GTX 1660 Ti Uzun Süreli Benchmark ile Coil Whine Çözümü

Nightcarbine

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba, geçtiğimiz hafta MSI GTX 1660 Ti Ventus XS marka ve modeline sahip ekran kartını satın aldım. Performansından yana hiçbir sıkıntım yok ancak, kartımda Coil Whine mevcut. MSI servisinin sıkıntılı olduğunu bildiğimden ve Hepsiburada'nın da göstereceği tutumu tahmin ettiğimden dolayı değişim veya iade ile uğraşmak istemedim. Yabancı forumlarda araştırdığımda birçok kişi Heaven/Valley gibi Benchmark programlarını veya Coil Whine'ın yoğun yaşandığı herhangi bir oyunu 8-12-24 saat gibi çeşitli sürelerle açık tutarak sorunu çözdüğünü belirtmiş. Açıkçası fiziki bir olay olan Coil Whine'ın donanımsal bir değişiklik yapmadan çözülmesi aklıma yatmadı. Aramızda bu şekilde bir olay tecrübe eden ya da fikri olan varsa, paylaşabilirse çok sevinirim.

Merhaba, geçtiğimiz hafta MSI GTX 1660 Ti Ventus XS marka ve modeline sahip ekran kartını satın aldım. Performansından yana hiçbir sıkıntım yok ancak, kartımda Coil Whine mevcut. MSI servisinin sıkıntılı olduğunu bildiğimden ve Hepsiburada'nın da göstereceği tutumu tahmin ettiğimden dolayı değişim veya iade ile uğraşmak istemedim. Yabancı forumlarda araştırdığımda birçok kişi Heaven/Valley gibi Benchmark programlarını veya Coil Whine'ın yoğun yaşandığı herhangi bir oyunu 8-12-24 saat gibi çeşitli sürelerle açık tutarak sorunu çözdüğünü belirtmiş. Açıkçası fiziki bir olay olan Coil Whine'ın donanımsal bir değişiklik yapmadan çözülmesi aklıma yatmadı. Aramızda bu şekilde bir olay tecrübe eden ya da fikri olan varsa, paylaşabilirse çok sevinirim.

Ben de geçen ay EVGA GTX 1660 Super aldım 2. haftada Coil Whine çıktı, Vatan'a götürmedim daha yarın götürsem mi diye düşünüyordum. Kim bilir kaç gün serviste duracak. Ama dediğiniz olay gerçekse süper olur denemeyi düşünüyor musunuz?

Coil Whine kimi zaman belirli kullanım sürelerinden sonra kendi kendine düzelebiliyor. Fakat bu her zaman için garanti değil. Kimi durumda çok daha kötü hal almaya başladığı da olabiliyor. Eğer sizi çok rahatsız eden bir tipte değil ise denemenizi pek tavsiye etmem. Onun yerine kasanın bazı bölgelerine (kapak kenarları gibi) ince süngerler ile ses yalıtımı yapabilirsiniz.

12-24 saat çok uzun bir süre. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekli. Bu saatler arasında elektrik vs. gitmesi veya yük altında bu kadar uzun süre bekletmek ne kadar sağlıklı bilemedim. Sizin karar vermeniz gerekli. Ama şunu söylemeliyim, donanımlar 1-2 saat kullanımdan sonra 20-30 dakika kadar dinlendirilmeli. Söz konusu 12-24 saat ise çok uzun bir zaman bu. Fazla çalışmaya ve devamlı yüke maruz bırakılmasını pek doğru bulmuyorum. Tabi bu sizin kararınız. Kartınız için bir eksisi bulunmayacağını düşünüyorsanız yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Hocam konuyla alakasız fakat sesin PSU'dan gelmediğine emin misiniz? Ben de ekran kartından geldiğini düşünüyordum. Fakat ses PSU'dan çıktı. PSU sesi doğrudan kasanın içine verdiği için ekran kartından çıkıyormuş sanabilirsiniz.

Son düzenleme:
12-24 saat çok uzun bir süre. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekli. Bu saatler arasında elektrik vs. gitmesi veya yük altında bu kadar uzun süre bekletmek ne kadar sağlıklı bilemedim. Sizin karar vermeniz gerekli. Ama şunu söylemeliyim, donanımlar 1-2 saat kullanımdan sonra 20-30 dakika kadar dinlendirilmeli. Söz konusu 12-24 saat ise çok uzun bir zaman bu. Fazla çalışmaya ve yüke maruz bırakılmasını pek doğru bulmuyorum. Tabi bu sizin kararınız. Kartınız için bir eksisi bulunmayacağını düşünüyorsanız yapabilirsiniz.
İnsan değil bunlar, rig sistemler günlerce tam yükte çalışıyor. 24 saat tam yükte çalıştı diye ekran kartı bozulmaz.

Uzun süreli düzenli yük, kısa süreli düzensiz yüklerden daha az yıpratır. Bundan emin olabilirsiniz arkadaşlar. Tersi olsaydı eğer sunucu sistemleri yıllarca aralıksız (bakım ve güncelleme araları hariç) çalıştırılamazlardı. :)
Ama şunu söylemeliyim, donanımlar 1-2 saat kullanımdan sonra 20-30 dakika kadar dinlendirilmeli.
Donanım çalışma sıcaklığı aralığının uç sınırlarında bulunmuyorsa eğer, dinlendirilmesine gerek yok.

12 saat yük altında çalışmayla kart bozulmaz . Tonlarca para verip aldığımız kartlar bize 12 saat yük altında çalışmayı sunamıyorsa vay halimize o zaman. Ses cidden rahatsız edici bir durumdaysa deneyebilirsiniz. Size tavsiyem eğer denemeye kalkarsanız, malum kış ayındayız odanın camlarını açın, kasanın kapaklarını açın serin bir odada yapın böylece ısı sorunundan bi nebze kart rahatlamış olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı