GTX 1650 Ti laptopta 2K monitör sorun yaratır mı?

Bütçe
6000
Tabii ki doğal 1080p ile arasında fark olur ama bu 2K monitör almamayı gerektirecek kadar bir fark olmaz. Arkadaş 32 inch sormuş 32 inch alırsa 1080P'ye düşürdüğünde ekranda kötü bir görüntü olur pikseller belli olur. Benim monitör 27 inch 1080P'ye düşürünce görüntüde düz 1080P'den bir farkı olmuyor.
Hah demek istediğim bu işte. Arasında fark var. Sen bana sonuçta aynı pikseli gösteriyor dediğin için böyle dedim. Senin gözüne belki çok çarpmıyor olabilir ama ben daha yakın zamanda 1080p bir monitörden 1440p'ye geçiş yaptığım için Youtube videolarındaki kaliteler arasındaki ya da Netflix üzerinden izlediğim dizi/filmler arasındaki farkı çok bariz anlayabiliyorum. Tabi film/dizi açısından dümdüz YT videosu kadar kötü durmuyor ama 1080p monitörde çok daha iyi duruyor 1080p görüntü. Oyunlar açısındansa hele hiç denenmemesi gerek bence.

1440p monitör alınmasını gerektirecek düzeyde değil demişsin de tek işi film/dizi olacak insan niye gidip 1440p monitör alsın yani bir mantığı yok bunun. Hani oyunları 1440p oynayacak olsa dizi/film için 1080p monitördeki alacağı netlikten belki feragat edilebilir ki ben de o şekilde kullanıyorum ama sadece dizi/film için 1440p niye alınsın?

Attığın kaynakları okudum senin dediğin gibi görüntü bulanıklaşıyormuş bilgilendirme için teşekkürler. Ama kaynaklardan birinde şöyle bir şey söylüyor "1440p ekranda 1080P'de oynamak, bunun yerine sadece 1080p monitör kullanmaktan daha mı kötü görünüyor? Cevap evet, biraz daha kötü görünüyor (çoğunlukla daha bulanık), ancak birçok insan için o kadar da önemli değil. Feragatname: Ben o insanlardan biriyim." ben yaklaşık 1 yıldır 2K monitör kullanıyorum özellikle fark ettiğim ve rahatsız eden bir bulanıklaşma yok ekranda. Arkadaşın sorduğu şeyden yola çıkarsak 2K monitör alması daha iyi olur.
Rica ederim, kişiden kişiye değişiyor ama nihayetinde fark var onu kastediyorum. Benim için Youtube videolarında büyük bir fark var görüntü kalitesi olarak 1080p'nin, dizi/filmlerde daha iyi çekim dolayısıyla mı bilmiyorum ama ortalama bir fark var, oyunlarda ise 1440p monitörümde 1080p direkt çamur.

Hah demek istediğim bu işte. Arasında fark var. Sen bana sonuçta aynı pikseli gösteriyor dediğin için böyle dedim. Senin gözüne belki çok çarpmıyor olabilir ama ben daha yakın zamanda 1080p bir monitörden 1440P'ye geçiş yaptığım için YouTube videolarındaki kaliteler arasındaki ya da Netflix üzerinden izlediğim dizi/filmler arasındaki farkı çok bariz anlayabiliyorum. Tabii film/dizi açısından dümdüz YT videosu kadar kötü durmuyor ama 1080p monitörde çok daha iyi duruyor 1080p görüntü. Oyunlar açısındansa hele hiç denenmemesi gerek bence.

1440p monitör alınmasını gerektirecek düzeyde değil demişsin de tek işi film/dizi olacak insan niye gidip 1440p monitör alsın yani bir mantığı yok bunun. Hani oyunları 1440p oynayacak olsa dizi/film için 1080p monitördeki alacağı netlikten belki feragat edilebilir ki ben de o şekilde kullanıyorum ama sadece dizi/film için 1440p niye alınsın?

Rica ederim, kişiden kişiye değişiyor ama nihayetinde fark var onu kastediyorum. Benim için YouTube videolarında büyük bir fark var görüntü kalitesi olarak 1080P'nin, dizi/filmlerde daha iyi çekim dolayısıyla mı bilmiyorum ama ortalama bir fark var, oyunlarda ise 1440p monitörümde 1080p direkt çamur.

Oyun için ileride masaüstü sistem alacakmış ondan şimdiden 2K alması bence daha iyi olur. İleride tekrar monitör masrafı çıkmasın fiyatlar gitgide artıyor :)

2K da dizi film izler üstüne bazı oyunları da oynarsın. Ayrıca 32" 1080p için çok büyük fakat 2K için normal. Ama yine de 24" veya 27" 2K monitördeki piksel kalitesi gibi olmayabilir. 32" oyunlarla aran çok iyiyse biraz sıkıntı olabilir. Ben de 32" almayı düşünüyordum araştırmalarım sonucunda vazgeçtim.
Evet hocam doğru diyorsunuz. Sonrasında iade falan uğraşacağıma 27 inch almaya karar verdim.
Monitör için en fazla büyüklük 4K olmadığı sürece en fazla 27" olmalıdır. Hatta 1080p'ise 24" geçilmemeli. 2K sorun yaratmaz gerekirse oyunlarda 1080p yaparsınız ama en azından film falan izlerken çok keyif verir. Bir yandan ileriye dönük bir yatırım yapmış olacaksınız tavsiyem almanız yönünde.
Aynen dostum şimdi kötü bir monitör alıp ilerde sistem dizerken bunu satmakla uğraşacağıma almışken 2k alayım diyorum.
Bakım yapıverin laptopa termal macun falan.
Bakımdan yeni geliyor dostum ısınma sorunu falan da vardı Abra'da bakımla düzelir diye umuyorum.
Günlük kullanım, özellikle de dizi/film amacıyla 1440p bir monitör almak mantıklı değil. Dizi ve filmlerin ekseriyeti 1080p olduğu için 1440p monitörde 1080p monitöre kıyasla bu tarz içerikler daha kötü görünecektir/görünüyor. Youtube videolarında dahi her videoda 1440p bulamıyorsunuz ama 1080p daha yaygın. Sırf dediğiniz amaç için alınacaksa 1080p monitör alınmalı.

32" 1440p için fazla büyük, hakkı 27" bana kalırsa. 1080p için de 24" çok daha iyi olur 27"dense.
Siz deyince fark ettim aslında doğru söylüyorsunuz. Günümüzde hala büyük çoğunluk 1080P. Hatta neredeyse her şey 1080p :D 2k almaktan vazgeçmeyi düşünüyorum ama 27 inch'te 1080p film izlemek çok bozmaz herhalde. Yakın durmayacağım monitöre.
Film izlemek için 4K'da ekran alabilirsin herhangi bir problem söz konusu değil önemli olan 2K veya 4K çözünürlüğünde film dosyasını bulabilmen. FHD kalite film dosyasıyla 2K monitörde izlediğin zaman 2K kalitede izlemiş olmuyorsun. Ek olarak FHD'den 2K'ya renderlanmış versiyonu da olabilir. FHD kalite üstü film bulmak zordur. Oyun içinse orta seviye ayarlarda 2K çözünürlüğünde rahatlıkla 60FPS alabileceğini düşünüyorum çoğu oyunda.
Çok teşekkürler dostum. Çok anlamadığımdan soruyorum 4k film veya maç falan izlerken 2k monitörde yine de 1080p filmlere göre daha kaliteli izleme imkanım olur değil mi?
Çünkü 2560x1440 piksel olan yere 1920x1080 piksel koyuyorsun. Artan pikseller de dikine ya da enine genişliyor/yayılıyor -bu ne kadar teknik bir terim olursa artık- görüntü netliği kayboluyor, bulanık oluyor. 1080p monitörde 720p video açtığında nasıl tırt geliyorsa 1440p monitörde de öyle geliyor. Bunun ''sanmıyorum'' ''zannetmiyorum''la alakası yok. 1440p monitörde 1080p görüntü, 1080p monitörde 1080p görüntüden daha kötü gözüküyor, bu objektif bir gerçek.

Ben 1080p monitör kullanırken gördüğüm 1080p görüntüyü de şu anda 1440p monitörde gördüğüm 1080p görüntüyü de biliyorum, aralarında netlik olarak çok fark var.
Hocam dediklerinize katılıyorum. İşte " almışken 2k al " düşüncesi beni tereddütte bırakıyor ya. İlerleyen senelerde 2k veya 4k daha da yaygınlaşacak. Almışken 2k alayım mı ne dersiniz? Yoksa hala internetteki videoların vb. çoğu 1080p. Ayrıca oyunlarda görsel şölenden ziyade netliği daha çok seviyorum hocam. Misal fps oyunlarında aksiyon hareketlerinde vb. görsel güzelliklerden ziyade çözünürlük, netlik daha önemli benim için. O yüzden oyunlarda gerekirse tüm ayarları low yapıp 2k çözünürlükte oynamamı tavsiye eder misiniz peki?

Hocam dediklerinize katılıyorum. İşte " almışken 2k al " düşüncesi beni tereddütte bırakıyor ya. İlerleyen senelerde 2k veya 4k daha da yaygınlaşacak. Almışken 2k alayım mı ne dersiniz? Yoksa hala internetteki videoların vb. çoğu 1080p. Ayrıca oyunlarda görsel şölenden ziyade netliği daha çok seviyorum hocam. Misal fps oyunlarında aksiyon hareketlerinde vb. görsel güzelliklerden ziyade çözünürlük, netlik daha önemli benim için. O yüzden oyunlarda gerekirse tüm ayarları low yapıp 2k çözünürlükte oynamamı tavsiye eder misiniz peki?
Eğer ileride 2K kaldırabilecek bir sistem alırım diyorsan alabilirsin 2K monitör. Netlik konusu da da netliği evet çözünürlük de çok etkiliyor ama yine de 2K Low - 1080p high'a göre daha kötü gözükecektir genel olarak. İlerleyen senelerde 2K-4K'nın yaygınlaşacağını sanmıyorum, YouTube üzerinde belli içerik üreticileri zaten 1440p yükleme yapıyorlar ama ufak çaplı kanallarda hep 1080p max. oluyor genelde. Film/dizi sektöründe ise 1440p bulmak çok zor. 4K bulabilirsin çünkü FHD 1920x1080, UHD 3840x2160. Aralarında korelasyon var. Yalnız 1440p aradan kafa uzatan istenmeyen eleman gibi. Asıl alanı oyun için bence.

Bir de şu var 1650-1650Ti yeni oyunlarda 1080p low'da bile zorlanıyor, 2K Low zor. FSR açacaksın anca ki o da nasıl gözükür bilinmez. Kısacası bence bir otur oynadığın oyunlara bak, ondan sonra benchmarkları incele, ileride 1440p için PC alır mıyım diye düşün taşın ona göre al. Oyunlarda 1440p cidden çok güzel duruyor çünkü.

"Çok teşekkürler dostum. Çok anlamadığımdan soruyorum 4k film veya maç falan izlerken 2k monitörde yine de 1080p filmlere göre daha kaliteli izleme imkanım olur değil mi"
Senin ekran çözünürlüğün görsel kaynaktaki içeriğin çözünürlüğünün artmasını sağlamaz. Yani 1080p kalitede bir video izliyorsan sen bunu 16K ekranda da izlesen 1080p kalitesinde görürsün.

Günlük kullanım amacıyla (dizi, film vb.) 1650 Ti ekran kartlı Monster laptopuma 2K monitör alacağım. (ASUS veya Monster marka)
Oyun için zaten 2K açmayı düşünmüyorum hatta açamam FPS çok düşer ekran kartım yüksek değil. Ancak ilerleyen dönemlerde bir masaüstü sistem dizmeyi düşünüyorum. En azından şimdilik monitörü alıp laptop ile kullanayım bir süre diyorum. Oyun haricinde film için vb. 2K olması laptopa fazla zorlar mı bu konuda hiç bilgim yok o yüzden sormak istedim. İdareten olsun diye şimdi 1080p monitör alıp masaüstü sistem dizerken tekrar 2K monitör alacağıma şimdiden alayım diyorum.

Ayrıca monitör tercihimi 32 inch olarak kullanırsam zamanla alışabilir miyim yoksa çok zorlar mı? Bulunduğum ilde şu an için monitör bakabileceğim bir mağaza vb. yok o yüzden soruyorum. Monitöre 80 cm mesafede kullanacağım 32 inch fazla büyük gelir mi? Çünkü aynı monitörün 2K 27 inch olanı yok maalesef. Aynı fiyata 27 inch olsa dahi onu alacaktım. (Monster Aryond 1.2)

Sıkıntı oluyor bizzat denedim. 1080p bizim kart için en ideal çözünürlük.

Günlük kullanım amacıyla (dizi, film vb.) 1650 Ti ekran kartlı Monster laptopuma 2K monitör alacağım. (ASUS veya Monster marka)
Oyun için zaten 2K açmayı düşünmüyorum hatta açamam FPS çok düşer ekran kartım yüksek değil. Ancak ilerleyen dönemlerde bir masaüstü sistem dizmeyi düşünüyorum. En azından şimdilik monitörü alıp laptop ile kullanayım bir süre diyorum. Oyun haricinde film için vb. 2K olması laptopa fazla zorlar mı bu konuda hiç bilgim yok o yüzden sormak istedim. İdareten olsun diye şimdi 1080p monitör alıp masaüstü sistem dizerken tekrar 2K monitör alacağıma şimdiden alayım diyorum.

Ayrıca monitör tercihimi 32 inch olarak kullanırsam zamanla alışabilir miyim yoksa çok zorlar mı? Bulunduğum ilde şu an için monitör bakabileceğim bir mağaza vb. yok o yüzden soruyorum. Monitöre 80 cm mesafede kullanacağım 32 inch fazla büyük gelir mi? Çünkü aynı monitörün 2K 27 inch olanı yok maalesef. Aynı fiyata 27 inch olsa dahi onu alacaktım. (Monster Aryond 1.2)

Monster laptopa illa Monster monitör almana gerek yok daha kaliteli ekipman üreten şirketler var Monster 10 yıldır bilgisayar uretiyor ama toplasan 2 3 yıldır ekipman üretiyor daha tecrübeli köklü firmaları tercih etmenizi öneririm bir de 2K değil 4K olsa bile günlük kullanımda sıkıntı yaratmaz ancka is oyuna gelince o kartı 2K da perisan olur.

Alın hocam monitörü, bir de ileride 4060/4070 sistem dizerseniz tadından yenmez.

Hocam oyun oynamadığın sürece 4K al istersen ki bazı oyunları da 2K'da oynayabilirsin zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı