GTX 1650 Super'i 2. el almak

Bütçe
3500

lSerbayl

Hectopat
GTX 1650 Super 2 el almayı düşünüyorum ama işlemcim ile anakart uyumu konusun da biraz şüpheliyim. Şu an kullandığım ekran kartı GT 1030 bana pek yeterli gelmiyor. 2 el bir ekran kartı alıp biraz olsun yükseltmeyi düşünüyorum ki oynadığım oyunlar da daha rahat oynamak istiyorum. Sistem özelliklerim: Ekran kartım GT 1030, işlemcim Intel i5 7500, ana kartım H110M4 C2h 003, güç kaynağını kontrol etmediğim için bilemiyorum ama tahminimce düşüktür GT 1030 olduğu için.

Bu işlemcim ile ana kartım GTX 1650 Super ile uyumlu mudur? GTX 1650 Super için tavsiye vereceğiniz PSU neler var? 650W 80+ bir tane 2 el PSU buldum sizce alınır mı? Bu sistemi beslemek için hangi PSU kaynağı almalıyım ne kadar olmalı? Ekran kartı olarak da tavsiyeniz nedir, çok darboğaz yapar mı? Örnek vermem gerekirse GTX 1650 Super alacağına GTX 1650 al daha az darboğaz yapar daha iyi olur senin için bu sisteme daha iyi gider der misiniz? 2 el GTX 1650 Super 2500TL veya 3000TL arasın da bulabiliyorum ki o fiyatlar da bütçem var. PSU'ya ayıracak bütçem de 1000TL civarı unutmayın bunları 2 el alacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX 1650 Super yerine GTX 1060 6 GB almanızı tavsiye ederim. Hem daha ucuz hem daha fazla VRAM'e sahip hem de daha fazla performans veriyor. Testlere baktığımda ise işlemcinizle yapılan GTX 1060 testlerinde Fortnite gibi battleroyal oyunlarda işlemciniz %100'ü görüyor. FPS'i sabitleyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz ki videoda 200 FPS alıyor Fortnite'da. Güç kutusuna gelirsek 500W 80+ bir güç kutusu yetecektir.

Güç kutusunu sıfır almanız daha mantıklı olacaktır.

Son düzenleme:
GTX 1650 Super yerine GTX 1060 6 GB almanızı tavsiye ederim. Hem daha ucuz hem daha fazla VRAM'e sahip hem de daha fazla performans veriyor. Testlere baktığımda ise işlemcinizle yapılan GTX 1060 testlerinde Fortnite gibi battleroyal oyunlarda işlemciniz %100'ü görüyor. FPS'i sabitleyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz ki videoda 200 FPS alıyor Fortnite'da. Güç kutusuna gelirsek 500W 80+ bir güç kutusu yetecektir.

Güç kutusunu sıfır almanız daha mantıklı olacaktır.
GTX 1060 6gb Daha fazla darboğaz yapmaz mı? GTX 1650 Super veya GTX 1650 Söylememin nedeni GTX 1060 Veya GTX 1060 Supere göre daha az darboğaz yapması. Ben de çok istiyorum da GTX 1060 İle Superin daha iyi olduğunu biliyorum ama darboğaz yaparsa ne anlamı olur. Oynadığım oyunları rahat oynasam kafi. Güç kaynağı tavsiyeniz için teşekkür ederim.

İki ekran kartıyla da darboğaz yaşayacaksınız zaten. Burada VRAM'i yüksek olanı tercih etmek daha mantıklı.

Fakat ikisin de darboğaz yaşatması aynı seviyede olmayabilir, ben en az darboğaz yapmasını istiyorum ki Online oyunlar da oynayabileyim az çok.

Darboğazın azı çoğu olmaz dostum. İşlemci kullanımı %100'e ulaştığı zaman stutter yaşamaya başlarsın. İzlediğim videolara dayanarak söylüyorum, Her iki kartta da aynı oyunlarda darboğaz yiyorsun ve bu da her ikisinin de aynı darboğazı yapacağı demek oluyor. Daha az veya daha çok diye bir terim yok yani darboğazda. İşlemcin ekran kartına yetişemediği an Drop'u yersin. Bu sebeple 6 GB VRAM'e sahip 1060'ı almak daha mantıklı. Son çıkan oyunlara baktığımız zaman her ne kadar sistem gereksinimlerinde minimum 4 GB VRAM isteseler bile, optimizasyon sorunlarından dolayı bu değer 5GB'a hatta 6 GB'a kadar çıkabiliyor, bu da 1650 Super'in sıkıntı yaşayacağı anlamına geliyor. İlerleyen zamanlarda sistemini yükseltmek istediğinde ekran kartı almaktan kurtulmuş olursun. Hatta elinde kalan parayla işlemcini bile yükseltebilirsin. Sonuç olarak kullandığın anakarta i7 7700 takabiliyorsun.

Darboğazın azı çoğu olmaz dostum. İşlemci kullanımı %100'e ulaştığı zaman stutter yaşamaya başlarsın. İzlediğim videolara dayanarak söylüyorum, Her iki kartta da aynı oyunlarda darboğaz yiyorsun ve bu da her ikisinin de aynı darboğazı yapacağı demek oluyor. Daha az veya daha çok diye bir terim yok yani darboğazda. İşlemcin ekran kartına yetişemediği an Drop'u yersin. Bu sebeple 6 GB VRAM'e sahip 1060'ı almak daha mantıklı. Son çıkan oyunlara baktığımız zaman her ne kadar sistem gereksinimlerinde minimum 4 GB VRAM isteseler bile, optimizasyon sorunlarından dolayı bu değer 5GB'a hatta 6 GB'a kadar çıkabiliyor, bu da 1650 Super'in sıkıntı yaşayacağı anlamına geliyor. İlerleyen zamanlarda sistemini yükseltmek istediğinde ekran kartı almaktan kurtulmuş olursun. Hatta elinde kalan parayla işlemcini bile yükseltebilirsin. Sonuç olarak kullandığın anakarta i7 7700 takabiliyorsun.
Darboğazın küçüğü veya büyüğü olmadığını bilmiyordum. Ben bu konular da yeniyim bu konuda konu açmam da bu yüzden. Beni o kadar çok bilgilendiriyorsun ki ne kadar teşekkür etsem az. GTX 1650 Super mi daha iyi GTX 1060 mı hangisi daha iyi ekran kartı? İşlemci konusun da tavsiye verdiğin için de ayrıca teşekkür ederim. İleri de işlemcimi de yenilesem o zaman hiç bir sorun olmaz değil mi?

1650 Super daha güncel olduğu için daha mantıklı anakart ile sıkıntı olmaz rahatsız etmeyecek şekilde darboğaz olabilir.

Darboğazın küçüğü veya büyüğü olmadığını bilmiyordum. Ben bu konular da yeniyim bu konuda konu açmam da bu yüzden. Beni o kadar çok bilgilendiriyorsun ki ne kadar teşekkür etsem az. GTX 1650 Super mi daha iyi GTX 1060 mı hangisi daha iyi ekran kartı? İşlemci konusun da tavsiye verdiğin için de ayrıca teşekkür ederim. İleri de işlemcimi de yenilesem o zaman hiçbir sorun olmaz değil mi?

İşlemcinizi yükselttiğinizde sıkıntı yaşamazsınız. Ekran kartı konusunda da dediğim gibi 1650 Super ölü bir yatırım olur. Performans konusunda ise daha fazla testleri incelediğimde, daha yüksek sistemlerde takılı olan 1650 Super'in bazı oyunlarda daha fazla FPS aldığını gördüm ama bu, ileride VRAM konusunda sıkıntı çekmeyeceğin anlamına gelmiyor. Bence 1060 6 GB daha mantıklı bir yatırım olur ama para senin tercih senin dostum.

1650 Super daha güncel olduğu için daha mantıklı anakart ile sıkıntı olmaz rahatsız etmeyecek şekilde darboğaz olabilir.
GTX 1650 Super de peki hangi işlemciyi tavsiye edersiniz yanına. Bir de iki ekran kartı için de 650+80 Psu yeterli olur mu?

İşlemcinizi yükselttiğinizde sıkıntı yaşamazsınız. Ekran kartı konusunda da dediğim gibi 1650 Super ölü bir yatırım olur. Performans konusunda ise daha fazla testleri incelediğimde, daha yüksek sistemlerde takılı olan 1650 Super'in bazı oyunlarda daha fazla FPS aldığını gördüm ama bu, ileride VRAM konusunda sıkıntı çekmeyeceğin anlamına gelmiyor. Bence 1060 6 GB daha mantıklı bir yatırım olur ama para senin tercih senin dostum.
Vram farkı nedir tam olarak ne işe yarar ne kadar önemli bir şey? Bir de ekran kartını aldığım da işlemciyi alana kadar idare eder mi? Mesela örnek vermem gerekirse Resident Evil 2 Remake falan oynasam veya Subnautica gibi oyunlar hikayeli o tarz oyunlar da sıkıntı olur mu?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı