GTX 1660 Super kartın Memory Clock ve GPU Boost Clock kısmı yükseltilirse FPS artar mı?

Yer
İstanbul Beykoz
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhaba. Ekran kartım ASUS ROG STRIX 1660 Super, ekran kartımın sürücüsünde Memory clock seçeneği 14002 MHz'de ve GPU Boost clock seçeneği 1785 MHz'de bu iki seçeneği yükseltsem oyunlarda vs. alacağım FPS değeri yükselir mi? Ayrıca ekran kartının ömrü kısalır mı?

Not: Beraberinde fan hızını da yükselteceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani overclock yapacaksınız, dikkatli olun. MSI Afterburner ile yapmanız daha sağlıklı olur bence. Frekansları 20'şer 20'şer arttırın ve her arttırışta bir süre stres testine sokun. Stres testinde herhangi bir kapanma, siyah ekran ya da yırtılma tarzı sorunlar olursa biraz düşürün. Oyunlarda uzun süreli kullanımda sorun oluşuyorsa yine biraz kısmanızda fayda var. Sıcaklıkların 80 civarına gelmemesine özen gösterin. Fanların hızını köklemeniz fanlara biraz zarar verebilir.
@Jonathan North Hocam, bazı oyunlarda ciddi farklar oluşabiliyor. Mesela ben overclock sonrası Witcher 3'de yaklaşık 15-20 FPS arası bir artış sağladım. Ya ben farkında olmadan extreme oğlu extreme overclock yaptım ya da oyun yapısından dolayı bu kadar fark attı.

Son düzenleme:
Artar. Eğer MSI Afterburner kullanıyorsanız MSI Kombustor'da test açın, test açıkken GPU clock'u 30 ar 30 ar arttırın, Memory Clock'u da 100 er 100 er arttırın. Ekranda yırtılma, bozulma oluşmaya başladığında bırakın hatta biraz düşürün. Sıcaklıklarıda kontrol edin çok artarsa yapmayın.

OC Scanner ile GTX 1660 Super Gaming X kartta 5-6 FPS değişim yakalamıştım. Tabii manuel OC yapsam daha da artış olurdu ama uğraşmak istemedim. Eğer GTX 1660'dan bahsediyor olsaydık, OC ile çok fark ederdi; çünkü kart GDDR5 VRAM kullanılması nedeniyle doğuştan darboğaza uğruyor, GTX 1660 Super ise bu darboğazın GDDR6 ile ortadan kaldırıldığı GTX 1660'ın yenilenmiş modeli. Kısaca, kart zaten limitlerine ulaşmış sayılır, OC ile fark olur ama GTX 1660'a uygulanan OC kadar fark göremezsiniz. Bu kartta OC yapmanın pek bir artısı olmayacağı kanaatindeyim.

@raknhocam , o nasıl oluyor anlayamadım, manuel OC'la +15/+20 FPS çok tuhaf geliyor açıkçası, ben bile kart sapıtana kadar stres testlerinde core'a +150, bellekler de Samsung çipi olmasına rağmen +690 MHz toleransına kadar ancak dayanabildi, elde ettiğim sonuç ise yerine göre maksimum +7/+10 FPS'e kadar çıktı tabii +4/+5 FPS etki ettiği senaryolar da mevcut, oyununa göre değişmesi olayı dediğin gibi doğru, Witcher 3'te denemediğim için bir şey söyleyemeyeceğim :)

@B 52 Stratofortress, 1060 6G yaptığım manuel OC'la +9/+10 FPS'in ötesine geçemedim ben, o da bazı oyunlarda sadece, genelde +5/+7 FPS civarı fark ediyor bende. GDDR sürümlerinin OC potansiyelleri konusunda fikrim yok ancak Hynix & Samsung bellek modelli olan kartların hız aşırtmaya daha müsait olduğunu biliyorum, çekirdek hızının limitleri de zaten malum belli, RTX 2080/3080+ gibi premium modeller dışında +200'ün üstüne rahat basamıyor insan, çökmeye sebep olacak çok meyilli bir kısım..

@raknhocam , o nasıl oluyor anlayamadım, manuel OC'la +15/+20 FPS çok tuhaf geliyor açıkçası, ben bile kart sapıtana kadar stres testlerinde core'a +150, bellekler de Samsung çipi olmasına rağmen +690 MHz toleransına kadar ancak dayanabildi, elde ettiğim sonuç ise yerine göre maksimum +7/+10 FPS'e kadar çıktı tabii +4/+5 FPS etki ettiği senaryolar da mevcut, oyununa göre değişmesi olayı dediğin gibi doğru, Witcher 3'te denemediğim için bir şey söyleyemeyeceğim :)

@B 52 Stratofortress, 1060 6G yaptığım manuel OC'la +9/+10 FPS'in ötesine geçemedim ben, o da bazı oyunlarda sadece, genelde +5/+7 FPS civarı fark ediyor bende. GDDR sürümlerinin OC potansiyelleri konusunda fikrim yok ancak Hynix & Samsung bellek modelli olan kartların hız aşırtmaya daha müsait olduğunu biliyorum, çekirdek hızının limitleri de zaten malum belli, RTX 2080/3080+ gibi premium modeller dışında +200'ün üstüne rahat basamıyor insan, çökmeye sebep olacak çok meyilli bir kısım..
Benim kartın da bellekleri Samsung, ama maksimum 200MHz'ye çıkartabildim. Core frekansı da aynı şekilde maksimum 200'e çıktı. Aslında ikisinin de aynı yere kadar gitmesi ve bu kadar küsüratsız bir rakam olması beni biraz düşündürüyor.
Sistemim ve özellikle ekran kartım çok garip ve bu durumdan mutluyum.

Yani overclock yapacaksınız, dikkatli olun. MSI Afterburner ile yapmanız daha sağlıklı olur bence. Frekansları 20'şer 20'şer arttırın ve her arttırışta bir süre stres testine sokun. Stres testinde herhangi bir kapanma, siyah ekran ya da yırtılma tarzı sorunlar olursa biraz düşürün. Oyunlarda uzun süreli kullanımda sorun oluşuyorsa yine biraz kısmanızda fayda var. Sıcaklıkların 80 civarına gelmemesine özen gösterin. Fanların hızını köklemeniz fanlara biraz zarar verebilir.
@Jonathan North Hocam, bazı oyunlarda ciddi farklar oluşabiliyor. Mesela ben overclock sonrası Witcher 3'de yaklaşık 15-20 FPS arası bir artış sağladım. Ya ben farkında olmadan Extreme oğlu Extreme overclock yaptım ya da oyun yapısından dolayı bu kadar fark attı.

Teşekkür ederim yardım için.
Bilinçli yaptığın sürece en iyi ihtimal oyununa göre +5/+7 FPS kazanabilirsin, fanlara da ellemene gerek yok, OC yapsan dahi kart kendi ayarlıyor, zaten limitler dahilinde ekran kartına yapılacak en baba hız aşırtma +2/+3 derece oynatır.

Teşekkür ederim.
@Jonathan North hocam, bazı oyunlarda ciddi farklar oluşabiliyor. Mesela ben overclock sonrası Witcher 3'de yaklaşık 15-20 FPS arası bir artış sağladım. Ya ben farkında olmadan Extreme oğlu Extreme overclock yaptım ya da oyun yapısından dolayı bu kadar fark attı.

Peki kartın fan hızını %100 yerine kaç yapmamı önerirsiniz? Zaten %100 seviyesinde fırlayacakmış gibi hissediyorum.

Teşekkür ederim yardım için.

Teşekkür ederim.

Peki kartın fan hızını %100 yerine kaç yapmamı önerirsiniz? Zaten %100 seviyesinde fırlayacakmış gibi hissediyorum.
Kartın ısısına göre 50 deneyebilirsiniz. Olmadı 75 yaparsınız ama üstünü çok tavsiye etmiyorum. Ben kendi dandik soğutmalı kartımda bile 75 üstüne çıkmamaya çalışıyorum.

Kartın ısısına göre 50 deneyebilirsiniz. Olmadı 75 yaparsınız ama üstünü çok tavsiye etmiyorum. Ben kendi dandik soğutmalı kartımda bile 75 üstüne çıkmamaya çalışıyorum.
Tamamdır sağol.

Tamamdır sağ ol dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı