GTX 1660 Ti 144Hz Monitörde Sıkıntı Yaratır mı?

kasimovic

Centipat
Arkadaşlar Ryzen 5 2600 ve GTX 1660 Ti içeren bir sistem toplayacağım ve bu sisteme 144Hz bir monitör düşünüyorum. Fakat bazıları Ryzen 5 2600'ün 144Hz'de drop vb. sıkıntılar oluşturduğunu ve 144Hz için daha yüksek bir işlemci gerektiğini söylüyorlar. Bu doğru mu? İşlemcinin monitörde ki HZ değeriyle nasıl bir ilişkisi var? 144Hz için Ryzen 5 2600 yeterli olur mu? İşlemci yükseltilmeli mi veya daha düşük HZ değerinde bir monitör mü alınmalı? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar Ryzen 5 2600 ve GTX 1660 Ti içeren bir sistem toplayacağım ve bu sisteme 144Hz bir monitör düşünüyorum. Fakat bazıları Ryzen 5 2600'ün 144Hz'de drop vb. sıkıntılar oluşturduğunu ve 144Hz için daha yüksek bir işlemci gerektiğini söylüyorlar. Bu doğru mu? İşlemcinin monitörde ki HZ değeriyle nasıl bir ilişkisi var? 144Hz için Ryzen 5 2600 yeterli olur mu? İşlemci yükseltilmeli mi veya daha düşük HZ değerinde bir monitör mü alınmalı? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
Hayır 144 FPS alamasaniz bile 60 in üzerinde aldığınız her FPS sizin için bir kar. Bu arada bazı oyunlar disinda 144 Hz beslersiniz.

İşlemcinin monitördeki Hz değeriyle bir ilgisi yok.

Siz 144Hz bir monitör aldığınızda doğal olarak 60-144 FPS aralığını hedefliyorsunuz. Sizin aldığınız FPS yükseldikçe işlemciye binen yük artıyor. Bu yüzden yüksek FPS'leri hedefliyorsanız güçlü bir işlemciniz olması gerekiyor.

Sizin için Division 2'ye girdim;

1565714715968.png

Gördüğünüz gibi 120 FPS civarlarındayken %70 civarı bir işlemci kullanımı var.

1565714821052.png

60 FPS'e sabitlediğimde aynı grafik ayarları olmasına rağmen işlemci kullanımı %30'lara düştü.

1565714898786.png

30 FPS sabitlendiğinde ise %15'e kadar düştü.

Gördüğünüz gibi ne kadar yüksek FPS alırsanız işlemciye binen yük o kadar artar. Yüksek Hz değerine sahip bir monitörden tamamen faydalanmak için yüksek FPS almanız gerektiğinden güçlü bir işlemciye ihtiyacınız oluyor.

o kart ile 144 fps alacağın oyunlar çok kısıtlıdır. saniyede 144 adet kare çizildiği için 144den 100e 90a düşmesini göreceksin. sana söylenilen şey neden olsun anlamadım. csgo, overwatch vb oyunlarda 144 alabilirsin ama AAA oyunlarda öyle bir fps ayarını ultra grafiklerde unut. 60 alırsan dua et :)

Bir şey olacağını sanmıyorum. Zaten monitöre görüntüyü veren ekran kartıdır. Eğer anakarta bağlı değilse monitör. Drop olursa ekran kartından olur, ancak 1600 Ti gibi bir ekran kartıyla da bir şey olacağını düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı