GTX 1660S ani elektrik kesintisinden sonra siyah ekran hatası

tavşansever

Hectopat
Yer
Erzincan
Daha fazla  
Merhabalar, sistemim şu şekildedir:
GTX 1660 Super.
Ryzen 5 2600X.
Gigabyte B450M.
16 GB RAM.
Sharkoon shP650 V2 650W PSU.

Sorunum elektrikler aniden kesilip gelince oluşmaya başladı. Malum yaşadığım yerde elektrik kesintisi çok yaşanıyor ve daha önce böyle bir sorunlar karşılaşmadım. İlk olarak ekran tamamen gidiyor ve kasadan çok fazla fan sesleri geliyor. Bilgisayar aynen böyle çalışmaya devam ediyor. Daha sonra bende kasanın tuşundan direk kapatıyorum bilgisayarı. Sistem tamamen yeni yaklaşık 4 aylık. Sıcaklık değerleri tamamiyle normal ve ek olarak işlemcinin macununu daha yeni değiştirdim. (2 ay oluyor) işlemci ve ekran kartı sıcaklığı 40'larda geziyor ve ek olarak işlemciye çift fanlı soğutucu almıştım o da gayet güzel çalışıyor hiçbir problem yok. Sürücüler güncel ve bilgisayara hiçbir korsan yazılım indirmedim. Uygulamalar tamamen Steam üzerinden. Genelde oynadığım oyunlar fazla büyük olmayan strateji oyunları. PUBG'de Ultra ayarlarda 70 civarı sıcaklık görüyordum. Anti-Virüs programım da var ve bugün yine de tarama yapayım dedim. Zaten korsan uygulama kullanmadığım için hiçbir sonuç çıkmadı. Aranızda fikir yürütebilecek var mı? Ben sorunun PSU'da olduğunu düşünüyorum çünkü daha önce de PSU'ya güvenmememi söylemişlerdi. Elimde ek PSU var fakat 450W bundan dolayı sıkıntı olabileceğini düşünüyorum. Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU kaliteli bir şey değil fazla. Yeni bir PSU ile deneyebilir misiniz?
Yeni bir PSU ile deneme şansım şuanlık yok malesef. Merak ettiğim şey bu yaşadığım sorunu nadiren olması. Olay yaklaşık 4 gün önce oldu fakat şuana kadar 2 defa falan olmuştur. Örneğin dün PC sabahtan beri açıkmış ve hiç böyle bir problem olmamış. Fakat bu sabah ikinci defa yaşadım bunu.

Voltaj dalgalanmasından dolayı olabilir.
Böyle bir şeyi engellemenin bir yolu vardı diye biliyorum. Elektrikler gittiğinde PSU'yu kapatmak ve fişi çekmek diye biliyorum.(Tabi elektrikler aniden gelirse yapacak bir şey yok.) Bende zaten böyle yaptım. Elektrikler gittikten sonra aniden gelmedi, fişi çekmeye zamanım oldu yani. Elektrik kesintisi yazılımsal bir hataya yol açmış olabilir mi? Format ile sorun düzelir mi sizce?
Bu arada Discord'ta konuşurken bazen mikrofon algılanamadı uyarısı veriyor. Bu da aynı şekilde elektrikler gittiğinde oluştu. Ek olarak ses yönetimine geldiğimde böyle bir şey ile karşılaştım. Normal mi bu? Çünkü önceden ayar yaptığımda böyle değildi.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    8,8 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:
Mümkünse PC'ni stabil elektrik alabileceğin yerde test et yine aynı hatayı verirse sorun PSU'da değilse tesisat sıkıntı var.
Aynen dediğiniz gibi yaptım. Kullandığım üçlü priz bile çok eskiydi. Yıllar öncesinden kalma bir priz. Hemen gidip yenisini aldım ve ek olarak bilgisayarı farklı bir yere kurdum. Peki tesisatta sıkıntı var ise nasıl oluyor da siyah ekran verip PC çalışmaya devam ediyor anlamış değilim. Neyse şuanlık emin değiliz zaten tesisatta sıkıntı olduğuna. Bir bakalım sorun olacak mı bir daha. Herhangi bir fikre sahip olanlar var ise lütfen yazsın. Teşekkürler.

Kaynak yeterli gücü sağlayamıyor o ekipman için o yüzden diğer ekipmanlar çalışırken o çalışmıyordur.
Peki anladım. Bu arada üçlü prizin içi kararmıştı. Evde de ara sıra sigortalar atabiliyor. Bir tesisatçıya başvurmak çok iyi olacaktır. Yinede emin olmayalım sorunun bu olduğuna. Biraz daha beklemekte fayda var.

Geri
Yukarı