Çözüldü GTX 1660 Super ani takılmalar ve yavaş render sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Rumirion

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık 3 hafta önce ilk PC'mi topladım. Genel olarak performansından memnunum fakat "genshin ımpact" adlı oyunda arada bir FPS düşüşüne benzeyen anlık takılmalar oluyor. CoD: Warzone'da ise bu takılmalar olmuyor fakat onda da uzaktaki cisimlerin renderlandığını görebiliyorum. Bunlar normal şeyler mi yoksa GPU'da vs bir sıkıntı olma ihtimali var mı? Ayrıca MSI Afterburner kullanıp CoD'u 20-30 dakika oynadım ve CPU'mun çok sıcak çalıştığını gördüm. Bu sıcaklık normal mi? İleride sorun çıkartır mı?

Sistemim;

CPU: R5 3600.
GPU: Zotac GTX 1660 Super.
RAM: G.Skill Ripjaws V 3200MHz CL16 2x8 GB.
Depolama: Samsung 860 Evo SATA SSD.
Anakart: MSI B450M PRO- M.2 Max.
Kasa: Xigmatek diamond.
PSU: Kasa ile birlikte gelen X-Power 600W +80.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    13,9 KB · Görüntüleme: 143
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PC'de değiştireceğim ilk parça kasa olacak zaten. Vatan'ı arayıp durumu anlatacağım. Kabul ederlerse değiştireceğim kasayı. İdareten işlemciyi undervolt yapıp bu kasayı 4-5 ay kullanmaya devam etsem sıkıntı çıkar mı?
Kasa kapalıysa kapaklarını açın ve açık bir alana alın. Ekran kartı bir şekilde kendini soğutur. İşlemci için cpb kapamanız yeterli olacaktır. Olmazsa UV yaparsınız.
Öncelikle ekran kartında ve işlemcinde ısınma sorunu var.
MSI Afterburner üzerinden Temp Limit'i sona çekin. Böylece ekran kartınız daha yüksek derecelere kadar frenlemeyecektir.
İşlemci içinde undervolt yapmanızı tavsiye ederim.

Anladığım kadarıyla bilgisayar bileşenleriniz bir hayli yüksek sıcaklıklara çıkmış. Bu kadar yüksek sıcaklıklara çıkınca bahsettiğiniz gibi anlık takılmalar vesaire mümkün. Benim anlamadığım şey forumda ısrarla hava almayan kasa almayın dememize rağmen Xigmatek gibi markaların böyle kasalarını almanız. O kasa gram hava almıyor belli ki. O GPU'nun o kadar ısınması pek mümkün değil. İşlemcinin de sabit voltaja ve kule tipi hava soğutmaya ihtiyacı var. Yerinizde olsaydım kasayı aldığım yere güç kaynağıyla beraber iade eder ve konu açıp yardım isterdim. (Hazır sistem değilse.)

Hocam sıcaklıklar çok fazla. Ekran kartı veya işlemcinin sıcaklığı çok yüksek ısılara çıkıyorsa. Ekran kartı veya işlemci soğumak için kendini frenler. Kasanızın hava akışı neredeyse yok. Kasanızın ön camını çıkarılıyorsa çıkartıp öyle kullanın. Ayrıca stok fan mı kullanıyorsunuz?

Anladığım kadarıyla bilgisayar bileşenleriniz bir hayli yüksek sıcaklıklara çıkmış. Bu kadar yüksek sıcaklıklara çıkınca bahsettiğiniz gibi anlık takılmalar vesaire mümkün. Benim anlamadığım şey forumda ısrarla hava almayan kasa almayın dememize rağmen Xigmatek gibi markaların böyle kasalarını almanız. O kasa gram hava almıyor belli ki. O GPU'nun o kadar ısınması pek mümkün değil. İşlemcinin de sabit voltaja ve kule tipi hava soğutmaya ihtiyacı var. Yerinizde olsaydım kasayı aldığım yere güç kaynağıyla beraber iade eder ve konu açıp yardım isterdim. (Hazır sistem değilse.)
Kasanın parçalarını Vatan'dan aldım ve Vatan'a toplattım. Aslında almak istediğim kasa farklı bir kasaydı fakat gittiğimde ellerinde olmadığını söyleyip yeni bir kasa ile değiştirdiler ve Diamond'ı verdiler. Bende ilk bakışta kötü olmadığını düşündüğümden sorun olacağını düşünmedim.
Hocam sıcaklıklar çok fazla. Ekran kartı veya işlemcinin sıcaklığı çok yüksek ısılara çıkıyorsa. Ekran kartı veya işlemci soğumak için kendini frenler. Kasanızın hava akışı neredeyse yok. Kasanızın ön camını çıkarılıyorsa çıkartıp öyle kullanın. Ayrıca stok fan mı kullanıyorsunuz?
Evet stok fan kullanıyorum.
İşlemcinin sıcağını undervolt yapıp düşürürsem performans kaybı olur mu? Ayrıca gpu için de undervolt yapmak mümkün mü?

@Rumirion Vatan iade konusunda çok dar kafalı. Eğer aranızın iyi olduğu biri varsa gidip durumu anlatın ve iade etmek istediğinizi söyleyin. Sistemi parça parça olarak aldıysanız bu mümkün. (Hazır sistemlerde dahi olabiliyor kasa değişimi.) Kasayı mümkünse önü mesh panel olan bir kasa seçin.

Kasanın parçalarını Vatan'dan aldım ve Vatan'a toplattım. Aslında almak istediğim kasa farklı bir kasaydı fakat gittiğimde ellerinde olmadığını söyleyip yeni bir kasa ile değiştirdiler ve Diamond'ı verdiler. Bende ilk bakışta kötü olmadığını düşündüğümden sorun olacağını düşünmedim.

İşlemcinin sıcağını undervolt yapıp düşürürsem performans kaybı olur mu? Ayrıca gpu için de undervolt yapmak mümkün mü?
Bir vatan mağduru daha. Benden size tavsiye asla bir satış elemanın tavsiye ettiği ürünü almayın. Satamadıkları ürünü tavsiye ederler genelde.

İşlemcinin sıcağını undervolt yapıp düşürürsem performans kaybı olur mu? Ayrıca GPU için de undervolt yapmak mümkün mü?

Hocam Ryzen 5 3600 işlemci stok fan yetersiz kalıyor bence. Kendi işlemcime undervolt işlemi yaptım ve Prime95 testinde 90 derecelere çıkan ısılar 65 derecelerde sabit kalıyor. Performans olarak 1 FPS bile kayıp yaşamadım.
Hocam mesh kasa almanızı öneririm. Sıcaklıklar 8-10 derece düşüyor. Xigmatek Venom X kasa kullanıyorum. İlk aldığım zaman ön camını çıkardım 1 yıldır öyle kullanıyorum. Size önerim ön cam çıkıyorsa çıkartın çıkmıyorsa bütçe olunca önü mesh bir kasa satın alın.

Geri
Yukarı