GTX 1660S sistemde ekran takılıyor

S4lihh

Hectopat
Merhaba, son 2 haftadır ekranımda 3-4 saniyelik takılma sorunu olmaya başlamıştı. Format attım, ekran kartı, BIOS ve chipset sürücüsünü güncelledim fakat takılmalar devam etti. Nedenini bilmediğim bir şekilde 144Hz'den 100Hz'e düşürdüm ve birkaç gündür donma sorunu yok (ama yine de ara ara oyunlarda görüntü ayarlarında değişiklik yaptığım zaman donabiliyor). Hz düşürünce düzeliyorsa sorun neden kaynaklanıyor? Olabilir(neredeyse 2 yıldır 144Hz'de kullanıyorum)? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Not: Komple bilgisayar donmuyor, sadece ekran donuyor, arkada işlem yapılmaya devam ediyor. Örneğin video izlerken donduğu zaman video arkada oynatılmaya devam ediyor ve durdurup devam ettirebiliyorum.

• Gigabyte GeForce GTX 1660 Super.
  • AMD Ryzen 5 3600.
  • Gigabyte B550M S2H.
  • G.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3200MHz.
  • Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM.
  • Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD.
  • Corsair CV550 550W 80+ Bronze.
  • AOC 24G2U 1ms 144Hz.
Donukken ekranın üstünde böyle bir şey çıkıyor ve ekranın kalitesi hafif bozuluyor, donma düzelince normale dönüyor;

1662355620542.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, son 2 haftadır ekranımda 3-4 saniyelik takılma sorunu olmaya başlamıştı. Format attım, ekran kartı, BIOS ve chipset sürücüsünü güncelledim fakat takılmalar devam etti. Nedenini bilmediğim bir şekilde 144Hz'den 100Hz'e düşürdüm ve birkaç gündür donma sorunu yok (ama yine de ara ara oyunlarda görüntü ayarlarında değişiklik yaptığım zaman donabiliyor). Hz düşürünce düzeliyorsa sorun neden kaynaklanıyor? Olabilir(neredeyse 2 yıldır 144Hz'de kullanıyorum)? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Not: Komple bilgisayar donmuyor, sadece ekran donuyor, arkada işlem yapılmaya devam ediyor. Örneğin video izlerken donduğu zaman video arkada oynatılmaya devam ediyor ve durdurup devam ettirebiliyorum.

• Gigabyte GeForce GTX 1660 Super.
  • AMD Ryzen 5 3600.
  • Gigabyte B550M S2H.
  • G.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3200MHz.
  • Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM.
  • Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD.
  • Corsair CV550 550W 80+ Bronze.
  • AOC 24G2U 1ms 144Hz.
Donukken ekranın üstünde böyle bir şey çıkıyor ve ekranın kalitesi hafif bozuluyor, donma düzelince normale dönüyor;

Eki Görüntüle 1507693

FurMark testi yapabilir misin?

Acaba monitör kablosunda sıkıntı olabilir mi? Ya da monitörde.

HDMI ile bağlayıp tekrar denedim fakat yine 144Hz'e alınca aynı sorun mevcut.

Ekleme: Bu arada oyuna girince artmıyor veya azalmıyor donması, her şeyde aynı. Sadece 144Hz'in aşağısına düşürünce donma sorunu kalkıyor. Oyunda ve FurMark testinde sorun artmadığına göre, sorun monitörde olabilir mi? Sorun monitörde ya da ekran kartındaysa garantiye gönderebilirim, sanırım ikisinin de garantisi 3 yıldı(2 yıldır kullanıyorum).

Son düzenleme:
Monitörü veya ekran kartını başka bir bilgisayarda tek tek deneme şansınız varsa sorunun hangisinde olduğunu kolaylıkla bulabilirsiniz bana göre sorun monitörde ama 2'si de yüksek ihtimalli.

Yeni konular

Geri
Yukarı