GTX 1650S sistemde %40 GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

EmirSchahin

Femtopat
Daha fazla  
İyi günler, Sabotaj oyununu oynarken yaşadığım droplardan dolayı CPU ve GPU kullanım değerlerine bakmak istedim. Gerekli programı yükleyip baktım ve aldığım değerler ekran görüntüsünde görüldüğü gibidir. Bu değerler darboğaz olduğunu mu gösterir, öyleyse ne yapmam lazım?

Ekran kartım, işlemcim ve RAM'im:

- i3-9100F işlemci.
- ASUS TUF GTX 1650 Super OC 4 GB ekran kartı.
-HyperX 8 GB 2666 MHz RAM.

bandicam 2021-06-25 17-45-38-986.jpg

İyi günler, Sabotaj oyununu oynarken yaşadığım droplardan dolayı CPU ve GPU kullanım değerlerine bakmak istedim. Gerekli programı yükleyip baktım ve aldığım değerler ekran görüntüsünde görüldüğü gibidir. Bu değerler darboğaz olduğunu mu gösterir, öyleyse ne yapmam lazım?

- i3-9100F işlemci.

Eki Görüntüle 1083132
Darboğaz var gibi görünüyor hocam.

İyi günler, sabotaj oyununu oynarken yaşadığım droplardan dolayı CPU ve GPU kullanım değerlerine bakmak istedim. Gerekli programı yükleyip baktım ve aldığım değerler ekran görüntüsünde görüldüğü gibidir. Bu değerler darboğaz olduğunu mu gösterir, öyleyse ne yapmam lazım?

- i3-9100F işlemci.

Eki Görüntüle 1083132

Oyun %99 %100 GPU kullancak kadar güçlü bir sistem istemediği için olabilir dostum ayarları en yükseke al bir de en kısa zamanda 8 GB RAM daha al.

CPU ve GPU kullanımı bana fazla geldi ve sıcaklıklarda kasada doğru hava akışı var mı? Ve oyunun optimize sorunu olabilir.

Bence fazla sıkıntı olmaz i3-9100F ile GTX1650 Super.

Eğer kasalardaki hava akışı nedir doğru biliyorsam ne yazık ki yok.Bilgisayar kasamda sadece egzoz fan bulunmakta.Oyunda biraz optimizasyon sıkıntısı var fakat bu oyunun yayınlarına baktığım hiç oyunda drop yaşayan görmedim.
Oyun %99 %100 GPU kullancak kadar güçlü bir sistem istemediği için olabilir dostum ayarları en yükseke al bir de en kısa zamanda 8 GB RAM daha al.

Ayarları şimdi en yükseğe alıp denedim. Yine aynı değerleri almaktayım hatta galiba biraz fazla yani GPU kullanımı %20-%40, CPU ise %70-%90 arası. Ayrıca bu oyun ve diğer bazı oyunlar da açılırken bilgisayar ciddi bir şekilde yavaşlıyor anladığım kadarıyla işlemci tarafında bir sıkıntı var tek çare sanırım işlemciyi yükseltmek olacak.

Son düzenleme:
Eğer kasalardaki hava akışı nedir doğru biliyorsam ne yazık ki yok. Bilgisayar kasamda sadece egzoz fan bulunmakta. Oyunda biraz optimizasyon sıkıntısı var fakat bu oyunun yayınlarına baktığım hiç oyunda drop yaşayan görmedim.

Ayarları şimdi en yükseğe alıp denedim. Yine aynı değerleri almaktayım hatta galiba biraz fazla yani GPU kullanımı %20-%40, CPU ise %70-%90 arası. Ayrıca bu oyun ve diğer bazı oyunlar da açılırken bilgisayar ciddi bir şekilde yavaşlıyor anladığım kadarıyla işlemci tarafında bir sıkıntı var tek çare sanırım işlemciyi yükseltmek olacak.

Dostum bir de ağır oyun yüklüyse GTA Battlefield gibi bunlarda dener misin yüksek ayarlarda çünkü sabotaj oyununda GPU kullanımı o kadar olması normal ağır bir oyun değil işlemci ağırlıklı oyun CPU kullanımıda normal zaten.
Eğer kasalardaki hava akışı nedir doğru biliyorsam ne yazık ki yok. Bilgisayar kasamda sadece egzoz fan bulunmakta. Oyunda biraz optimizasyon sıkıntısı var fakat bu oyunun yayınlarına baktığım hiç oyunda drop yaşayan görmedim.

Ağır açılması ise HDD SSD ile alakalı. HDD mi SSD mi kullanıyorsun veya kullanıyorsan da markaları ne ve kaç yıldır kullanıyorsun bu SSD veya HDD'yi.

Eğer kasalardaki hava akışı nedir doğru biliyorsam ne yazık ki yok.Bilgisayar kasamda sadece egzoz fan bulunmakta.Oyunda biraz optimizasyon sıkıntısı var fakat bu oyunun yayınlarına baktığım hiç oyunda drop yaşayan görmedim.

Benim cevabımı dikkate almadınız sanırım. Sıcaklıkla hiçbir alakası yok, 80 ve üstü sıkıntı oluyor. İşlemci ve ekran kartınız eşit dengedeler, darboğazın ihtimali yok. 8096Mb RAM’in 7614’ünün kullanılması hizmetleri yavaşlatır, her yerden RAM kısılmasına sebep olur. İnternette onlarca kaynak var, aşırı RAM kullanımının nelere sebep olduğu hakkında. Yine internette dropların başlıca sebeplerini araştırırsanız karşınıza RAM de çıkacaktır.

Benim cevabımı dikkate almadınız sanırım. Sıcaklıkla hiçbir alakası yok, 80 ve üstü sıkıntı oluyor. İşlemci ve ekran kartınız eşit dengedeler, darboğazın ihtimali yok. 8096MB RAM'in 7614'ünün kullanılması hizmetleri yavaşlatır, her yerden RAM kısılmasına sebep olur. İnternette onlarca kaynak var, aşırı RAM kullanımının nelere sebep olduğu hakkında. Yine internette dropların başlıca sebeplerini araştırırsanız karşınıza RAM de çıkacaktır.

Hayır estağrufullah cevabınızı dikkate aldım, yanlış anlaşılma olmasın. Sadece biraz demek istediğinizi anlamamıştım, bu açıklamanızla daha iyi anladım. Ben sıkıntımı Sabotaj üzerinden belirttim. Normalde diğer GTA 5 ve PUBG gibi ağır oyunlarda da yaşadım bu drop olaylarını. Biraz cahilliğime denk olacak ki bütün sıkıntıyı işlemciye yüklemiştim. Yakın zamanında RAM'in aynısından bir tane daha alacağım, bir de öyle performanslarına bakacağım. Gayet açıklayıcı bir cevap verdiniz, teşekkür ederim.

Dostum bir de ağır oyun yüklüyse GTA Battlefield gibi bunlarda dener misin yüksek ayarlarda çünkü sabotaj oyununda GPU kullanımı o kadar olması normal ağır bir oyun değil işlemci ağırlıklı oyun CPU kullanımıda normal zaten.

Ağır açılması ise HDD SSD ile alakalı. HDD mi SSD mi kullanıyorsun veya kullanıyorsan da markaları ne ve kaç yıldır kullanıyorsun bu SSD veya HDD'yi.

Problemim oyunun ağır açılmasıyla değil oyun açılırken arkada diğer işleri hallederken ciddi bir yavaşlama olması. Örneğin: Video izlerken donma ve yazı yazarken ben yazımı bitirdiğim halde sonradan gelmesi gibi ve dahası. Oyunlarım HDD'ye kurulu, Windows SSD'ye. Bu ikisini bir yıldır kullanıyorum. Şimdi GTA 5'in testini yaptım. Ekran görüntüsü olarak da yükledim. Ayarlar yüksekteydi. GPU kullanımı genellikle %20-%60 arasıydı, CPU ise %75-99 arasıydı ve droplar yine fazlaydı. PUBG'yi normalde test edecektim fakat bir süre elimde kalmıştı bu yüzden test edemedim. blavlmao`nun dediği gibi RAM alıp deneyeceğim.

Dosya Ekleri

• bandicam 2021-06-26 20-04-25-571.jpg
    bandicam 2021-06-26 20-04-25-571.jpg
    6 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı