GTX 1650 Ti sistemde Forza Horizon 5'te FPS düşüyor

İşletim sistemi
Windows 11

michaelfarradey

Centipat
Yer
Türkiye, Eskişehir
RAM
2 * 8 GB, 3200Mhz, 22 CL
Ekran kartı
Nvidia GTX 1650 Ti
İşlemci
AMD Ryzen 5 4600H
Merhaba,

Oyunun benchmark testinde hiçbir sorun görünmüyor. Oyunu oynarken de ilk bir saat kadar sorun olmuyor ama daha sonra anlamadığım bir şekilde droplar girmeye başlıyor. Sıcaklığı hep kontrol ediyorum ve gayet normal değerlerde. İşlemci ortalama yüzde 50, ekran kartı da genellikle 80-95 arası kullanımda takılıyor. Bellek kullanımının zamanla düştüğünü fark ettim. Oyun ilk açılınca 9 GB küsurken daha sonra 8 küsur GB'lerde takılıyor. Sorun ne olabilir? Diğer detaylar benchmark resminde mevcut.

Dosya Ekleri

• IMG_20220726_231608.jpg
    IMG_20220726_231608.jpg
    237,7 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Bana kalırsa başıma gelmişti eskiden oradan biliyorum RAM şişiyor (doluyor ) oyunu açıp kapatmam gerekiyordu düzelmesi için optimizasyon sorunu bence. İşlemci sıcaklığı ve ekran kartı sıcaklığına bakıyorsunuz değil mi?

Bana kalırsa başıma gelmişti eskiden oradan biliyorum RAM şişiyor (doluyor ) oyunu açıp kapatmam gerekiyordu düzelmesi için optimizasyon sorunu bence. İşlemci sıcaklığı ve ekran kartı sıcaklığına bakıyorsunuz değil mi?
Evet sıcaklıklar normal. Ekran kartı ortalama 75, işlemci de 50 derece santigratta geziyor. Ram tamamen dolmuyor. Eğer kastettiğimiz buysa, 8 GB ram varken yetmiyordu ve ben de bir 8 daha taktım. Şimdi rahatça oynatıyor ama bir süre sonra eski halini alıyor. Maksimum 10 GB kullanılıyor gösteriyor. MSI afterburnerdan kontrol ediyorum. Eğer optimizasyon sorunuysa, 1 yıl oldu neredeyse oyun çıkalı ve geliştiricilerdeki bu gevşeklik nereden kaynaklanıyor anlayamıyorum çünkü fh4'te de büyük optimizasyon sorunu vardı.

Hocam peki oyunda işlemci ve ekran kartı kullanım değerleri nasıl işlemci çok yük biniyorsa grafikleri biraz arttırıp yükü biraz da olsa ekran kartına atabilirsiniz. Ama bana kalırsa optimizasyon sorunu gibi geliyor. Maalesef başkada çözüm gelmedi aklıma.

Hocam peki oyunda işlemci ve ekran kartı kullanım değerleri nasıl işlemci çok yük biniyorsa grafikleri biraz arttırıp yükü biraz da olsa ekran kartına atabilirsiniz. Ama bana kalırsa optimizasyon sorunu gibi geliyor. Maalesef başkada çözüm gelmedi aklıma.
Hocam dediğim gibi ekran kartı ortalama 80-95, işlemci (çok dikkat etmedim ama gözüme çarptığı kadarıyla) ortalama 50 ile çalışıyor. Grafikler yüksek-orta karışık. Başka ayarlarda denemedim, zaten ekran kartı neredeyse tam gaz çalışıyor diye.

Hocam ekran kartı kullanımını biraz kısıp deneyebilirsin işlemci kullanımı güzel düşük fakat GPU fazla sürekli yüke göre. 1 saat 90 da çalışıyorsa bence sorun bundan kaynaklı olabilir.

Geri
Yukarı