GTX 1650S ve R5 3600 mühendislik için ideal mi?

Foşix Mergen

Hectopat
Arkadaşlar 8. sınıf öğrencisiyim 9'a geçiyorum Fizik (belli bölümler manyetizma, plazma, enerji), havacılık, elektrik-elektronik ve yazılıma çok ilgim var.(Yaşın küçük diyenler olabilir ama bence hayır küçülükten başlamak gerekli büyünce çok işime yarayacak ve yazılım şart)( hoca ders anlatırken Fizik çalışıyorum (mat dersi hariç) çok seviyorum projelerim var )ben ileri düzey yazılım öğrenmek ve projelerimi somut bir şeye dönüştürmek istiyorum ve üniversiteye gidene kadar idare etsin (4yıl) üniversiteden sonra artık serverlara geçeriz daha mantıklı olur Teknobiyotik indiriminde 1650 Super aldım (günlerce araştırdım hem oyun hem çizim tasarımlar için ideal) donanım konusunda çok bilgiliyim neyin ne olduğunu biliyorum aklımda şu parçalar var.(Şimdi laptop al diyecekler var ama ben zaten 4-5 yıl evdeyim ne gerek var aynı şehirde okuyacağım )
Ekran kartı: 1650 Super.
İşlemci: R5 3600 yeterli olur mu 3700X almam gerek mi (Benchmark'a göre workstation olarak %10 fark var 3700X'in en iyi özelliği 8/16 olması R5 3600 ise 6/12 yeter mi 3600 bir de 2700X'de alabilirim oda 8/16 sizce ne yapayim?)
Anakart: B550 makul fiyatla gelirse alabilirim 1000TL civarı bütce ayıracağım b450/x570 de alabilirim sizce gereklimi pahalı anakarta mühendislik ve yazılım için ucuz da yeterli mi?
RAM: Elimde Corsair 3000MHz Vengeance LPX modeli var 8 GB ileride bir tanede daha alacağım.
SSD: Daha almadım ama aklımda Kingston A400 olabilir ya da SanDisk Plus (Samsung Evo indirime girerse alabilirim) James Donkey çok makul ama almayın diyorlar uzun vadeli değilmiş.
HDD: 500GB alırım SSD ağırlıklı olsun diyorum depolama sıkıntı değil alınır.
Parçaları aydan aya alacağım öncelik ekran kartı işlemci anakart monitörsüz 7000-7500 ayırabilirim (monitör kafama göre alırım 1920X1080 )

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence o kadar vermene gerek yok aşağıdaki kasa senin işini çok rahat görebilir. Ayrıca 1080P ya da 2K oyun da oynarsın. Bir de mühendislik programları için biraz büyük bir monitör de alman lazım daha rahat çalışırsın. Bu arada aşağıdaki bilgisayara Samsung SSD de eklemeyi unutma derim.

Bence o kadar vermene gerek yok aşağıdaki kasa senin işini çok rahat görebilir. Ayrıca 1080P ya da 2K oyun da oynarsın. Bir de mühendislik programları için biraz büyük bir monitör de alman lazım daha rahat çalışırsın. Bu arada aşağıdaki bilgisayara Samsung SSD'de eklemeyi unutma derim.

Hocam bende 8 GB RAM var 8 GB'lik versiyon alacağım aynı RAM zaten da sistemindeki. Ben PC'yi takstli alabilirim bursum var aylık 290TL ve 1650 Super ekran kartı aldım kargoda şu an elime geçince iade edeceğim bu sistemin temin videosunu izlemiştim aylık 470 495 TL 12 taksit yaptırabilirim şimdi Teknobiyotik'e iade edeceğim sıkıntı çıkar mı acaba para iadesini tam olarak yaplıyorla diye sıkıntılar varmış var mı hala.

Hocam bende 8 GB RAM var 8 GB'lik versiyon alacağım aynı RAM zaten da sistemindeki. Ben PC'yi takstli alabilirim bursum var aylık 290TL ve 1650 Super ekran kartı aldım kargoda şu an elime geçince iade edeceğim bu sistemin temin videosunu izlemiştim aylık 470 495 TL 12 taksit yaptırabilirim şimdi Teknobiyotik'e iade edeceğim sıkıntı çıkar mı acaba para iadesini tam olarak yaplıyorla diye sıkıntılar varmış var mı hala.
Pek zannetmiyorum sıkıntı çıkacağını zaten etmezlerse tüketici haklarına başvurursunuz en kötü ihtimalle.

Pek zannetmiyorum sıkıntı çıkacağını zaten etmezlerse tüketici haklarına başvurursunuz en kötü ihtimalle.

.
Burada okudum ama konu çok eski.
Bir de bende monitör olarak bir süre 1366X768 kullanacağım dönüştürücü lazım bu makul mu? monitörde vga çıkışı var bende
.

7500 lira bütçeye 1650S'li sistem toplamak saçmalıktır. O bütçeye RX 5700 XT sığıyor.

Aşağıdaki sistem o bütçeye alabileceğin belki de en iyi sistemlerden birisidir. Aşağıdakini almanı öneririm.

7500 lira bütçeye 1650S'li sistem toplamak saçmalıktır. O bütçeye RX 5700 XT sığıyor.

Aşağıdaki sistem o bütçeye alabileceğin belki de en iyi sistemlerden birisidir. Aşağıdakini almanı öneririm.

Hocam oyuncu PC'si değil yalnız bu ben işlemciye ağırlık verecektim ama bütceyi düşürdüm de. Sistem alacağım.

Yanlış okudunuz sanırım pardon bu arada moderatör olduğunuzu görmedim.

Güncel bütçe nedir? R5 3600 dediğin işleri hayli hayli yapabilecek kapasitede yeterli bir işlemci.

Bu sistein 8 GB'lik versiyonunu alacağım çünkü elimde aynı RAM'in 8 GB'den var ve 12 taksitle alacağım toplam vade farkı ile 5651'e denk geliyor.

İleride depolama alanında upgrade yaparım.

Geri
Yukarı