GTX 1660 Ti oyunda 85 derece oluyor

2 tane 120mm fanı plastik kilitler ile birbirine tutturdum.
Sonra kasada ekran kartının altında arka palakalardan birini söküp oralardan yine plastik kilit ile tutturdum sabitledim. 2 tane 120mm fan titreşimde olmuyor gererek yaptım iyice. Dolayısı ile oynama sallanma bile yok. Tam ekran kartına üfleyecek şekilde getirdim altına.

Verdiğim linkteki Akasa markasının hazır olanı ben satın almadan kendim yaptım aynısını. İsterseniz onu da alabilirsiniz. Ama ben takamazdım çünkü B350M Plus kısa anakart olduğu için USB kablolarının oraya temas edebilirdi.

Bu da arkadan fotoğrafı buralardan tutturdum plastik kilit ile. Kırmız kilit.
IMG_20220720_130326_908[27].jpg

2 tane 120mm fanı plastik kilitler ile birbirine tutturdum.
Sonra kasada ekran kartının altında arka palakalardan birini söküp oralardan yine plastik kilit ile tutturdum sabitledim. 2 tane 120mm fan titreşimde olmuyor gererek yaptım iyice. Dolayısı ile oynama sallanma bile yok. Tam ekran kartına üfleyecek şekilde getirdim altına.

Verdiğim linkteki Akasa markasının hazır olanı ben satın almadan kendim yaptım aynısını. İsterseniz onu da alabilirsiniz. Ama ben takamazdım çünkü B350M Plus kısa anakart olduğu için USB kablolarının oraya temas edebilirdi.

Bu da arkadan fotoğrafı buralardan tutturdum plastik kilit ile. Kırmız kilit.Eki Görüntüle 1457123

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim kafama yattı deneyeceğim 👍🏻

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim kafama yattı deneyeceğim 👍🏻

Başta işe yarar mı falan diye çok tereddüt ettim sonra dedim yapsam elime mi batacak yaptım mis gibi oldu.

Tabii fan profilim de var ASUS GPU Tweak 3 ile 30-40 60-70 80-100 şeklinde yaptım biraz sesli çalışacaktır ama bu fanları da takınca ses de azaldı ekstra hava geldiği için.

Bir de benim kart 1660 Super TUF modeli yani zaten ısınan modeldi o nedenle bende macun vs de işe yaramıyor çünkü içindeki ısı boruları çok küçük yapılmış.

Kolay gelsin.

Başta işe yarar mı falan diye çok tereddüt ettim sonra dedim yapsam elime mi batacak yaptım mis gibi oldu.

Tabii fan profilim de var ASUS GPU Tweak 3 ile 30-40 60-70 80-100 şeklinde yaptım biraz sesli çalışacaktır ama bu fanları da takınca ses de azaldı ekstra hava geldiği için.

Bir de benim kart 1660 Super TUF modeli yani zaten ısınan modeldi o nedenle bende macun vs de işe yaramıyor çünkü içindeki ısı boruları çok küçük yapılmış.

Kolay gelsin.

Oyun testlerinde aldığınız sıcaklık değerlerini söyler misiniz merak ettim de.

Oyun testlerinde aldığınız sıcaklık değerlerini söyler misiniz merak ettim de.

Ben world of warcarft oynuyorum haritada bir yerde %100 GPU kullanımı olan bir yer var orada karakter bekledikçe Max 87 derece oldu kartım fan profili yok bu yaptığım aparat yokken. Sonra fan profilinden hızları kendim ayarlardım çünkü kart 87 derece iken bile %47 fan hızı ile çalışıyordu. Ben bunu 30-40 60-70 80-100 yaptım bunu yapınca 87'den 75'e düştü ama ses biraz çoğaldı tabii. Sonra bu sistemi de yapıp yine bu profil + fanlar ile 75 olan sıcaklık 65'e indi.

Zaten %100 GPU kullanımı olmayan durumlarda çok rahatsın ama çok kullanan güçlü oyunlarda rahat ettim.

Ben world of warcarft oynuyorum haritada bir yerde %100 GPU kullanımı olan bir yer var orada karakter bekledikçe Max 87 derece oldu kartım fan profili yok bu yaptığım aparat yokken. Sonra fan profilinden hızları kendim ayarlardım çünkü kart 87 derece iken bile %47 fan hızı ile çalışıyordu. Ben bunu 30-40 60-70 80-100 yaptım bunu yapınca 87'den 75'e düştü ama ses biraz çoğaldı tabii. Sonra bu sistemi de yapıp yine bu profil + fanlar ile 75 olan sıcaklık 65'e indi.

Zaten %100 GPU kullanımı olmayan durumlarda çok rahatsın ama çok kullanan güçlü oyunlarda rahat ettim.

Anakartında fazladan fan giriş kısmı mı var yoksa başka bir bağlantıyla mı çalıştırdınız?

Anakartında fazladan fan giriş kısmı mı var yoksa başka bir bağlantıyla mı çalıştırdınız?

Bende çoklayıcı kablo var şöyle ki 3 pin anakata bağlıyorsun çıkışı 2 tane 3 pin yapıyor o anakarta bağlı oradan hızı kontrol ediyorum. Zaten Max da çalıştırıyorum 1400 RPM sessiz fanlar Dark marka Solid kırmızı. Diğer fanlarım Dark Guardian kasanın kendi kontrolcüsüne bağlı. 6 tane 1 egzoz 2 üst 3 öne hepsi kontrolcüye bağlı.

Bende çoklayıcı kablo var şöyle ki 3 pin anakata bağlıyorsun çıkışı 2 tane 3 pin yapıyor o anakarta bağlı oradan hızı kontrol ediyorum. Zaten Max da çalıştırıyorum 1400 RPM sessiz fanlar Dark marka Solid kırmızı. Diğer fanlarım Dark Guardian kasanın kendi kontrolcüsüne bağlı. 6 tane 1 egzoz 2 üst 3 öne hepsi kontrolcüye bağlı.

Dostum senin soğutma sistemi iyiymiş önerdiğin fanlar için teşekkür ederim bütçem vardı zaten yapmaya çalışacağım.
Kolay gelsin, iyi günler.

Güzel öneriler verilmiş belki onları uygulayarak kayda değer değişiklikler yakalayabilirsiniz.

Yaşadığınız sıkıntı aslında Asus ile alakalı. Asus'un DUAL ve TUF modellerinde özellikle 1660 Ti ve RTX 2060 kartlarda kronik sıkıntılar vardı, belli bir süre sonra düzeltildi (düzeltilen modellerin ismine EVO eklendi) ve siz 2.5 yıl öncesinden bahsediyorsunuz, yüksek ihtimalle ilk seriyi yani problemli olan seriyi almışsınız. Temmuz 2019'dan beri MSI GTX 1660 Ti Armor OC kullanıyorum termal macun değişimi vs. yapmadım hala aynı değerleri alıyorum, yani sizin durumunuzun macun ile alakalı olduğunu düşünmüyorum, ASUS'un hatası. Ayrıca kasam da sizinkiyle aynı, MB511 önü açık mesh kasa.

Aşağıda bazı konular var, hatta fazlası da var şimdilik bunları bulabildim. İncelediniz mi bilmiyorum:

Yorumlardan birinde undervolt tavsiye edilmiş, mantıklı. Reddit'te de aynısı 3 yıl önce denenmiş ve başarılı olmuş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1658335812699.png

Ekran kartını undervolt yapmasına rağmen undervoltsuz haliyle aynı performansı aldığını ve tam yükte 69 dereceyi geçmediğini söylemiş.

Son düzenleme:
Güzel öneriler verilmiş belki onları uygulayarak kayda değer değişiklikler yakalayabilirsiniz.

Yaşadığınız sıkıntı aslında ASUS ile alakalı. ASUS'un Dual ve TUF modellerinde özellikle 1660 Ti ve RTX 2060 kartlarda kronik sıkıntılar vardı, belli bir süre sonra düzeltildi (düzeltilen modellerin ismine EVO eklendi) ve siz 2.5 yıl öncesinden bahsediyorsunuz, yüksek ihtimalle ilk seriyi yani problemli olan seriyi almışsınız. Temmuz 2019'dan beri MSI GTX 1660 Ti Armor OC kullanıyorum termal macun değişimi vs. yapmadım hala aynı değerleri alıyorum, yani sizin durumunuzun macun ile alakalı olduğunu düşünmüyorum, ASUS'un hatası. Ayrıca kasam da sizinkiyle aynı, MB511 önü açık mesh kasa.

Aşağıda bazı konular var, hatta fazlası da var şimdilik bunları bulabildim. İncelediniz mi bilmiyorum:

Yorumlardan birinde undervolt tavsiye edilmiş, mantıklı. Reddit'te de aynısı 3 yıl önce denenmiş ve başarılı olmuş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eki Görüntüle 1457686

Ekran kartını undervolt yapmasına rağmen undervoltsuz haliyle aynı performansı aldığını ve tam yükte 69 dereceyi geçmediğini söylemiş.

Kesinlikle öyle benim kart da ilk seri. Maalesef soğutma yetersiz. Yaptığım çözüm sayesinde şimdi bunun üstüne o.c mode açık oynuyorum üstteki sıcaklık o.c mode açık halli. Başka çözümü de yoktu. Bu fan olayı beni rahatlattı.

Geri
Yukarı