GTX 1650S ile RVN mining için ayar önerileri

RVN ile test yapma imkanınız var mı? @mehmetdu arkadaşımızın dediği gibi farklı algoritmalar kullanılıyor. O zaman anlarız.
Hocam rig kuzenimin evinde kurulu. Hali hazırda Ethereum kazımına devam ediyoruz. Bu sebepten ötürü zor gibi görünüyor. Donanımsal kısım ile ben, yazılımsal kısım ile o ilgileniyor.

Konuya geri dönmemiştim, özür dilerim ama bu süreç içerisinde edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak isterim.
Öncelikle, mehmetdu bahsettiği farklı algoritma konusunda çok haklı. Tanıdığım birisi Etherium kazımında 30-35 dereceleri ve 50 watt civarını görüyor(Mh kaybı olmadan). Ekran kartını tam hatırlamıyorum ama RX 570 veya 5500 XT olması lazım.
Bu noktadan sonra, RVN kazımında kendi yaptığım ayarları ve bu ayarlardan önceki ve sonraki teknik verileri açıklayacağım. NBMiner ile başladığım kazımda OC olmadan sabit 10.88 Mh ve 73-74 dereceleri 60% Fan değerinde görüyordum(Fanlar otomatikte). Daha sonra T-RexMiner'a geçtim ve Mh değerim OC olmadan 11.03'e çıktı. Diğer değerlerim aynı kaldı. OC yapmaya ilk olarak Power Limit düşürerek başladım. 100%'den 80%'e düşürdüm. Mh değişmedi ve sıcaklık 65 derecelere Fan değerim ise 50%'ye kadar düştü. Sonra deneme yanılma yoluyla GPU Clock'u 125 yaptım. Yine aynı yöntemle Memory Clock'u da 400 yaptım. Şu an 11.80'e kadar çıkıyor Mh değerim. Yine de ben en optimum değerleri bulduğumu düşünmüyorum. Başka hiçbir seçenekle oynamadım. Kasamın havalandırması güzel, serin bir günde odanın camını açtığımda 62-63 derecelere düşüyor. Boşta duran egzoz fanını açtığımda 59'lar görülebiliyor.
Bir şey merak eden olursa yardımcı olabilirim.

Konuya geri dönmemiştim, özür dilerim ama bu süreç içerisinde edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak isterim.
Öncelikle, mehmetdu bahsettiği farklı algoritma konusunda çok haklı. Tanıdığım birisi Etherium kazımında 30-35 dereceleri ve 50 watt civarını görüyor(Mh kaybı olmadan). Ekran kartını tam hatırlamıyorum ama RX 570 veya 5500 XT olması lazım.
Bu noktadan sonra, RVN kazımında kendi yaptığım ayarları ve bu ayarlardan önceki ve sonraki teknik verileri açıklayacağım. NBMiner ile başladığım kazımda OC olmadan sabit 10.88 Mh ve 73-74 dereceleri 60% Fan değerinde görüyordum(Fanlar otomatikte). Daha sonra T-RexMiner'a geçtim ve Mh değerim OC olmadan 11.03'e çıktı. Diğer değerlerim aynı kaldı. OC yapmaya ilk olarak Power Limit düşürerek başladım. 100%'den 80%'e düşürdüm. Mh değişmedi ve sıcaklık 65 derecelere Fan değerim ise 50%'ye kadar düştü. Sonra deneme yanılma yoluyla GPU Clock'u 125 yaptım. Yine aynı yöntemle Memory Clock'u da 400 yaptım. Şu an 11.80'e kadar çıkıyor Mh değerim. Yine de ben en optimum değerleri bulduğumu düşünmüyorum. Başka hiçbir seçenekle oynamadım. Kasamın havalandırması güzel, serin bir günde odanın camını açtığımda 62-63 derecelere düşüyor. Boşta duran egzoz fanını açtığımda 59'lar görülebiliyor.
Estağfurullah. İnsanlık halidir. :)
Ben bayağı uğraştım. Sonunda optimum ayarları bulduğumu düşünüyorum 1650 super ekran kartı ile.
Kazımı T-Rex ile yapmaktayım. Kasada 3 ön fan içeri hava üflerken, 1 tane egzoz fanı, üstte 2 adet 12'lik fanın biri içeri üflerken diğeri egzoz vazifesi görmekte.
HiveOS ile yaptığım kazımda; güç limitine dokunmadan core clock değeri 127, memory clock değeri de 1787 olarak ayarladım. Aldığım değer 12.73 MH/s ortalama. Sıcaklık 59 max fan %40-50 arası değişkenlik göstermekte.
Windows üzerinde ise yine güç limitine dokunmadan core clock 97, memory clock da 897 olarak ayarlandı. Aldığım değer pcye dokunmadan 12.45 MH/s ortalama olarak yansımakta. Pc ile uğraştığım zamanlarda da 11.50 MH/s ortalama değerlere düşmekte. Ancak normal yazı ile uğraşıldığında ortalama 12.20 MH/s değer alınıyor. Sıcaklık 57-58 derece fan %50 olarak seyretti.
Bu arada ekran kartındaki memory chipleri Micron marka.
Güç limitine neden dokunmadığımı soracak olursanız; güç limitini düşürdüğüm zaman MH değerinde de bariz düşüşler gözlemledim. O yüzden tam güçle kazım yapmak getiri olarak daha makul geldi. Ancak yaz mevsiminde sıcaklıktan ötürü MH değerinden feragat edip güç limitini düşürmem olası görünüyor.
Gelelim pc güç tüketimine. Bu iş için wattmetre satın aldım. HiveOS ile ortalama 180 watt enerji tüketimi yaparken, Windows üzerinde 190 watt ortalama enerji tüketimi yapmakta. Bu enerji tüketimine monitör dahil değildir. Ek olarak bilgisayarda 4 disk bağlı. Ekran kartı kendi başına tam 100 watt tüketim yapmakta.
Sıcaklık noktasındaki handikap şu; malum Nvidia ekran kartlarında sadece GPU sıcaklığı gözlemlenebiliyor. Memorynin sıcaklığı takip edilemiyor. Muhtemelen daha fazla olabilir. Belki aynı seviyededir. Çünkü Kawpow algoritması memoryden daha ziyade GPU bazlı bir algoritma üzerine kurulu. AMD kullanan ve Ravencoin kazan arkadaşlarımız bu konu hakkında daha iyi bilgi verebilirler.
Elimden geldiğince tecrübemi aktarmaya çalıştım. Daha iyi bilgi sahibi olan arkadaşların önerilerine açığım.
Ekleme: HiveOS üzerinden bminer programını denedim. 130 core clock ve 1800 memory clock değerleriyle 100 power limitle 12.85 MH/s değer aldım. Windows üzerinde teste devam ediyorum bminer'ı.

Son düzenleme:
Öncelikle, Mehmet'du bahsettiği farklı algoritma konusunda çok haklı. Tanıdığım birisi Ethereum kazımında 30-35 dereceleri ve 50 Watt civarını görüyor(mh kaybı olmadan). Ekran kartını tam hatırlamıyorum ama RX 570 veya 5500 XT olması lazım.
Bu noktadan sonra, rvn kazımında kendi yaptığım ayarları ve bu ayarlardan önceki ve sonraki teknik verileri açıklayacağım. Nbminer ile başladığım kazımda OC olmadan sabit 10.88 mh ve 73-74 dereceleri 60% fan değerinde görüyordum(fanlar otomatikte). Daha sonra t-rexminer'a geçtim ve mh değerim OC olmadan 11.03'e çıktı. Diğer değerlerim aynı kaldı. OC yapmaya ilk olarak Power limit düşürerek başladım. 100%'den 80%'e düşürdüm. Mh değişmedi ve sıcaklık 65 derecelere fan değerim ise 50%'ye kadar düştü. Sonra deneme yanılma yoluyla GPU Clock'u 125 yaptım. Yine aynı yöntemle Memory Clock'u da 400 yaptım. Şu an 11.80'e kadar çıkıyor mh değerim. Yine de ben en optimum değerleri bulduğumu düşünmüyorum. Başka hiçbir seçenekle oynamadım. Kasamın havalandırması güzel, serin bir günde odanın camını açtığımda 62-63 derecelere düşüyor. Boşta duran egzoz fanını açtığımda 59'lar görülebiliyor.

Hocam merhabalar. Ben aylık harçlığımı çıkarmak için INNO3D GTX1650s 4 GB kartım ile rvn coin kazmayı düşünüyorum. Ayda 200TL kazansam benim için gayet yeterlidir. Bunun için haftada kaç saat kazım yapmam gerekiyor ve elektrik faturasına kaç TL yansır.

Hocam merhabalar. Ben aylık harçlığımı çıkarmak için INNO3D GTX1650s 4 GB kartım ile rvn coin kazmayı düşünüyorum. Ayda 200TL kazansam benim için gayet yeterlidir. Bunun için haftada kaç saat kazım yapmam gerekiyor ve elektrik faturasına kaç TL yansır.

Merhaba,
Şu anki kura göre 24 saat durmadan çalıştığında fatura masrafı çıkmış hali aylık yaklaşık 300 TL gibi bir kâr bırakmakta. Bu duruma göre hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Estağfurullah. İnsanlık halidir. :)
ben bayağı uğraştım. Sonunda optimum ayarları bulduğumu düşünüyorum 1650 Super ekran kartı ile.
Kazımı t-rex ile yapmaktayım. Kasada 3 ön fan içeri hava üflerken, 1 tane egzoz fanı, üstte 2 adet 12'lik fanın biri içeri üflerken diğeri egzoz vazifesi görmekte.
Hive OS ile yaptığım kazımda; güç limitine dokunmadan Core clock değeri 127, Memory clock değeri de 1787 olarak ayarladım. Aldığım değer 12.73 MH/s ortalama. Sıcaklık 59 Max fan %40-50 arası değişkenlik göstermekte.
Windows üzerinde ise yine güç limitine dokunmadan Core clock 97, Memory clock da 897 olarak ayarlandı. Aldığım değer PC'ye dokunmadan 12.45 MH/s ortalama olarak yansımakta. PC ile uğraştığım zamanlarda da 11.50 MH/s ortalama değerlere düşmekte. Ancak normal yazı ile uğraşıldığında ortalama 12.20 MH/s değer alınıyor. Sıcaklık 57-58 derece fan %50 olarak seyretti.
Bu arada ekran kartındaki Memory chipleri Micron marka.
Güç limitine neden dokunmadığımı soracak olursanız; güç limitini düşürdüğüm zaman mh değerinde de bariz düşüşler gözlemledim. O yüzden tam güçle kazım yapmak getiri olarak daha makul geldi. Ancak yaz mevsiminde sıcaklıktan ötürü mh değerinden feragat edip güç limitini düşürmem olası görünüyor.
Gelelim PC güç tüketimine. Bu iş için wattmetre satın aldım. Hive OS ile ortalama 180 Watt enerji tüketimi yaparken, Windows üzerinde 190 Watt ortalama enerji tüketimi yapmakta. Bu enerji tüketimine monitör dahil değildir. Ek olarak bilgisayarda 4 disk bağlı. Ekran kartı kendi başına tam 100 Watt tüketim yapmakta.
Sıcaklık noktasındaki handikap şu; malum NVIDIA ekran kartlarında sadece GPU sıcaklığı gözlemlenebiliyor. Memory'nin sıcaklığı takip edilemiyor. Muhtemelen daha fazla olabilir. Belki aynı seviyededir. Çünkü kawpow algoritması Memory'den daha ziyade GPU bazlı bir algoritma üzerine kurulu. AMD kullanan ve Ravencoin kazan arkadaşlarımız bu konu hakkında daha iyi bilgi verebilirler.
Elimden geldiğince tecrübemi aktarmaya çalıştım. Daha iyi bilgi sahibi olan arkadaşların önerilerine açığım.
Ekleme: Hive OS üzerinden bminer programını denedim. 130 Core clock ve 1800 Memory clock değerleriyle 100 Power limitle 12.85 MH/s değer aldım. Windows üzerinde teste devam ediyorum Bminer'ı.

Lütfen bana yardım edebilir misin, aynı kartla aynı coini mining etmeye çalışıyorum. Ama biraz overclock yapınca direkt mining kendini resetliyor. Neden olabilir?

Yeni konular

Geri
Yukarı