Çözüldü GTX 1650 Super Battlefield 5 ani FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

fr4gile.c

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, sorunumdan hemen bahsetmek istiyorum. Origin üzerinden BF5 oynuyorum Online şekilde fakat aşırı drop yiyorum. hani sistemim de gayet yeterli Ultra'da 70-80 alması gerekiyor ara ara alıyorum bu değerleri ama sürekli drop yediğim için oynayamıyorum hiçbir şekilde. Aşağıya 2 tane görsel bırakıyorum. Bu drop anlarında veya diğer anlarda çıkan 2 tane ikon oluyor onların fotoğrafı yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler. Drop yediğimde CPU ve GPU kullanımı bir anda çok fazla düşüyor.

Sistem:
  • i3 10100F.
  • GTX 1650 Super.
  • 8 GB RAM.

IMG_20210601_133554.jpg

IMG_20210601_133559.jpg

Çözüm
Çift kanal 16 GB RAM ile her şey değişir bu oyunda. Yeri geliyor 9.5-10.5 GB RAM kullanımı oluyor benim makinede ki sizdeki bellek miktarı da sınıra dayanmış fark ettiyseniz, 7.5 GB'ın kalanı ise Windows'un çalışması için ayrılmış görünüyor.

Oyun bu kadar belleğe optimum ve sorunsuz çalışabilmesi için ihtiyaç duyuyor, diğer türlü gerek kalmazdı herkes 8GB ile yoluna devam ederdi. Ayrıca sadece 16 veya 12 GB da yetmez, bellek miktarının yanında dual channel modu kilit bir parametre. Daha geçen hafta BF1'de single mod yüzünden 50 FPS'in üzerine çıkamayan 16GB RAM'li bir arkadaşın sorununu çift kanal ile çözmüştük, şimdi 75-80 FPS'ten aşağı değerler almıyor.

Ek olarak bellek takviyesi yapmayı düşünürseniz sonrasında mutlaka future frame rendering ayarını açmayı unutmayın, maksimum GPU verimliliği için şart, aksi takdirde en baba sistemlerde bile sanki oyunda darboğaz varmış gibi bir izlenim bırakıyor.
Sorun RAM yetersizliği, BF1'den sonraki BF serileri için çift kanal 16 GB RAM şart. O işlemci 120-130 FPS'te sabit pürüzsüz RTX 2060 bile besler.
Evet bende öyle düşünüyorum fakat izlediğim testlerde 8gb ramde sıkıntı yaşanmıyordu yani drop olmuyordu hiç hani görüntüyü düşürsem bile fark etmiyor. Forza Horizon 4 de oynuyorum aynı sistemle pek kıyas edilcek oyun değil ikisi fakat FH4 daha cok ram kullanımına ihtiyack duyuyor diye biliyorum.
RAM'iniz yetersiz hocam. Ultra ayarlarda ve 8 GB RAM ile oynamak çok zor. Benim RAM kullanımım 10 GB'ı geçebiliyordu.
Görüntüyü en düşüğe alsam bile aynı bende ram kullanımı 7.5 ve 7 arasında gidip geliyor hani antrenman modunda falan hiçbir sıkıntı yok 64 veya 32 kişilik odalara girdiğimde çok fazla oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı