GTX 1660 Ti fazla ısınıyor

NFS Payback medium grafiklerde ekran kartım 78 derece oluyor. (havalar bayağı sıcak normalde olabilir). Üstelik 120-140FPS arası dolaşıyor. Benim bu kadar fazla FPS almamın bir anlamı yok. 90FPS'ye falan kısıtlayabiliyor muyum? Ya da bir zararı olur mu fazla ısınmanın? Bu arada kasma donma vb. sorunlar yok.

TUF 1660 Ti'lar biraz ısınıyor. Bu arada 78 derece sıcak havalarda çok normal. Bir zararı falan olmaz. FPS kısıtlayıp kartınızın performansını düşürmeyin boşuna.

V-Sync açarsanız FPS sabitler ve ısı 10-15 derece fark edebilir.

Adam 144 Hz monitörüm var 120 140 FPS arası alıyorum diyor. V-Sync ne alaka?

Msi Afterburner kurun. Yanında Rivatunerde kuruyor. Rivatuner üzerinden oyunu ekleyip istediğiniz fps düzeyine sabitleme yapabilirsiniz.

Sorunumu çözdüm. Ayarlardan monitör hz sini 60 yaptım (oyunu oynamadığımda geri 144hz ye çekeceğim) ve oyunda vertical sync yi açtım. 60fps sabit oldu ve ekran kartım 51 derece oldu. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

TUF 1660 Ti'lar biraz ısınıyor. Bu arada 78 derece sıcak havalarda çok normal. Bir zararı falan olmaz. FPS kısıtlayıp kartınızın performansını düşürmeyin boşuna.

Adam 144 Hz monitörüm var 120 140 FPS arası alıyorum diyor. V-Sync ne alaka?

Bazı oyunlarda V-Sync'de 2-3 ayar oluyor 60 FPS bile sabitleniyor. Kendim kullandım TUF 1660Ti ve monitörüm 244Hz emin ol işe yarıyor. FPS oynamıyorsa RDR2 gibi oyunlarda 60'a sabitlemesi bile yeterli.

Arkadaş üstte de belirtmiş zaten iyi oyunlar dostum. 👍

78 derece için ekran kartının performansını düşürmeye değmez bence.
Amacım ekran kartının performansını düşürmek değildi. Nfs payback oyununda 120-140fps alıyorum ki araba oyunu için o kadar fps ye gerek yok. Yani boşu boşuna ekran kartımı 78 derecede tutmak istemedim. Normal monitör ayarlarında 60hz yaptım oyuna girdim vsync yi açtım 51 dereceye düştü. Oyunu oynamadığımda monitörümü tekrar 144hz ye alıyorum bu arada.

Amacım ekran kartının performansını düşürmek değildi. NFS Payback oyununda 120-140FPS alıyorum ki araba oyunu için o kadar FPS'ye gerek yok. Yani boşu boşuna ekran kartımı 78 derecede tutmak istemedim. Normal monitör ayarlarında 60Hz yaptım oyuna girdim V-Sync'yi açtım 51 dereceye düştü. Oyunu oynamadığımda monitörümü tekrar 144Hz'ye alıyorum bu arada.

60 FPS sizi kör etmiyor mu? Ben 144 FPS alabildiğim bir oyunu 60 yapınca gözlerim acıyor. Çok fazla takılıyor. FPS sabitleme programları ile 90'a falan sabitleyebilirsiniz. Her oyuna girip çıktığınızda uğraşmazsınız monitör ayarlarıyla.

Tam tersi 60 FPS o kadar akıcı oyunlar için bana göre fazlasıyla rahatsız edici. Termal bakım yapmayacaksanız en azından voltaj düşürün. Oyunlarda ortalama çalıştığı frekansı bulun ve MSI Afterburner üzerinden, voltaj eğrisinde o frekansa denk gelen kısımdan daha düşük voltaj noktasını o frekansa yükseltin. Biraz zamanınızı çalar belki ancak sonuçtan memnun kalırsınız.

60 FPS sizi kör etmiyor mu? Ben 144 FPS alabildiğim bir oyunu 60 yapınca gözlerim acıyor. Çok fazla takılıyor. FPS sabitleme programları ile 90'a falan sabitleyebilirsiniz. Her oyuna girip çıktığınızda uğraşmazsınız monitör ayarlarıyla.
Normalde 60hz ye alınca cidden rahatsız oluyorum ve 144hz ye bayağı alıştım. Fall guys gibi oyunlarda ciddi rahatsız oldum.fakat nfs paybackta rahatsiz etmedi. Oyunu silmeyi düşünüyorum bide yani sürekli 60hz 144hz ayarlamayacam.
Tam tersi 60 FPS o kadar akıcı oyunlar için bana göre fazlasıyla rahatsız edici. Termal bakım yapmayacaksanız en azından voltaj düşürün. Oyunlarda ortalama çalıştığı frekansı bulun ve MSI Afterburner üzerinden, voltaj eğrisinde o frekansa denk gelen kısımdan daha düşük voltaj noktasını o frekansa yükseltin. Biraz zamanınızı çalar belki ancak sonuçtan memnun kalırsınız.
Oyunu gamepassten indirdim. Sürüş Mekaniklerini fln begenemedim. O yüzden fazla oynamayacağım. Konu kapanabilir.

Geri
Yukarı