GTX 1650 Ti düşük performans veriyor

Hyperion33

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Wirtschaftsinformatiker
Herkese merhaba, bayağıdır bu sorunla uğraşıyorum. Laptopumun tam özellikleri: i5 10300H işlemci, GTX 1650 Ti ekran kartı, 16 GB 3200 MHz RAM ve 500GB M.2 SSD.

Sorun şu ki oyunlarda genel bir FPS düşüklüğü var, örneğin CS:GO düşük ayarlarda 80-100 FPS arası alıyorum. Ayarları yükseltince de bir şey değişmiyor, bu sefer 80-90 arası oluyor. FPS çoğu oyunda da aynı özelliklere sahip bilgisayarlara göre düşük. Nedeni ne olabilir?

Isı değerleri: CPU 80-90 derece arası değişiyor Full yük altında. Ekran kartı ise maksimum 70-71 derece oluyor.
Driverlarım güncel hem Intel tarafında hem NVIDIA tarafında birçok driver denedim sonuç hep aynı. Elektriğe bağlı kullanıyorum bilgisayarı.
FurMark testinde 1080p de yaklaşık 3300 skor alıyorum. Sorun nerede bir türlü bulamadım.

Düzenleme: Arkadaşlar sorun sanırım şöyle Boost özelliğini bir şekilde deaktive edince işlemci 65-70 derecede çalışıyor oyunlarda ama aktif ettiğim anda sıcaklık değerleri sapıtmaya başlıyor gerçek sıcaklığı 70 derece olmasına rağmen 95 96 derece gibi gösteriyor. Bu yüzden de frekans düşürüyor bunu düzeltmenin bir yolu var mıdır? Çok ilginç gerçekten Casper mı böyle ayarladı yoksa işlemcinin kendisi mi böyle bir şey yapıyor korumak için emin değilim.

@Recep Baltaş abi bunun bir çözümü var mı? İşlemci sıcaklığını yanlış gösterdiği için sürekli anlık frekans düşürüyor ve drop yiyorum yok yere. Halbuki işlemci o kadar sıcak değil Turbo özelliğini kapatınca aniden 65 70 derece arasına düşüyor gerçek sıcaklığı tahminen o değerler de Turbo açıkken de.

Son düzenleme:
reyis bende 1650 kullanıorum bende CS GO oynuyorum 150 130 arası alıyor ama şu aralar bişey oluyor.Bİ anda 20 fpsye düştü oyundayken noldu anlamadım.Depolama alanın full mü brlki ondandır başka bişey bilmiyorum bide seninikiyle benimki arasındaki tek fark benim işltim i 7 o kdr.

RAM ler 8+8 mi ? single 16 mı ?
Reis o işlemcinin ısısı ne o öyle benim laptopın işlemci ve anakart ısısının toplamından bile fazla
Bu laptop,Kasa ile karıştırmayın.
reyis bende 1650 kullanıorum bende CS GO oynuyorum 150 130 arası alıyor ama şu aralar bişey oluyor.Bİ anda 20 fpsye düştü oyundayken noldu anlamadım.Depolama alanın full mü brlki ondandır başka bişey bilmiyorum bide seninikiyle benimki arasındaki tek fark benim işltim i 7 o kdr.
Muhtemelen ısınıp frekans düşürüyor olabilir.

Excalibur g770.1030 değil mi? Benim Laptop'ta aynı özellikler.

Herkese merhaba, bayağıdır bu sorunla uğraşıyorum. Laptopumun tam özellikleri: i5 10300H işlemci, GTX 1650 Ti ekran kartı, 16 GB 3200 MHz RAM ve 500GB M.2 SSD.

Sorun şu ki oyunlarda genel bir FPS düşüklüğü var, örneğin CS:GO düşük ayarlarda 80-100 FPS arası alıyorum. Ayarları yükseltince de bir şey değişmiyor, bu sefer 80-90 arası oluyor. FPS çoğu oyunda da aynı özelliklere sahip bilgisayarlara göre düşük. Nedeni ne olabilir?

Isı değerleri: CPU 80-90 derece arası değişiyor Full yük altında. Ekran kartı ise maksimum 70-71 derece oluyor.
Driverlarım güncel hem Intel tarafında hem NVIDIA tarafında birçok driver denedim sonuç hep aynı. Elektriğe bağlı kullanıyorum bilgisayarı.
FurMark testinde 1080p de yaklaşık 3300 skor alıyorum. Sorun nerede bir türlü bulamadım.

Hocam OC bilginiz varsa elle voltaj verip frekansı da sabit tutmaya çalışın. CPB gibi bir özellik devreye girdiğinde bazen sapıtabiliyor. İstersen BIOS üzerinden Core performans Boost özelliğini disable yapabilirsin.

İşlemciyi kilitlemişler Throttlestop dahil hiçbir yerden voltajla oynayamıyorum. Kilidi nasıl açacağımı da bilmiyorum. Güç ayarlarından maksimum işlemci gücünü 99 a getiriyorum bu da yardımcı oluyor galiba Boost özelliğini kapatmaya ama emin değilim
Excalibur g770.1030 değil mi? Benim Laptop'ta aynı özellikler.

Evet aynı laptop sizde durumlar nasıl ?

İşlemciyi kilitlemişler ThrottleStop dahil hiçbir yerden voltajla oynayamıyorum. Kilidi nasıl açacağımı da bilmiyorum. Güç ayarlarından maksimum işlemci gücünü 99'a getiriyorum bu da yardımcı oluyor galiba Boost özelliğini kapatmaya ama emin değilim.

Evet aynı laptop sizde durumlar nasıl?

Pes21 az önce oynuyordum bende de PC az ısındı o yüzden bir baktım aynı bahttayız demek ki reis :D CPU bilmiyorumda ekran kartı 77 falan. Sen Pes'te yüksek ayarlarda mısın? Orta falan mı?

RAM ler 8+8 mi ? single 16 mı ?

Bu laptop,Kasa ile karıştırmayın.

Muhtemelen ısınıp frekans düşürüyor olabilir.

RAM single 16 GB. Şöyle bir şey farkettim işlemci sensöründ sorun var sıcaklık bir 98 derece gözüküyor sonra 80 e düşüp tekrar 96 gösteriyor tekrar 80 oluyor bu yüzden olabilir mi ? Ama frekansı kontrol ediyorum her zaman 4.2 GHZ hiç düşürmüyor.
Pes21 az önce oynuyordum bende de PC az ısındı o yüzden bir baktım aynı bahttayız demek ki reis :D CPU bilmiyorumda ekran kartı 77 falan. Sen Pes'te yüksek ayarlarda mısın? Orta falan mı?
Pes de ayarlara hiç bakmadım bakıp söylerim ortalama 80 FPS alıyoprdum galiba Pes de.

RAM Single 16 GB. Şöyle bir şey fark ettim işlemci sensöründ sorun var sıcaklık bir 98 derece gözüküyor sonra 80'e düşüp tekrar 96 gösteriyor tekrar 80 oluyor bu yüzden olabilir mi? Ama frekansı kontrol ediyorum her zaman 4.2 GHz hiç düşürmüyor.

Pes de ayarlara hiç bakmadım bakıp söylerim ortalama 80 FPS alıyoprdum galiba pes de.

Kanka 60'a sabitle ortaya al yüksekle farkı yok. Ve pes21'de sıkıntı var Alt Tab'a alınca her şey yanlış gözüküyor bende bunun üzerine konu açmıştım.

RAM single 16 GB. Şöyle bir şey farkettim işlemci sensöründ sorun var sıcaklık bir 98 derece gözüküyor sonra 80 e düşüp tekrar 96 gösteriyor tekrar 80 oluyor bu yüzden olabilir mi ? Ama frekansı kontrol ediyorum her zaman 4.2 GHZ hiç düşürmüyor.

Pes de ayarlara hiç bakmadım bakıp söylerim ortalama 80 FPS alıyoprdum galiba Pes de.
Olabilir hocam işlemci sıcaklıkları sürekli oynar.Ancak sizin işlemci baya bi yüksek sıcaklıklarda geziyor.

Ayrıca bir 16 daha eklerseniz daha yüksek performans alırsınız single,dual çok fark ediyor.

Bende G770 kullanıcısıyım ama sanki Control Center hatalı gibi geliyor sizce de öyle mi?

Evet kesinlikle işlemcinin sıcaklığını yanlış gösteriyor bence. Birçok programda denedim hepsi öyle aynı sensörden aldıkları için bilgiyi o yüzden öyle oluyor galiba.
Olabilir hocam işlemci sıcaklıkları sürekli oynar. Ancak sizin işlemci bayağı bir yüksek sıcaklıklarda geziyor.

Ayrıca bir 16 daha eklerseniz daha yüksek performans alırsınız Single, Dual çok fark ediyor.

Şu an ki RAM'i satıp 2x8 yapmayı düşünüyorum teşekkürler ancak sıcaklıklarda hata olduğunu düşünüyorum çünkü sıcaklığın saniyelik olarak 95'e çıkıp 78'e 80'e geri inmesi mümkün mü bilmiyorum bunu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı