Alpha Frozen

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar yaklaşık bir ay önce bir sistem satın aldım ve aldığım günden beri oyunlarda anlık takılmalar (FPS drop) yaşıyorum. Çok araştırdım ama ne yaparsam yapayım bir çözüm yolu bulamadım, son çara konuyu buraya açmak oldu. Yardımcı olursanız çok ama çok mutlu olurum.
Not: Ekran kartı driverım, BIOS'um güncel. Sıcaklık değerlerimde de bir sorun yok gibi GPU'umu strest testine soktum ve en fazla 71 dereceye çıktı 1 saatlik test sonucunda. İşlemcim de Max 70-72 oluyor PUBG gibi oyunlarda.

Sistem:
  • Anakart: MSI B450 GAMING Plus
  • İşlemci: Ryzen 5 2600 (stok soğutucu)
  • Ekran kartı: MSI GTX 1660 Gaming X
  • RAM: Corsair LPX 2X8 (16 GB) 3000 MHz DDR4
  • SSD: Gigabyte 480 GB UD serisi
  • Güç Kaynağı: Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80+
  • Kasa: Cooler Master Masterbox K500L

@Alpha Frozen

Konunun tamamını okumadım ama şöyle bir baktığımda ISLC'yi öneren olmamış. Bu programla ilgili ne var ne yok tüm bilgiler aşağıdaki konuda. Ciddi anlamda takılmaları çözen bir program, ben de kullanıyorum ve bugünkü temizleme sayım 8 oldu 4-5 saatlik aralıksız oyun oynama sürecimde. Ne olur ne olmaz bir deneyin, yerli yabancı bu şekilde sorunlarını ortadan kaldıran birçok kullanıcı oldu.

8.png

@Alpha Frozen Ekran kartını OCCT ile test eder misin?

Bir de sistemde bu yazılımı çalıştır ve Play deyip arkada bir süre beklet.

Drivers kısmında en çok gecikmeye sebep olan sürücüye bak, ekran görtüntüsü paylaş.

Biraz geç oldu ama kusura bakmayın. Ekran görüntülerini paylaşmadan önce şunu demek istiyorum, belki problemimin nedeniyle ilişkili bir bilgidir: Oyunlarda takılmalar yaşamamın yanı sıra, bazı sitelerde veya uygulamalarda arayüzlerde dolaşırken veya resimler yüklenirken ufak da olsa birkaç saniyeliğine takılmalar ya da geç açılmalar oluyor. Şimdi de Steam'de takılma olmaya başladı, arkadaş listesinde bir şeyler yaparken mesaj gönder vs. Neredeyse 3 saniye sonra geliyor. Bilginiz olsun istedim :)
buyurun:

15 Dakikalık

OCCT testi için de Power kısmında 10 dakikalık bir test yaptım ve harhangi bir hata bulunmadı. Sıcaklık GPU için en fazla 78 derece, CPU için de en fazla 67 derece oldu. Hız tarafında da ekran kartı 1900-1950MHz arasındaydı, işlemci ise 3890MHz hızındaydı fakat hızında dalgalanmalar oluyordu ve birden 2000-2500MHz'e düşüp tekrar yükseliyordu. Şu anlık söyleyebileceklerim bu kadar :) Cevabınızı bekliyorum. @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
En fazla gecikme ekran kartı kaynaklı gibi. Ocak 2021 gibi yeni çıkacak BIOS'a güncelleyin. Ayrıca mevcut BIOS eski ise onu da güncelleyin:

Son düzenleyen: Moderatör:
En fazla gecikme ekran kartı kaynaklı gibi. Ocak 2021 gibi yeni çıkacak BIOS'a güncelleyin. Ayrıca mevcut BIOS eski ise onu da güncelleyin:

BIOS'um güncel, yenisi çıkınca güncellerim. Peki ekran kartındaki sorun donanımsal mı acaba, garantiye yollamalı mıyım? Cevabınızı bekliyorum :) @Recep Baltaş

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı