GTX 1660S ve R5 2600X oyunlarda GPU kullanımı %70

csadem34

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, bu aralar konular açmıştım bu konuyla alakalı. Bende GTX 1660 Super, R5 2600X ve 16 GB RAM var ama ne hikmetse arkadaşımın %90 üstü GPU kullanımı aldığı yerde ben 70 küsurlardayım. Arkadaşımda GTX 1060 6 GB + R5 3500X var. 144Hz monitör aldım ama belki de bu sebepten 144Hz oyun oynayamıyorum yani. Kendini zorlamıyor sanki. Neden oluyor bu? Birkaç gündür uğraşıyorım ama bir değişiklik yok. Ne yapmam gerek? Alabilceğimin en üstünü alıp akıcı oyunlar oynamak istiyorum. Mesela Apex Legends, Battlefield 1, Valorant...

Son düzenleyen: Moderatör:
Usta sende de aynı mı bu kullanım değerleri oyunlarda kaç kullanıyosun?

Ya neredeyse aynı işlemciler temelde bu kartları besleyebiliyorda olsa oyunlarda alt çekirdekler darboğaza giriyor, bunun sebebi bir tık düşük frekans yani AMD. Gayet normal ufak çağlı ayarlar topluyor aslında. Grafikleri yükseltince mesela ben kullanım toplarlanıyor ama bu durumu sevmiyorum 60Hz monitörümde bana yetiyordu ama 165 Hz e geçeceğim o yüzden o.c. Şart artık bir ayar şart işlemcinize ve raminize o.c. Düşünebilirsiniz.

Ya neredeyse aynı işlemciler temelde bu kartları besleyebiliyorda olsa oyunlarda alt çekirdekler darboğaza giriyor, bunun sebebi bir tık düşük frekans yani AMD. Gayet normal ufak çağlı ayarlar topluyor aslında. Grafikleri yükseltince mesela ben kullanım toplarlanıyor ama bu durumu sevmiyorum 60Hz monitörümde bana yetiyordu ama 165 Hz e geçeceğim o yüzden o.c. Şart artık bir ayar şart işlemcinize ve raminize o.c. Düşünebilirsiniz.
İşlemci değişimi çözer mi peki r5 3600x vs. ?

Ryzen 2600 işlemcim var 1660S ile kullanıyorum işlemcime iyi bir o.c. Yapsam kullanımı toparlar mı? Kule sogutucu alacagım.

Overclock bir yere kadar idare eder. Ben her zaman daha güçlü çekirdek gücüne geçilmesi taraftarıyım. Satıp 3300X/3500X/3600 gibi bir modele geçme şansın varsa oyunlarda daha iyi performans alırsın ama yoksa da overclock iş görür. Soğutucu önemli işlemciyi ileride yükseltsen dahi lazım olacak.

Hocam oynuyorum bir süre her şey en ultrada 80 fps vs. alıyorum fakat kullanım hem cpu hem gpu %50-%60-%70 kullanımlarında seyrediyo.Yine 90 üstü göremiyorum
Dostum normalde Ultra ayarlarda FH4 oyununda GPU kullanımı %90 altına düşmemesi lazım işlemciniz çekirdek saat hızı (GHZ) kaç? Sıcaklıklar ne durumda? Resim paylaşma ihtimaliniz var mı?

Dostum normalde Ultra ayarlarda FH4 oyununda GPU kullanımı %90 altına düşmemesi lazım işlemciniz çekirdek saat hızı (GHZ) kaç? Sıcaklıklar ne durumda? Resim paylaşma ihtimaliniz var mı?
Bu şekilde başka istediğiniz bilgi var mı ?

Dosya Ekleri

• vasdvasdvas.png
    vasdvasdvas.png
    157,1 KB · Görüntüleme: 22
Bu şekilde başka istediğiniz bilgi var mı ?
Msi Afterburner kullanarak detaylı resim paylaşma imkanınız varsa daha net bir şey söyleyebilirim. Bu resimde işlemci ghz görünmüyor. Ayrıca sıcaklıklar yüksek ortalama 75-80'mi yoksa 80-90 arası mı? Eğer 80-90 arasında ise thermal throttle oluyor olabilir. 10 dakika boyunca x8 msaa açık şekilde furmak testi yapın ve sıcaklıklar maksimum kaç dereceyi buluyor gözlemleyin ayrıca ekran kartınızın marka modeli nedir?

Msi Afterburner kullanarak detaylı resim paylaşma imkanınız varsa daha net bir şey söyleyebilirim. Bu resimde işlemci ghz görünmüyor. Ayrıca sıcaklıklar yüksek ortalama 75-80'mi yoksa 80-90 arası mı? Eğer 80-90 arasında ise thermal throttle oluyor olabilir. 10 dakika boyunca x8 msaa açık şekilde furmak testi yapın ve sıcaklıklar maksimum kaç dereceyi buluyor gözlemleyin ayrıca ekran kartınızın marka modeli nedir?
Gigabyte 1660 Super 6GB bakıyım göndericem usta.

Geri
Yukarı