GTX 1660S tek fanı dönmüyor

Ümit Öznehir

Femtopat
Daha fazla  
Gigabyte 1660S ekran kartı kullanıyorum. Temmuz'da almıştım sorunsuz tıkır tıkır çalışıyordu. Bugün fark ettim ki yükte tek fanı dönmüyor. Ekran kartı driver güncelledim. Kartı tekrardan taktım. Garantiye vermeden deneyebileceğim başka bir şey var mıdır, nasıl düzeltebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşın dediği gibi siz eliniz ile hafif döndürün sonra çalıştırın.

Fan Stop özelliği aktif mi ya da var mı?
Belirli bir sıcaklığın üstüne çıkınca çalışıyor olabilir.
Tek fanı demiş? Dual fan ise nasıl olacak bu? 1 fan 60 derecede 1 fan çalışır çalışmaz mı dönecek?

Arkadaşın dediği gibi siz eliniz ile hafif döndürün sonra çalıştırın.

Fan Stop özelliği aktif mi ya da var mı?

Tek fanı demiş? Dual fan ise nasıl olacak bu? 1 fan 60 derecede 1 fan çalışır çalışmaz mı dönecek?
O bir sorun değil, ekran kart fanlarının yeni mantığı; yüke girmediği sürece çalışmıyor. Sürekli yüksek değerde çalıştırmanızı önermem, otomatiğe almak en mantıklısı. Sonuçta markalar en iyi şekilde ayarlıyor.

Bilgisayar kapalıyken veya düşük sıcaklıkta fan çalışmıyorken elinizle döndürmeye çalışın. Eğer zorlanma hissediyorsanız mili yağlamak gerekebilir. Sıklıkla karşılaşılan bir durum. Benim kasanın egzoz fanlarında da oldu. Ayrıca öteki çalışırken elinizle itelediğinizde dönmeye başlayacaktır. Mili yağlamak için ortadaki etiketi sökmek gerekecek. Ancak muhtemelen milin olduğu yer içteki kısım olduğundan dolayı fanlar yerinden sökülmesi gerekecek. Servise gönderilmesi daha uygun olur.

Sadece tek fanın çalışmadığını söylemişsiniz. İkisi birden çalışmasaydı sıcaklık eşiği ile alakalı olabilirdi. Bazı arkadaşlar onu ima etmiş ama düşük sıcaklıkta kartın fanlarının hepsi durmalı. Birisinin çalışıp diğerinin çalışmadığı model duymadım.

Eğer elle müdahalede dahi fan dönmüyorsa bozulmuştur. Garanti kapsamında değişim söz konusu olur.

Geri
Yukarı