GTX 1650 Ti Shadow of the Tomb Raider Definitive Edition mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

SunSet

Megapat
RAM
Kingston DDR4 3200 MHz 2x8 GB
SSD veya HDD modeli
WD Blue N530 NVMe SSD
Ekran kartı
GTX 1650 Ti
İşlemci
Ryzen 5 4600H
Shadow of the Tomb Raider Definitive Edition oyunun ilk başı uçak kazası kısmında mavi ekran verdi. Oyun yeniden girdim hikayeye devam dedim hata vermedi. Hata neden kaynaklı olabilir şu an oyuna devam ediyorum sıkıntı yok. Acaba TR alt yazı yükledim ve diğer konuşmaları aktif etmiştim varsayılan alt yazıda kapalıydı neyse onu kapattım varsayılan alt yazılar neyse o dedim devam demiştim sıkıntı yok ama bundan mı emin değilim o uçak kazası bitip normal oyun başlama yerinde başladığı için düzelmişte mi olabilir? Oyun orijinal ve Epic Games'den oynuyorum.

Minidump dosyam
Kullandığım Türkçe Yama
@KojiroHyuga04 hocam bakabilir misin? Ne sebep vermiş olabilir mavi ekran hatasına?

Son düzenleme:
@KojiroHyuga04 tabii hemen paylaşıyorum. Pazartesi günü anakartım değişti ve genel bakımları yapıldı cihazımın. Değişim sebebi cihaz tepki vermiyordu açılmıyordu sanırım BIOS ile ilgili olabilirdi biraz TPM ve AMD yeni sürücülerinde problem yaşadığım için kurcalıyordum en son anakartı tuğla etmişte olabilirim neyse bu konuyu sallayalım. :) Ki zaten yine TPM problemim ve güncel AMD sürücülerimde aynı sıkıntı devam ediyor demek donanımsal veya BIOS alakalı değilmiş gereksiz uğraşmışım. Kendi Acer formatı var ve kendi yazılımları da var Acer'ın. Ben sadece Chipset, ekran kartı, Wi-Fi, LAN, Bluetooth gibi güncellenecek sürücüleri yükledim öyle kullanıyorum.
Olay görüntüleyicisi

Intel ses sürücünüzü güncelleyin.
Wi-Fi sürücüsünün güncelliğinden emin olun.

AX200 olarak görünüyor, doğru mudur?

Çok ilginç ama, diskiniz Olay Görüntüleyicisi üzerinde bile sağlıklı görünmesine rağmen stornvme uyarıları var.

Direkt NVMe diske işaret ediyor tahmin edeceğiniz üzere.
Servise gönderin diyeceğim ama zaten ana kart değişmiş.

Anlamadım gitti.

Intel ses sürücünüzü güncelleyin.
Intel ses sürücü derken anlamayım? Bende Intel ses sürücüsü yok, AMD, NVIDIA ve Realtek var sesle ilgili.

Çok ilginç ama, diskiniz Olay Görüntüleyicisi üzerinde bile sağlıklı görünmesine rağmen stornvme uyarıları var.
Daha sonra yaşamadım zaten, acaba oyunla ilgili mi hocam TR yama falan o giriş sahnede dosya bozuk olarak algılayıp hata vermiş olabilir mi?

Servise gönderin diyeceğim ama zaten ana kart değişmiş.
Evet. Sorun olsa başka parçada, parçayı değişim yaparlardı.

Anlamadım gitti.
Ben de anlamadığım için konu açtım ben oyunla alakalı düşündüm oyun ekranında oldu o bölüm sahne geçince yükleniyor ya başka bölüm orada attı muhtemelen.
AX200 olarak görünüyor, doğru mudur?
Evet. 2 gün önce güncelledim güncelleme mi gelmiş bir bakayım hemen.

Intel ses sürücü derken anlamayım? Bende Intel ses sürücüsü yok, AMD, NVIDIA ve Realtek var sesle ilgili.

Daha sonra yaşamadım zaten, acaba oyunla ilgili mi hocam TR yama falan o giriş sahnede dosya bozuk olarak algılayıp hata vermiş olabilir mi?

Evet. Sorun olsa başka parçada, parçayı değişim yaparlardı.

Ben de anlamadığım için konu açtım ben oyunla alakalı düşündüm oyun ekranında oldu o bölüm sahne geçince yükleniyor ya başka bölüm orada attı muhtemelen.

Evet. 2 gün önce güncelledim güncelleme mi gelmiş bir bakayım hemen.
Yanlış bir şeyi yazmışım, özür diliyorum :(

Yama ile alakalı hiçbir şey görünmedi.
Sorun direkt diskle ilişkili.

Yanlış bir şeyi yazmışım, özür diliyorum. :(
Olabilir hocam, dalgınlık da olabilir sorun değil acaba bilmediğim bir donanım mı var dedim sadece. :)

Sorun direkt diskle ilişkili.
Vallaha ben de disk düşünmeye başladım ses de ÇIT-PIT olması veya TPM hızlı başlangıçta güvenlik işlemci bilgilerin geç yüklenmesi diskle mi alakalı bilemedim. Diğer değişim yapılan anakartta yaşadığım şeyler aynı gibi sadece oyunda iken şarj %1-2 azalması ve cızırtı sesi oluyordu onlar yok yeni anakartta diğer şeyler yazılımsal veya SSD'de olabilir sorun bilemiyorum.

Bir de BIOS'da ön yüklemede 2 tane Windows Boot Manager gözüküyor, bu Acer formatı ile mi alakalı bilemiyorum ve Secure Boot kapalıydı onu açtım. Bu mavi ekran hatasını bu arada ilk defa aldım Ağustos'dan beridir kullanıyorum bilgisayarı o zaman satın almıştım.

@KojiroHyuga04 yine mavi ekran alırsam gönderirim servise veya tekrar buraya paylaşırım bakalım başka sebep ne olabilir diye, yeni anakartta olacağını çok düşünmüyorum portunda olsaydı test sırasında kendilerinde hata çıkardı bakım yapıldığında da. Belki yazılımsal çakışmalardan dolayı problem olmuş olabilir. Şimdi yeni gelmiş göndersem bir şey yok deyip geri gönderirler ve o da oyunda bir kere yaşadığım aynı oyunu oynuyorum mavi ekran hatası almadım henüz. NVMe portunda sorun olsa test sırasında, yazma sırasında veya programlarda düzgün görünmezdi SSD o zaman değil mi? Bir de güç seçeneklerinde Acer'ın kendi güç profili yüklenmiş onu kullanıyorum.

Acer'ın kendi işletim sisteminde kurulan bizim kurmadığımız yazılımlar şöyle; Nitro Sense, QUICK Access ve Care Center hariç

6.png

Geri
Yukarı