Çözüldü GTX 1650Ti düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SunSet

Megapat
Oynadığım her oyunda nette izlediğim FPS değerlerin yanına yaklaşamıyorum. Fifa 21, Far Cry 5, CS:GO ve Forza Horizon 4 gibi oyunlarda ben en az 20 - 30 FPS düşük aldığımı görüyorum. Oyunlar orijinal ve sürücüler güncel kullanıyorum. Oyun ısı değerleri işlemci 70, ekran kartım 60 derece geçmiyor. CPU işlemci hızım sabit 4000GHz, GPU işlemci hızı 1700-1905 arasında değişiyor ve GPU bellek hızı sabit 6000MHz. GPU kullanımı oyundan oyuna değişiyor genellikle GPU kullanım yüksek işlemci kullanım düşük %50 CPU kullanımı geçmez.

Fifa 21 Ultra ayarlarda 100FPS geçmiyor, nette izlediğim Ultra ayarlarda adamlar 144FPS alıyor 1080p çözünürlükte.

Forza Horizon 4 benchmark test sonuçlarım. Forza şehirde gezerken ve yarışırken 48 min değerleri görüyorum ve genelde 50 60FPS'de oynuyorum yüksek ayarlarda. Nette adamlar 20-30 FPS fazla alıyor benim değerlerden.

Yüksek Ayarlar
1635600991217.png

Ultra Ayarlar
1635601024093.png

Far Cry 5 düşük 1080p ayarlarda ortalama 70 FPS diyor, yüksek ayarlarda 59 FPS ortalama alıyorum ama nette aynı adam benden 20FPS daha fazla sonuç almış aynı ayarlarda. Low ayarlarda nette adam 100 FPS düşmezken ben 80 FPS yukarı göremiyorum gezdiği yerleri ben gezince.

RAM tek kanal 8GB 3200MHz var. SSD yer alanım çok. Oyunlar SSD'e kurulu. GTX 1650Ti olup kendi sonuçlar nasıl ve çift kanal mı RAM belirtin. Offline oynuyorum oyunları.

Son düzenleme:
Çözüm
@494722 Bu sorunların sebebi RAM'in tek kanal çalışması ve yeni oyunlar RAM belleğin sınırda kullanması doğru mu anladım?

Çift kanal bu kadar oyunlara FPS farkı var mıydı? Ben daha çok FPS oyunları CS:GO'da fark oluşturduğunu biliyordum. Benim 2x4 şeklinde 8 GB RAM olsaydı böyle problem yaşamayacaktım o zaman? Tek 8 GB değildir herhalde, 8 GB ile oyun oynayanlar var halen. Uyumlu çift kanallı çalıştıracak RAM aldım diyelim problemim çözülmedi ne yapacağım peki?

Diğer denediğim çözümleri; Yeni ekran kart sürücüleri, bir önceki ekran kart sürücüleri, Acer bilgisayarımın kendi ekran kart sürücüleri denedim ne aşağı ne yukarı oynadı FPS ve kullanımlar aynı idi.

En güncel sürücülerin yüklü kalması daha iyi olur. Sizin şu an için yapacağınız en iyi şey RAM takviyesi yapana kadar arka plan uygulamalarını minimale indirmeniz olur. Yani hocam RAM takviyesi sorununuzu çözebilir en iyisini ummaktan başka bir şey yok şu an için. 😇
Netteki videolarda diğer bileşenlere bakıyor musunuz? Açıklamaya yazıyorlar.
İşlemci, RAM veya kasaya kadar değişkenlik gösteriyor. Herkesin sistemi aynı değil.
En büyük eksik RAM. Çift kanal RAM yaparsan sistemde çok fazla performans artışı yaşanıyor.
İşlemcin darboğaz da yapıyor olabilir, bu da bir ihtimal.
Yani her şey değişkenlik gösteriyor. Sadece ekran kartına bakarak yorum yapmak mantıklı değil.

1650 Ti'ın laptop versiyonu masaüstü versiyonundan daha az performans veriyor.
Masaüstü versiyonu yok Ti modelin.

Netteki videolarda diğer bileşenlere bakıyor musunuz?
Evet. Aynı RAM olmasına dikkat ediyorum 8GB ise 8GB şeklinde.

GPU %98, CPU %23-50 arasında. Bazı oyunlarda Fifa 21'de mesela GPU kullanımı yüksek değil kullanmıyor GPU isteyen çevre yok sanırım. CS:GO'da GPU kullanımı %80'lerde ve CPU %23-50 arasında genellikle böyle.

Videoya oranla sizde ne kadar fark ediyor fps hocam?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@494722 Mesela Forza 4 oynadığı videoda şehir içinde o renkli çubuklu yerde 80 FPS alırken adam ben 54FPS alıyorum. O adam gibi 90 FPS görmedim hiç dışarıda bile yarışırken. Suya girip koyunlar çıkma sahnesinde High ayarlarda 50FPS'e kadar düşmüştü ani bir oyun kasarya gözü rahatsız eder öyle olmuştu.

MSI Afterburner ile gözükmedi kendi oyunun FPS sayacı işte. Bazen 54 57 oluyor buralardan geçerken hele ki araçlar olunca böyle FPS değeri var.

1635602847476.png

Fifa 21 FPS 4X Ultra 1080p ayarlar.

1635603184333.png

Masaüstü versiyonu olan ekran kartına sahibim ortalama FPS 103'tü bende.(Yüksek ayarlar. Ultra'da 70 civarı oluyor FPS)
İşte masaüstü yalnız GTX 1650 var, bizim GTX 1650Ti aslında masaüstü GTX 1650 denk sayılıyor mobillerde Ti sebebi masaüstü ekran kartına denk oluyor. Benim GTX 1650Ti 50W olan yani MAX Q değil.

Far Cry 5 oynayamadım mesela sinirden. Adamlar Fary Cry 5 Ultra da oynuyorum benim ekran kartla ben High ayarında bile sürekli mekanlarda FPS düşük çalışıyor.

Forza 4'te 60 sabitliyorum nedeni yırtıklar oluşuyor ekranda ekran panelim 60Hz. 60Hz sabitleyince 54, 48FPS görebiliyorum söylediğim yerlerde.

Son düzenleme:
@494722 Mesela Forza 4 oynadığı videoda şehir içinde o renkli çubuklu yerde 80 FPS alırken adam ben 54FPS alıyorum. O adam gibi 90 FPS görmedim hiç dışarıda bile yarışırken. Suya girip koyunlar çıkma sahnesinde High ayarlarda 50FPS'e kadar düşmüştü ani bir oyun kasarya gözü rahatsız eder öyle olmuştu.

MSI Afterburner ile gözükmedi kendi oyunun FPS sayacı işte. Bazen 54 57 oluyor buralardan geçerken hele ki araçlar olunca böyle FPS değeri var.

Eki Görüntüle 1202437

Fifa 21 FPS 4X Ultra 1080p ayarlar.

Eki Görüntüle 1202439

İşte masaüstü yalnız GTX 1650 var, bizim GTX 1650Ti aslında masaüstü GTX 1650 denk sayılıyor mobillerde Ti sebebi masaüstü ekran kartına denk oluyor. Benim GTX 1650Ti 50W olan yani MAX Q değil.

Far Cry 5 oynayamadım mesela sinirden. Adamlar Fary Cry 5 Ultra da oynuyorum benim ekran kartla ben High ayarında bile sürekli mekanlarda FPS düşük çalışıyor.

Forza 4'te 60 sabitliyorum nedeni yırtıklar oluşuyor ekranda ekran panelim 60Hz. 60Hz sabitleyince 54, 48FPS görebiliyorum söylediğim yerlerde.
Windows10 mu kullanıyorsunuz 11 mi ? Ayrıca W10 kullanıyorsanız temiz kurulum yapmayı deneyin ve arka planda işlemciyi hiç bir uygulamanın tüketmediğinden emin olun

@494722 Windows 10 kullanıyorum, Windows 11 kurmuştum bug problemler yaşayınca temiz kurulumda geçen Windows 10 kurdum.

Boşta ilk açılışta çalışan uygulamalar 3GB bellek kullanımı. Acer Nitro Sense, Acer Care Center ve Acer Quick Access ilk açılışta çalışanlar arkada. Steam, Xbox, EA Play uygulamalar kapalı ilk açılışta işim yoksa oyunlarda.

1635607745039.png

Fifa 21'de GPU kullanım düşük işlemci yüksek neden öyle? Bu videoda RAM 16 işlemci aynı ama ekran kartı benim Ti modelden düşük.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
İşlemcin darboğaz neye yapıyor acaba? GPU mu kaldıramıyor yoksa düşük RAM olması ve çift kanal RAM olmaması kaynaklı işlemciden tam performans alamadığın için mi düşük FPS alıyorum?

Son düzenleme:
@494722 Windows 10 kullanıyorum, Windows 11 kurmuştum bug problemler yaşayınca temiz kurulumda geçen Windows 10 kurdum.

Boşta ilk açılışta çalışan uygulamalar 3GB bellek kullanımı. Acer Nitro Sense, Acer Care Center ve Acer Quick Access ilk açılışta çalışanlar arkada. Steam, Xbox, EA Play uygulamalar kapalı ilk açılışta işim yoksa oyunlarda.

Eki Görüntüle 1202505
Fifa 21'de GPU kullanım düşük işlemci yüksek neden öyle? Bu videoda RAM 16 işlemci aynı ama ekran kartı benim Ti modelden düşük.

İşlemcin darboğaz neye yapıyor acaba? GPU mu kaldıramıyor yoksa düşük RAM olması ve çift kanal RAM olmaması kaynaklı işlemciden tam performans alamadığın için mi düşük FPS alıyorum?
Hocam sistemde 8gb ram olduğu için alt çekirdekler tıkanıp darboğaz oluşturuyordur. Sorunu çözmek için ram eklemekten başka çare yok gibi görünüyor

Geri
Yukarı