GTX 1660 Super 6GB sisteme 25 bin TL'ye RAM ve GPU önerisi

Bütçe
20.000

M1tchell

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, fikir almak istediğim konulara başlamadan önce mevcut sistemim:
Anakart: Colorful H610M-K M.2 DDR4 3200MHz.
İşlemci: Intel i5 13400F.
Ekran kartı: ASUS GTX 1660 Super 6 GB.
RAM: Goodram ırdm 16 GB (8x2) 3600 MHz CL 18.
PSU: Dark ( eski ve bilinmedik bir marka) 600W.

Son günlerde Rust oynarken yaşadığım saniye başı FPS düşmesi problemim yüzünden bilgisayarı biraz kurcaladım. PSU çok fazla tozlanmış ve tıkanmıştı, onu temizleyerek bu sorunu çözdüm fakat sistemi biraz daha yükseltmek istediğime karar verdim.

İlk olarak anakartımda 2 adet RAM slotu mevcut, 8 GB RAM'lerden birini söküp yerine 16 GB RAM taksam toplamda 24 GB'a yükseltsem performans ya da uyum açısından bir sorun yaşar mıyım? 32 (2x16) GB alarak da bu sorunu çözebilirim fakat bütçeden tasarruf etmek adına böyle bir soru soruyorum.

İkinci olarak ekran kartımın yerine RTX 4060 Ti 8 GB ya da RTX 4060 8 GB düşünüyorum ikisi arasında kaldım. Daha iyi önerileriniz varsa bekliyorum.

Son olarak da forumları biraz araştırdım. Genel olarak PSU'nun performansa etki etmediği söyleniyor ama son yaşadığım sıkıntıdan sonra sorunumu PSU'yu temizleyerek çözdüğümü düşünüyorum. Sistemin enerji kullanımını hesapladım ve 442 watt çıktı sizce bu PSU yeterli midir yoksa daha iyi markalarla ve 750W/850W gücünde bir ürünle değiştirmemin bir faydası olur mu?

Genel olarak bu iş için bir bütçe ayırmadım ama RAM ve PSU için toplamda 5.000TL, ekran kartı için 15.000-20.000TL arasında bir bütçe ayırabilirim.

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Böyle bir şey alabilirsiniz ekran kartı olarak. RTX 4060Ti 8GB'de alabilirsiniz isterseniz. 4070 önerecektim ama bütçeyi aşıyor. eğer attığım linkteki kartı alırsanız yanına kaliteli bir 650W PSU almanız gerekiyor. Şimdi aklıma geldi sanırım bu bütçede AM5 platforma geçebiliyorsunuz. Güncellik açısından daha iyi olur.

Böyle bir şey alabilirsiniz ekran kartı olarak. RTX 4060Ti 8GB'de alabilirsiniz isterseniz. 4070 önerecektim ama bütçeyi aşıyor. eğer attığım linkteki kartı alırsanız yanına kaliteli bir 650W PSU almanız gerekiyor. Şimdi aklıma geldi sanırım bu bütçede AM5 platforma geçebiliyorsunuz. Güncellik açısından daha iyi olur.
Nvidia tarafında kalmak tercihim teşekkür ederim.Bende 4070 düşünmüştüm ama bütçemi fazlasıyla aşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı