GTX 1660 Super kullanımı düşük

cem6262

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar öncelikle, benim sistemimde büyük bir sorun olan düşük GPU kullanımının nedenini öğrenmek istiyorum. Oyunlarda almaması gereken düşük GPU alıyor. Örnek verecek olursak PUBG'de ekran kartı kullanımı %55'i geçmiyor, FPS 62 oluyor. Ama internetten sistemimin testlerine baktığım zaman 120-130 FPS'leri rahat aldığı gözüküyor. Valorant'ta da aynı sorun var. Ekran kartım %30 kullanıyor. FPS 120-130 civarlarında geziyor. Gerçekten anlayan bilen biri yanıtlarsa sevinirim. V-Sync kapa, RAM'i 2 slot yap gibi boş yorumlar yapmazsanız sevinirim.

• İşlemci: AMD Ryzen 3 3100 MPK 3.6GHz 18MB önbellek 4 çekirdek AM4 7nm işlemci.
  • Anakart: ASUS Prime B450M-K II 4400MHz (OC) DDR4 soket AM4 D-Sub DVI-D HDMI M.2 mATX anakart.
  • Ekran kartı: ASUS Dual GTX 1660 Super Advanced Edition EVO 6 GB GDDR6 192 Bit ekran kartı.
  • RAM. Bellek: XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
  • SSD SanDisk Ultra 3D 500GB NVMe M.2 SSD (2400 MB okuma / 1750 MB yazma)” SSD.
  • Kasa: Performax hellfire siyah temperli cam RGB ATX 550W 80+ kasa.
  • Güç kaynağı: FSP FSP500-60AHBC 500W güç kaynağı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar öncelikle, benim sistemimde büyük bir sorun olan düşük GPU kullanımının nedenini öğrenmek istiyorum. Oyunlarda almaması gereken düşük GPU alıyor. Örnek verecek olursak PUBG'de ekran kartı kullanımı %55'i geçmiyor, FPS 62 oluyor. Ama internetten sistemimin testlerine baktığım zaman 120-130 FPS'leri rahat aldığı gözüküyor. Valorant'ta da aynı sorun var. Ekran kartım %30 kullanıyor. FPS 120-130 civarlarında geziyor. Gerçekten anlayan bilen biri yanıtlarsa sevinirim. V-Sync kapa, RAM'i 2 slot yap gibi boş yorumlar yapmazsanız sevinirim.

• İşlemci: AMD Ryzen 3 3100 mpk 3.6GHz 18MB önbellek 4 çekirdek AM4 7nm işlemci.
  • Anakart: ASUS Prime B450M-K II 4400MHz (OC) DDR4 soket AM4 D-Sub DVI-D HDMI M.2 mATX anakart.
  • Ekran kartı: ASUS Dual GTX 1660 Super Advanced Edition EVO 6 GB GDDR6 192 Bit ekran kartı.
  • RAM. Bellek: XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
  • SSD SanDisk Ultra 3D 500GB NVMe M.2 SSD (2400 MB okuma / 1750 MB yazma)” SSD.
  • Kasa: Performax hellfire siyah temperli cam RGB ATX 550W 80+ kasa.
  • Güç kaynağı: FSP FSP500-60AHBC 500W güç kaynağı.

720p ile 1080p arasında işlemci kullanımı farkı çoktur. Diğer arkadaşların da dediği gibi tüm oyunları en yüksek grafiklere çekip tekrar bir kontrol edin.
RAM darboğazına uğruyor olabilir mi acaba?

Aşağı doğru inip bakın orada oyunlarda GPU kaynaklı darboğaz gözüküyor.

Öyle gözüküyor ama arkadaşımada söyledim oda aynı siteye girip baktı onda da darboğaz gözüküyor. Ama oyunlarda hiçbir sıkıntısı yok acaba sitede problemmi var.

Olabilir. Size önerim arkadaşınızdan veya herhangi bir yerden RAM bulup, Dual Channel olarak sistemi test etmeniz.

Öyle bir şansım pek gözükmüyor ama internetteki videolarda Single Dual farkını izledim. Single kullananların ekran kartı yüzdesine baktım değişen bir şey görmedim. Single olmasıyla pek bir ilgisi yok gibi geliyor. Ve diğer konularda da Dual yapan arkadaşların yorumlarını okudum sorunları çözülmemiş.

Aslında sorun denemez, ekran kartı kendini yormaya gerek bile görmüyor dert etmenize gerek yok.
Sizin durumunuzda kullanımı arttırmak için tek çözümünüz dual ramdir.

Aslında sorun denemez, ekran kartı kendini yormaya gerek bile görmüyor dert etmenize gerek yok.
Sizin durumunuzda kullanımı arttırmak için tek çözümünüz Dual RAM'dir.

Nasıl sorun denenemez güzel kardeşim aynı sistemde biri 120 diğeri 60 FPS alıyorsa bu büyük bir sorundur. Ekran kartı kendini yormaya bile gerek kalmıyor demek zaten bunu geçiştirmektir. Ben burada bu sorunun nedenini öğrenmeye çalışıyorum hala Dual RAM tak gibi yorumlar yapılıyor.
Bir de şöyle bir şey fark ettim genelde Single Player oyunlarda yaşanan bir sorun değil bu Single Player oyunlarda alması gereken FPS'yi alıyor. Fark ettiğim şey Online olan oyunlarda bu sorun yaşanması.

Son düzenleme:
Nasıl sorun denenemez güzel kardeşim aynı sistemde biri 120 diğeri 60 FPS alıyorsa bu büyük bir sorundur. Ekran kartı kendini yormaya bile gerek kalmıyor demek zaten bunu geçiştirmektir. Ben burada bu sorunun nedenini öğrenmeye çalışıyorum hala Dual RAM tak gibi yorumlar yapılıyor.
Bir de şöyle bir şey fark ettim genelde Single Player oyunlarda yaşanan bir sorun değil bu Single Player oyunlarda alması gereken FPS'yi alıyor. Fark ettiğim şey Online olan oyunlarda bu sorun yaşanması.

Maalesef çözümü yok hocam varsa da biz bilmiyoruz, millet dalga geçmek için Dual yazmıyor. Ne kartınız ne de oyunlar sorunlu. Battlefield gibi ağır bir multiplayer oyunda veya daha yüksek çözünürlüklü bir ekrana HDMI bağlandığında kullanım artacaktır.

Maalesef çözümü yok hocam varsa da biz bilmiyoruz, millet dalga geçmek için Dual yazmıyor. Ne kartınız ne de oyunlar sorunlu. Battlefield gibi ağır bir multiplayer oyunda veya daha yüksek çözünürlüklü bir ekrana HDMI bağlandığında kullanım artacaktır.
Dual RAM sahibiyim yüzde 70'lerde Battlefield 1'de... (1660S OC yaptım+3100)

Geri
Yukarı