GTX 1660 Ti ısınma problemi

Temmuz ayında almış olduğum DADG 2 modeli TUF GTX1660 Ti olanı aldım. Fakat bilgisayar bugün yüklemiş olduğum PUBG'de resimlerde de görmüş olduğunuz gibi ekran kartı kullanımı o hizalarda geziyor ve çok fazla ısınıyor bunun sebebi ne olabilir? (Low ayarlarda)
Aynı olayı CS:GO'da da yaşadım, League of Legends gibi oyunda bile ekran kartı 47 derece falan oluyor.
Diğer parçalar ise;
  • 8x2 3000 MHz RAM
  • 1 TB HDD (PUBG buraya kurulu)
  • 240 GB Adata SSD
Eki Görüntüle 479370Eki Görüntüle 479371Eki Görüntüle 479372
Undervolt yapabilirsen yap faydası olur.

Çok kafanıza takılıyorsa iade etmeyi deneyin. Herkesin bilmesi gerekir ki PUBG oyunu ekran kartını en çok yoran oyunlardandır. Mesela GTX 1080 var bende 10dk da 82C de sabitleniyor bu ısıda frekansı düşürüp sabit kalıyor. %20 performans kaybı oluyor evet ama sadece PUBG için geçerli bu. CS GO yu sabit 160 FPS de 70C geçmiyor. İade hakkınız yok ise aftermarket cooler deneyebilirsin. Tecrüben varsa tabii. Ben yakın zamanda kendi kartıma Arctic Accelero IV takacağım.
İlk defa sizden duyuyor olabilirim şuan o arctic accelero IV gibi şeyleri ne işe yarıyor onlar acaba
Undervolt yapabilirsen yap faydası olur.
Nasıl yapılıyor ve karta zararı var mıdır
Keske TUF almasaydınız. Kasanız nedir aceba?
Çöpler Master mb511
Bu kart PUBG'de böyle oluyorsa (%100 yükte çalışıyor olabilir.) shader ve çevre kalitesinin yüksek olduğu oyunlarda(Star Wars Jedi Fallen Order gibi) 90'ı çok rahat görür tavsiyem iade etmeniz yada kasanın kapağını açarak oynamanız.
Maalesef iade edemiyorum diye biliyorum kasayı İtopyadan aldım DADG2 modeli
GTX 1660 Ti TUF modeli maalesef rezalet bir soğutmaya sahip. Hali hazırda çalışıyorsanız, kartı satıp kurtulun derim.
Sistemi toplu bir şekilde aldığım için satamam herhalde diye biliyorum

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

basit bir rehber mesela bu. Genelde referans tasarımlar için kullanılır. Benim 1080 referans model mesela.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

basit bir rehber mesela bu. Genelde referans tasarımlar için kullanılır. Benim 1080 referans model mesela.
Bunu yaparsam ekran kartının garantisi sonlanır mı peki?
MSI afterburner ile yapabilirsin. Voltaj kısmını.10 bar düşür.

Power limit yazar.
Bunu yapmamın karta herhangi bir zararı var mıdır

1. Servise gönderebilir ya da iade talep edebilirsiniz. Yaşadığınız sorunları net bir şekilde belirtmeniz önem arz ediyor. Servise gönderecekseniz direkt garanti üzerinde yazan firmayla iletişime geçin, itopya'yı bu adımda devreden çıkarın. İade edecekseniz, itopya kabul ederse 1-1,5 ay civarı ekran kartsız kalmanız muhtemel.
2.MSI Afterburner sıcaklığı kaç dereceye sabitlemiş kontrol etmeniz gerekiyor, mesela benim ekran kartım için 80 dereceye sabitlemiş. Kart 80 dereceyi geçerse, voltaj düşürüp %20 performans kaybediyor. Oyun içi 72 derece, %80 fan ayarlarını geçmediği için benim için bir problem oluşturmadı.
3. Ekran kartı sıfıra yakın olmasaydı, MX-4 gibi kaliteli bir macunla, termal macun değişimini önerirdim. Yeni aldığınız bir kartı açmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.
4. 85 derece yeni bir kart için önem arz etmiyor. Kullanılan malzeme kalitesine göre ilerleyen yıllarda problem oluşturabilir.
5. Asus'un DUAL ve TUF modeli çift fanlı modelleri ciddi anlamda sorunlu, çift fan olması önem arz etmiyor. Asıl önemli olan soğutma bloğu, çip ısısını iletemedikten sonra 4 fan taksan neye yarar ?
6. MSI Afterburner ile fanları %100'e çekip oyunların sıcaklık değerlerini kontrol ediniz. Son çare bu şekilde kullanmak zorundasınız.

NOT: Hazır sistem olduğu için, ekran kartı fiyatı piyasa fiyatından daha düşük gösterilmiştir. İade düşünürseniz, 100-200 TL zarar etme olasılığınız var. Yine de sizin için en iyi yöntem, iadedir. Umarım iade kabul ederler. Kendimi sizin yerinize koyduğumda, 85 derecede çalışan ve fan sesi çok fazla olan bir ekran kartı kullanmak istemezdim. Geçmiş olsun.

1. Servise gönderebilir ya da iade talep edebilirsiniz. Yaşadığınız sorunları net bir şekilde belirtmeniz önem arz ediyor. Servise gönderecekseniz direkt garanti üzerinde yazan firmayla iletişime geçin, itopya'yı bu adımda devreden çıkarın. İade edecekseniz, itopya kabul ederse 1-1,5 ay civarı ekran kartsız kalmanız muhtemel.
2.MSI Afterburner sıcaklığı kaç dereceye sabitlemiş kontrol etmeniz gerekiyor, mesela benim ekran kartım için 80 dereceye sabitlemiş. Kart 80 dereceyi geçerse, voltaj düşürüp %20 performans kaybediyor. Oyun içi 72 derece, %80 fan ayarlarını geçmediği için benim için bir problem oluşturmadı.
3. Ekran kartı sıfıra yakın olmasaydı, MX-4 gibi kaliteli bir macunla, termal macun değişimini önerirdim. Yeni aldığınız bir kartı açmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum.
4. 85 derece yeni bir kart için önem arz etmiyor. Kullanılan malzeme kalitesine göre ilerleyen yıllarda problem oluşturabilir.
5. Asus'un DUAL ve TUF modeli çift fanlı modelleri ciddi anlamda sorunlu, çift fan olması önem arz etmiyor. Asıl önemli olan soğutma bloğu, çip ısısını iletemedikten sonra 4 fan taksan neye yarar ?
6. MSI Afterburner ile fanları %100'e çekip oyunların sıcaklık değerlerini kontrol ediniz. Son çare bu şekilde kullanmak zorundasınız.

NOT: Hazır sistem olduğu için, ekran kartı fiyatı piyasa fiyatından daha düşük gösterilmiştir. İade düşünürseniz, 100-200 TL zarar etme olasılığınız var. Yine de sizin için en iyi yöntem, iadedir. Umarım iade kabul ederler. Kendimi sizin yerinize koyduğumda, 85 derecede çalışan ve fan sesi çok fazla olan bir ekran kartı kullanmak istemezdim. Geçmiş olsun.
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim :)
Kartın kendi programında asusun ekran kartı programında max 83 derece limiti ayarlanmış fakat oyun içinde 86-87 dereceleri gördü ve kasadan adeta ses cümbüşü yaşandı diye bilirim. Ben kasayı İtopyadan aldığım için ekran kartını Çıkartıp asusun kendi servisine gönderebilir miyim

Üzülerek söylemek istiyorum ki iade şansınız neredeyse 0. Değerler ise bence kafaya takılabilecek değerler kış ayındayken low ayarlarda bu değerde çalışan kart Ağustos sıcağında kaç derecede çalışır bilmiyorum. İtopya ya sıcaklık değerlerinden dolayı iade etmek istiyorum deseniz bile değerler bu model için normal diyip iade ya da değişim yapmayacaklar diye düşünüyorum malum ülkemizde çoğu firma bu konuda çöp.

Yeni konular

Geri
Yukarı