GTX 1660 Super %75 yükte çalışıyor

Said özcan

Hectopat
Daha fazla  
Dün sıfır GTX 1660 Super alıp taktım. Yalnız GPU kulanımım ortalama oyunlarda %75 civarı. Grafikleri en yükseğe çektiğim zaman ekran kartı zorlanınca %95-99'u görüyor. Örnek Cyberpunk ayarları Low yapınca %60-70 küsurda kulanımım olur ve düşük FPS almaya devam ediyorum. Ultra yapınca %99'u görüyor GPU kulanımı.
CPU kulkanımı % 60'ı geçmiyor, darboğaz olduğunu düşünmüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Kısaca ekran karını zorlayınca kullanım yüzdesi artıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

CPU genel kullanıma baktığınız için yanıltıyordur. Aslında CPU gücünüz limitine dayanmış oluyor oyun açısından. Ayarları düşürmeniz CPU'ya daha fazla yük yaratıyor sadece. Oyunlar genelde 1-2 çekirdek civarında kullanıma yöneliyor. Genel yüzdeyi artırmayabiliyor bu sebeple. Grafikleri yüksek tutun, en azından bir anlamı olsun.

İşlemcim Ryzen 5 1500X
RAM 16 GB DDR4 2400MHz
PSU 750W
Anakart MSI B350 PRO VD

Sadece Cyberpunk'da yaşamıyorum bu sıkıntıyı.

Hocam normalde darboğaz yapmaması lazım. 1 tane triple a oyuna girip grafikleri en yükseğe çekin. Ardından kullanım değerlerini ve sıcaklık değerleriniz bizimle paylaşın.

1.png

Ultra ayarlarda Battlefield 1.

2.png

Orta ayarlarda Battlefield 1.

3.png

Ultra ayarlar Far Cry 5.

4.png

Orta ayarlar Far Cry 5.

5.png

Ultra ayarlar Witcher 3.

Demek istediğim her oyunu Ultra açamam, sizde hak verirsiniz. Örnek RDR2 orta ayalarda %75 GPU kullanımı 50 55 FPS var.

Eski kartım GTX 1050 Ti ayarlar fark etmezsizin %95 %99 kullanıyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Grafikleri düşürünce yük işlemciye biner. İşlemciye binince darboğaz olur. Eski kartınız buna kıyasla 3-4 kat daha güçsüz olduğu için orta grafiklerde darboğaz olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı