Rehber GTX 1660 Super Undervolt (UV) Rehberi

BlueMagic

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Yazılımcı olmaya çalışıyor.
Herkese selamlar. Yaklaşık 1,5 sene önce toplamış olduğum sistemde aldığım günden beridir yük altında ekran kartı fan sesi problemi mevcuttu. Şöyle ki oyunlarda ve stres testlerinde ekran kartı 79-80 derecelere kadar çıkıyor ve %81 oranında fan dönüyordu. Haliyle buda ciddi manada rahatsız edici bir ses yapıyordu.
İlk başlarda dert etmiyordum ve bu şekilde kabullenmiştim fakat son günlerde ses bıkkınlık derecesine gelince undervolt denemeye karar verdim.

Sistem Özellikleri:

• Corsair Spec Delta RGB 550W 80 Plus kasa
  • MSI AERO ITX GTX 1660 Super OC ekran kartı
  • Gigabyte B450M S2H V2 Anakart
  • Ryzen 5 1600 AF işlemci
  • GSkill 3200 MHz CL16 2x8 GB RAM
  • Kioxia Exceria 500 GB M2 SSD

Kullandığım programlar:

• MSI Afterburner yazılımı
  • FurMark (Test için)

Anlatıma geçmeden evvel bazı soruları cevaplamakta yarar var;

Ekran kartını Undervolt (UV) yapmak nedir?

Olay çok basit. Ekran kartının çekeceği gücü kısıyorsunuz ve bu sayede ekran kartı daha az ısınmış oluyor. Eğer sistem hata verirse bir miktarda ekran kartının performansını kısıyorsunuz. Bu şekilde deneme yanılma ile kararlı bir ayar bulmaya çalışıyorsunuz. Tabi unutmayın, ekran kartı gücünü fazla kısarsanız FPS de o oranda düşecektir. Bizim amacımız optimum voltaj ile ısıyı düşürerek maksimum performansı almak.

Ekran kartını UV yapmak zararlı mıdır?

Araştırdığım kadarıyla herhangi bir zararı bulunmamaktadır. En fazla voltaj yetmediği zaman stres programı kendi kendine kapandı ve masaüstüne attı. Siz yine de kendi araştırmanızı mutlaka yapın. Olabilecek olumsuz sonuçlardan tamamen siz sorumlusunuz.

Bu rehber kimler için faydalı olabilir?

Ekran kartının fan sesinden rahatsız olan ve sıcaklık sorunu yaşayanlar bu rehberden faydalanabilir

Ekran kartı UV ayarları kalıcı mı yoksa sürekli manuel mi ayarlamak lazım?

MSI Afterburner programı ile ayarları kaydettikten sonra programı silseniz, bilgisayarı açıp kapasanız dahi ayarlar kalır. Onun için son kaydettiğiniz ayar çok önemli. Eğer hiç bir ayar bulamadıysanız fabrika ayarlarına döndürüp o şekilde kapatın programı.

UYARI: Sakın aşağıdaki resimdeki değerleri bire bir kopyalayarak bir işlem yapmayın! Ben işin mantığını öğretmek için rasgele yaptım bu ayarı. Kendi kullanmış olduğum ayarı en sonda veriyorum ki onu bile kullanmanızı önermem. Her kartın ayarı farklı olabilir. En iyisi deneme yanılma ile kendinizin bulmasıdır.

Temel soruları cevapladığımı düşünerek anlatıma başlıyorum.

Öncelikle MSI Afterburner programının ayarlarından arayüz görünümünü "MSI Mystic Afterburner skin by Drerex Design" olarak ayarlıyoruz ve kaydediyoruz.

MSI Arayüz ayarı.jpg

Ardından programa dönüp Curve Editor bölümüne tıklıyoruz.

Curve editor.jpg

kutucuk hareket ayarı.jpg

Buradaki grafikte aşağıdaki sayılar karta gidecek gücü, soldaki sayılar ise kartın MHz yani performans değerini gösterir. Örneğin ben maksimum 800 mV ile maksimum 1884 MHz de kartımın çalışmasını istiyorum diyelim.

Bu bağlamda 800 mV üzerindeki kare kutuyu 1884 MHz'ye denk getiriyorum. Ardından kart 800 mV üzerine çıkmasın diye sağındaki bütün kutuları 1884 MHz hizasına getiriyorum (Buradaki mantık karta istersen 1100 mV değerine çık, ben senin hızını 1884 MHz'de kısıtladım diyoruz. Bu sayede kart voltajı maksimum 800'e çıkarıyor)

Kutuları aynı hizaya getirmek için tek tek uğraşmanıza gerek yok. Fareyi 800 mV üzerine getirip sol shift tuşuna ve fare sol click tuşuna basılı tutarak tüm sağdaki kutuları seçiniz. Ardından yine sol shift tuşuna basılı tutarak 2 kere enter tuşuna basın, hepsi 800 mV üzerindeki frekans değerinde sıralanacaktır.

sıralıyoruz.jpg

Daha sonra aşağıdaki gibi uygula butonuna tıklıyoruz.

uyguluyoruz.jpg

Ve uygulanıyor.

uygulandı.jpg

Uyguladıktan sonra ayarladığınız değerlerde sapmalar olabilir. Özelliklede sağ taraftaki kutucuklarda sapmalar olabiliyor. Bu durumda yeniden sağdaki tüm kutucukları shift + enter yöntemi ile sıralayın ve tekrar kaydedin. Sorun düzelecektir.

Ekran kartı uv ayarını yaptıktan sonra FurMark testine başlıyoruz ve 15 dakika boyunca testin stabil olup olmadığına (Çöküp çökmeyeceğine) bakıyoruz.

Yalnız burada önemli bir nokta da test ayarlarında yatıyor. Eğer benim gibi hikayeli oyun oynuyorsanız ve bu oyunlardaki FPS düşüşüne göre ayar yapacaksanız FurMark ayarlarını kartın orijinal hali ile 60 FPS verecek şekilde ayarlayın. Bu sayede 60 FPS oynadığınız bir oyunu UV işleminden sonra kaç FPS kaybederek oynayacağınızı görmüş olursunuz.

Örneğin GTX 1660 Super için benim test ayarları bu şekildeydi;

TEST AYARLARI.png

Ve evet. Artık bundan sonrası deneme yanılma ile ilerliyor. Kendinize göre en optimum sıcaklığı ve ses seviyesini bularak nihai UV ayarını bulabilirsiniz. Kendi kullanmış olduğum kartın testlerini aşağıya not olarak bırakıyorum. Bu işlem sayesinde yük altında 78-80 dereceleri gören sistemim 70-71 dereceye, 59-61 desibel olan ses seviyesi ise 40 desibel civarlarına düştü. Üstelik bu %3-5 FPS kaybı ile oldu. Ayrıca AC Valhalla oyununda daha dün 80 derece olan kart bugün 62 derecenin üzerine çıkmadı.

Önemli Not: Sakın başka kartların MHz değerine bakıp "XXX kartı 1XXX MHz değerinde 60 FPS veriyor, bende kartımı ona göre ayarlıyım o zaman" diye bir yanılgıya düşmeyin. Bunu işlemcilerdeki GHz gibi düşünün. Nasıl ki her işlemci 3 GHz hızında aynı performansı veremiyorsa ekran kartlarında da durum böyledir. Her kartın mimarisi farklı olabileceği için her kart kendi MHz değerinden sorumludur. 🙂

MSI AERO ITX GTX 1660 Super OC Ekran kartı UV deneme değerleri;

TEST 1 :

• FPS: 62-65-66
  • Sıcaklık: 75-76°
  • Maksimum Fan hızı: %75-76
  • Voltaj: 825
  • MHz: 1.800 ayarlandı.
  • Süre: 15 dakika.
TEST 2:

• FPS: 64-65-66
  • Sıcaklık: 74°
  • Maksimum Fan hızı: %72
  • Voltaj: 800
  • MHz: 1.800 ayarlandı.
TEST 3:

• FPS: 60-64-66
  • Sıcaklık: 72°
  • Maksimum Fan hızı: %69
  • Voltaj: 775
  • MHz: 1.710
TEST 4:

• FPS: 60-63-65
  • Sıcaklık: 70-71°
  • Maksimum Fan Hızı: %67
  • Voltaj: 750
  • MHz: 1.620 ayarlandı.
  • Ses Seviyesi: 42 desibel.

Orijinal hali:

• FPS: 63-65-67
  • Sıcaklık: 78-80°
  • Maksimum Fan hızı: %81
  • Voltaj: Fabrika değerleri
  • MHz: Fabrika değerleri (Test esnasında 1.740 - 1.770 arası değişti)
  • Süre: 7 dakika.
  • Ses Seviyesi: 59-61 desibel.

Evet sonuçlar bu şekilde. Ben "Test 4" ayarında bıraktım ve şimdilik çok memnunum. Olurda benim gibi tek fanlı ve gürültülü bir ekran kartı kullanan olup çözüm ararsa diye bu konuyu oluşturdum. Umarım faydası dokunur. Herkese iyi forumlar...

Bu testi Furmark ile yapmak çok saçma olmuş. CPU için AVX ney ise GPU'lar içinde AVX Furmark gibi düşünebilirsin. Furmark çok fazla güç çektiği için Power Limite 1500MHz ile bile ulaşabilirsin. Örnek olarak Benim ekran kartım oyunlarda 2750-2850Mhz arası çalışıyor ama Furmarkta 2600Mhz'dan yukarı çıkamıyor çünkü GPU Core için yeterli güç yok.

Gördüğün gibi Furmarkta 2650Mhz civarı çalışıyor.

1659880428967.png

1659880461307.png

@deadfellow hangi programı önerirsiniz peki? Furmark yerine önerebileceğiniz programı/programları yazarsanız UV yapmayı düşünen arkadaşlara daha fazla yardımcı olmuş olursunuz.

@deadfellow hangi programı önerirsiniz peki? Furmark yerine önerebileceğiniz programı/programları yazarsanız UV yapmayı düşünen arkadaşlara daha fazla yardımcı olmuş olursunuz.
Direk herhangi bir oyun üstünden yapabilirsin bunu. Sentetik programlar çok güvenilir değil.

Ama oyundan oyunada değişir bu durum tabii. RDR2'de 2750Mhz görüyorken GoW gibi bir oyunda 3000Mhz'e kadar görebiliyorum. O yüzden bu durum çok değişken maalesef ki. Deneme yanılma tamamiyle.

@deadfellow sentetik programların çok güvenilir olmadığını bende biliyorum ama en azından bir fikir oluşması açısından oldukça faydalı olduklarını düşünüyorum. Şahsen ben bu UV işleminden sonra oyunlarda ne bir çökme problemi yaşadım nede fan sesi. Hani dileyen test için oyunları da kullanabilir tabi ama ben ilk önce sentetik testten yanayım. Şahsen yapılan UV sentetik testi geçerse ondan sonra oyun testine geçilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı