GTX 1650S Phoenix'in sıcaklığını nasıl azaltabilirim?

Güç kaynağı ne alaka?

Güç kaynağı çok eskiyse kasayı ısıtabiliyor bizzat tecrübe ettim ama yeni sistemde etkisi çok azdır.

@Akkuşlu benim kasam Corsair 275R önü kapalı modellerden, 3 ön 1 arka fan kurulu içerisinde çoklayıcı ile otomatik ayarlarda. 5500 XT ile ortalama 60 derecede oynuyorum. Tüm fan ayarları default şekilde. Önü kapalı kasalarda ön hava girişlerini temiz ve açık tutman çok önemli çünkü 1 ay bile dokunmasan ciddi anlamda tıkanabiliyor. Kasana 3+1 fan sistemini kur 12mm yeterlidir, bu esnada kasanın tozunu da alırsın. Öndeki hava girişlerini bul elektrik süpürgesinin ucunu yapıştır tozu çeksin. Faydalı olacaktır, yazın undervolt denersin duruma göre.

Güç kaynağı çok eskiyse kasayı ısıtabiliyor bizzat tecrübe ettim ama yeni sistemde etkisi çok azdır.

@Akkuşlu benim kasam Corsair 275R önü kapalı modellerden, 3 ön 1 arka fan kurulu içerisinde çoklayıcı ile otomatik ayarlarda. 5500 XT ile ortalama 60 derecede oynuyorum. Tüm fan ayarları default şekilde. Önü kapalı kasalarda ön hava girişlerini temiz ve açık tutman çok önemli çünkü 1 ay bile dokunmasan ciddi anlamda tıkanabiliyor. Kasana 3+1 fan sistemini kur 12mm yeterlidir, bu esnada kasanın tozunu da alırsın. Öndeki hava girişlerini bul elektrik süpürgesinin ucunu yapıştır tozu çeksin. Faydalı olacaktır, yazın undervolt denersin duruma göre.
Burada en çok işinize yarayabilecek unsur, kasanın içerisindeki hava akımını "kusursuz" yapabilmeniz. Kasanızın hava akımı iyiyse, önden alıp arkadan rahatlıkla tahliye edebiliyorsa 3+1 fan öneririm. 3 fanı ön kısma, 1 fanı arkaya takarsınız. Hem bileşenlerin ömrü uzar, hem sıcaklık kaynaklı düşüşler yaşamazsınız. 6 aylık bir ekran kartına termal macun değişimi öneremem. Bence garantisi bitmeye yakın, servis tarafından bakımını yaptırınız.

Elbette 80 derece bir insana göre çok yüksek olabilir, ancak tek fanlı bir ekran kartına göre oldukça normal. 5 yıl 95 derecelerde laptop kullanan, 85 derecelerde ekran kartı kullananları gördüm. Kullanmaya devam ediyorlar. Acımayın, kırbaçlayın.

Undervolt yapacağınıza, 60 FPS yeterli oyunlarda dikey eşitleme açabilirsiniz. Dolaylı yoldan güç tüketimi düşecektir.

Zaten overclock ya da undervolt bence oldukça gereksiz. Madem düşük performans, az ısı istiyorsun daha düşük modelin çift fanlı modelini alsaydın. Madem daha yüksek performans istiyordun, overclock yapıp sıvı soğutma arayacağına daha güçlü bir işlemci alsaydın. :)

Püf nokta: Sisteminizi asla sıcakken kapatmayın, bırakın masaüstünde kendi kendine soğusun, rahatlasın. Bu sayede çip arızası ve benzer problem yaşama riskiniz neredeyse ''kullanıcı'' kaynaklı olarak sıfıra düşer. Kimisi oyundan çıktığı gibi bilgisayarı kapatıyor, çok yanlış. 75-80 derece sıcaklığı tahliye etmeden nereye gidiyorsun kardeş? :)
Hocalarım kasam bu ve arkada bir tane egzoz fan var, ben şimdi öne 3 tane daha mı ekleyeyim bir de boyutu 120MM mi olmalı?

Hocalarım kasam bu ve arkada bir tane egzoz fan var, ben şimdi öne 3 tane daha mı ekleyeyim bir de boyutu 120MM mi olmalı?

Phoenix model ekran kartı, 1 adet egzoz fanlı kasa. Isınması için elinden geleni yapmışsın. Şimdilik öne 2 adet fan almakla başla, üste ve ortaya tak. İşlemci ve ekran kartına direkt vurur ve sıcak havayı egzoz fana yöneltir bu kısımlardan. Üçüncüyü en alta duruma göre eklersin. 12mm iyi ve yeterlidir.

Arkadaşlar ekran kartım tek fanlı olduğu için ister istemez ısınıyor ve 80 derecelere kadar dayanıyor, ben bu sıcaklığı nasıl azaltabilirim? Sistemimi 6 ay önce aldım ve henüz termal macun, temizleme gibi işlemler yapmadım haftaya temizlemeyi düşünüyorum.

Ekran kartım:

Kasam:

Kasanın hava alacağı yer yok mesh bir kasa olmadığı için hava akışı kötü sorun ekran kartında değil kasanızda.
Fan eklemek bi işe yaramaz kasanın hava alacağı yer yokki fan etki etsin.

Kasanın hava alacağı yer yok mesh bir kasa olmadığı için hava akışı kötü kartta değil sorun kasanızda.

Bu kasada Cyberpunk 2077'yi, 5500 XT 8 GB ile 60 derecede oynuyorum. Kasa kalitesi ve bakımı önemlidir.

528743538.corsair-carbide-series-275r-tg-cc-9011132-3.jpg

Kasanın mesh olması daha önemlidir fanları %100 yaptığınız ve ayarlarınızında medium olduğunu düşünürsek normal.

Fanlar stok hızında ve ayarlar farketmiyor. Kanalımda birçok oyunun testini görebilirsin. Fan hızını gösteren ayarı da açıp video kaydederim senin için istersen.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam çoklayıcı tarzı bir şey almama gerek var mı? Anakartım B450M-K bu arada.

Alırsan iyi olur molex ile bağlayınca %100 çalışıyorlar ve gürültülü oluyor.

Geri
Yukarı