GTX 1660 Super 8 GB darboğaz

Batuhan Akdemir

Decapat
Arkadaşlar öncelikle merhaba ekran kartım GTX 1660 Super'in oyunlarda kendini %50'lerde %60'larda kullanması oyunlarda anlık FPS düşüşlerine ve yeterli performansı alamadığımı fark ettikten sonra konu açtım ve orada bana bunun sebebinin 8 GB RAM kullandığımdan dolayı olduğunu söyleyip sistemimi 16 GB RAM'e yükseltmem gerektiğini söylediler ki zaten haklılardı.

Çok önceden sistemi 16 GB'a yükseltmeyi düşünüyordum fakat o zamanlar 16 GB RAM almaya bütçem yetmiyordu ve bende 8 GB RAM ile idare ediyordum.
8 GB RAM'i ilk aldığım RX590 Sapphire ekran kartı ile oyunlarda darboğaz olmadan güzel performans alıyordum fakat ekran kartı bozuk çıktı siyah ekran veriyordu sürekli bende garantiye verdim. Ürünün onarılamadğını söyleyip stokta var ise yenisini yok ise para iadesi olacağını söylediler ürünün o zamanlar stoğu kalmamıştı.

Bende çok güzel bir fiyattan almıştım 1450 liralık bir fiyattan RX590 çok iyi fiyat bence para iadesi yaptılar tabii 1450 lira ile şimdi anca 1050 Ti alabiliyorsunuz biriktirdiğim para ile kendime indirimden 2850 TL'ye GTX 1660 Super aldım kartı taktım ve performansları gözden geçirdim ve ekran kartının kendini yeteri kadar kullanmadığını fark ettim kendi kendime nasıl olur ya daha güçlü bir ekran kartı alıyorum ama performansı güçsüz olandan daha kötü acaba yine mi ekran kartında sorun var diye yukarıda da bahsettiğim gibi konu açtım sorunun 8 GB RAM kullandığımdan olduğunu 16 GB yaparsan sorunun kalkacağını söylediler.

Şimdilik kullandığım RAM 1 sene önce aldığım Trident Z RGB 8 GB 3000MHz bir RAM ve aynı RAM'den stokta yok eğer farklı marka aynı MHz ve aynı CL değerine sahip bir RAM alırsam bir sıkıntı yaşar mıyım ve bu darboğaz sorunu ortadan kalkar mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim biliyorum çok uzattım. Bu arada işlemcim Ryzen 5 1600 AF işlemciden kaynaklanan bir darboğaz olacağını sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim sistemim şu an tek slot 8 GB çalışıyor. Sadece 8'den fazla RAM tüketen oyunlarda ilk girdiğim zaman kasma donma oluyor sonra geçiyor.

Aslında arkadaşlar bana gereken cevap farklı marka aynı MHz ve aynı CL değerine sahip bir 8 GB RAM alıp takarsam sıkıntı yaşar mıyım ve bu darboğaz sorunu kalkar mı 2 gün sonra Cyberpunk çıkacak onda da böyle sorunlar yaşamak istemiyorum o yüzden sizden cevap bekliyorum kararsız kaldım
Benim sistemim şu an tek slot 8 GB çalışıyor. Sadece 8'den fazla RAM tüketen oyunlarda ilk girdiğim zaman kasma donma oluyor sonra geçiyor.

Bu sorunun neden kaynaklandığı hakkında bilginiz var ise yardımcı olursanız sevinirim.

Aslında arkadaşlar bana gereken cevap farklı marka aynı MHz ve aynı CL değerine sahip bir 8 GB RAM alıp takarsam sıkıntı yaşar mıyım ve bu darboğaz sorunu kalkar mı 2 gün sonra Cyberpunk çıkacak onda da böyle sorunlar yaşamak istemiyorum o yüzden sizden cevap bekliyorum kararsız kaldım

Bu sorunun neden kaynaklandığı hakkında bilginiz var ise yardımcı olursanız sevinirim.
Maalesef şu an kestiremedim işlemci ve GPU sıcaklık değerleri de iyi görünüyor. Ekran kartı kullanımı neden o kadar düşük anlamadım. AIDA 64 Stability Test veya Prime95 ile işlemci testi yapıp işlemciden kaynaklıysa anlayabilirsin. Ekran kartını zorlayan oyunları deneyebilirsin.

Maalesef şu an kestiremedim işlemci ve GPU sıcaklık değerleri de iyi görünüyor. Ekran kartı kullanımı neden o kadar düşük anlamadım. AIDA 64 stability test veya Prime95 ile işlemci testi yapıp işlemciden kaynaklıysa anlayabilirsin. Ekran kartını zorlayan oyunları deneyebilirsin.

Rainbow Six'de böyle bir sorun ile karşılaşmadım mesela tekrardan soruyorum farklı marka aynı CL değeri ve aynı MHz RAM daha alıp takarsam bir sorun yaşar mıyım bu sorun düzelir mi?

Rainbow Six'de böyle bir sorun ile karşılaşmadım mesela tekrardan soruyorum farklı marka aynı CL değeri ve aynı MHz RAM daha alıp takarsam bir sorun yaşar mıyım bu sorun düzelir mi?

Aynı marka ile daha stabil olur. Farklı marka ile sorun yaşayanlar oluyor arada ama markayı bulamıyorsan mecbur dediğin gibi yapacaksın.
Peki testte darboğaz yaşadığın oyunlar orijinal mi? Değilse update'lerini yap oyunlarda sıkıntı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı