır, ama her anakartta o özellik olmayabiliyor.
ThrottleStop 9.2
Yukarıda vermiş olduğum link den programı aç. Resimdekinin aynısını yap. Turbo Modu kapanacaktır.

Dosya Ekleri

• Screenshot_9.png
    Screenshot_9.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 31
  • Screenshot_10.png
    Screenshot_10.png
    14,8 KB · Görüntüleme: 52

Geri
Yukarı