GTX 1650S Mavi ekran hatası almama rağmen minidump klasörü oluşmuyor

Bafira

Hectopat
RAM
Adata XPG 8x2 3000, 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
Adata SU360 480GB
Ekran kartı
GTX 1650S
Anakart
msi b450m-a pro max
İşlemci
ryzen5 1600
Merhaba, çok uzun bir süredir bir anda bilgisayarım donuyor ve mavi ekran hatası alıyorum. Genellikle uzun soluklu bir indirme yaparken, çok sık olmasa da oyun oynarken ve nadiren de normal bir şekilde video izleyip takılırken mavi ekran hatası alıyorum ve minidump klasörü oluşmuyor. Bu hatanın ne olduğunu bilmediğimi için de çözemiyorum, yardımlarınızı rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, çok uzun bir süredir bir anda bilgisayarım donuyor ve mavi ekran hatası alıyorum. Genellikle uzun soluklu bir indirme yaparken, çok sık olmasa da oyun oynarken ve nadiren de normal bir şekilde video izleyip takılırken mavi ekran hatası alıyorum ve minidump klasörü oluşmuyor. Bu hatanın ne olduğunu bilmediğimi için de çözemiyorum, yardımlarınızı rica ediyorum.

Merhaba bende yaklaşık bir 8 ay önce mavi ekran alıyordum sürekli ve mavi ekran hata kodum seninkiyle aynı ben sorunu RAM'in MHz'sini BIOS'tan düşürerek çözmeyi başardım seninki öyle olur mu bilmem ama denemekden zarar gelmez çünkü senin işlemcinin RAM destegi 2666MHz RAM'lerin ise 3200MHz'ye kadar çalışabiliyormuş. BIOS'a girip RAM'i 2666MHz'ye çekip dener misin?

Merhaba bende yaklaşık bir 8 ay önce mavi ekran alıyordum sürekli ve mavi ekran hata kodum seninkiyle aynı ben sorunu RAM'in MHz'sini BIOS'tan düşürerek çözmeyi başardım seninki öyle olur mu bilmem ama denemekden zarar gelmez çünkü senin işlemcinin RAM destegi 2666MHz RAM'lerin ise 3200MHz'ye kadar çalışabiliyormuş. BIOS'a girip RAM'i 2666MHz'ye çekip dener misin?
denedım, olumsuz.

CrystalDiskInfo ile sağlık durumuna, CrystalDiskMark ile okuma ve yazma hızına bakın ve sonuçları paylaşın.
Sağlık %100 gösteriyor. Okuma yazma hızı da şu şekilde;

@turko35408 ne yapmam gerekiyor ?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    24,4 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Hocam ben de ona bakıyordum. Test sonuçlarında hafif sekmeler var ama çok ta kötü değil.

İlk önce bu rehberi uygulayın.

Windows 10-11 fark etmez.

Daha sonra buradan onboard VGA hariç tüm sürücüleri yükleyin.

Son düzenleme:
Hocam ben de ona bakıyordum. Test sonuçlarında hafif sekmeler var ama çok ta kötü değil.

İlk önce bu rehberi uygulayın.

Windows 10-11 fark etmez.

Daha sonra buradan onboard VGA hariç tüm sürücüleri yükleyin.

dediklerinizi yapmadan önce bir sorum olacak psu dan kaynaklı olma ihtimalı var mı eğer bana bişey söyleyebilirseniz para muhim değil direkt yenisini alıp monte edeceğim bu durum aşırı canımı sıkmaya başladı anladığım kadarıyla ssd de bir sorun mevcut değil.

dediklerinizi yapmadan önce bir sorum olacak psu dan kaynaklı olma ihtimalı var mı eğer bana bişey söyleyebilirseniz para muhim değil direkt yenisini alıp monte edeceğim bu durum aşırı canımı sıkmaya başladı anladığım kadarıyla ssd de bir sorun mevcut değil.
PSU kaynaklı sorunlarda genellikle sistem ya reset atar (özellikle oyunlarda) ya da kapanır. Bunu anlamak için bu testi yapın.
Not: Test sırasında arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatın.

SSD olayına net bir şey söylemem mümkün değil hocam. Bazen testlerde sorunsuz görünen SSD'ler bile aslında sorunlu olabiliyor.

Bu programla Error Scan (hata taraması) testi yapın bir de.

PSU kaynaklı sorunlarda genellikle sistem ya reset atar (özellikle oyunlarda) ya da kapanır. Bunu anlamak için bu testi yapın.
Not: Test sırasında arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatın.

SSD olayına net bir şey söylemem mümkün değil hocam. Bazen testlerde sorunsuz görünen SSD'ler bile aslında sorunlu olabiliyor.

Bu programla Error Scan (hata taraması) testi yapın bir de.

hdtune ile yapmış olduğum erorr scan de bir sorun çıkmadı fakat occt ile rehberdeki adımları izleyerek test yaptığımda 15 dakıkanın ardından mavi ekran hatası aldım
ve şunu da ek olarak belirtmek isterim bazen biosa da atıyor mavi ekran verip kendini yeniden başlattıktan sonra.

Ve şunu da ek olarak belirtmek isterim bazen BIOS'a da atıyor mavi ekran verip kendini yeniden başlattıktan sonra.

Bunun sebebi SSD'deki Windows Boot Manager'in düzgün yüklenemiyor olmasıdır. Bence siz bir SSD deneyin.

Sadece test amaçlı, bir HDD'ye de Windows kurup deneyebilirsiniz. Tabii bu mümkünse.

Bunun sebebi SSD'deki Windows Boot Manager'in düzgün yüklenemiyor olmasıdır. Bence siz bir SSD deneyin.

Sadece test amaçlı, bir HDD'ye de Windows kurup deneyebilirsiniz. Tabii bu mümkünse.
3 kere occt testi yaptım üçünde de mavi ekran verdi 2 sinde mavi ekran verip biosa attı birinde mavi ekran verip restart attı şimdi tam anlamadım ne dediğinizi ne yapmam gerekiyor

Geri
Yukarı