GTX 2060 Sistem için Anakart, Kasa ve PSU Önerisi

Computergeek

Decapat
İyi akşamlar arkadaşlar,

1-2 aydır araştırdığım sistemin yavaş yavaş sonuna geldim denebilir ama anakart, PSU ve kasa konusunda henüz net bir karara varamadım bunun sebebi internet üzerinde çok şeffaf bilgiler olmaması. Sistemim Ryzen 5 2600 ve GTX 2060 konfigürasyonunda olacaktır. Anakart için B350, B450 ve X370 olan anakartlar arasında tıkandım kaldım diyebilirim yani 2 3 USB 3.1 farkı çok önemli değil benim için daha çok içindeki entegreler anakartın sağlamlığı vs. özellikler benim için daha önemli. PSU içinse şu güne kadar hiç alakam olmadı desem yeridir. Bulunduğum yerde elektrik kesilebiliyor bazen o yüzden sistemi güvenli bir PSU ya bırakmak istiyorum. Kasa içinse CM MB511 ön planda genel olarak RGB olayını takmasamda kasa göz önünde olduğu için açıkçası az da olsa önemli tabii ki soğutması kat kat daha önemli. Sistem genel olarak oyun ve mühendislik programları için kullanılacaktır. Bütçe sıkıntım olmamakla birlikte parayı çok fazla çarçur etmekte istemiyorum örnek verdiğim düzeylerin yakınlarında olsa güzel olur ama şunu şiddetle tavsiye ediyorum dediğiniz donanımlara da açığım. Bu 3 donanım hakkında tavsiyelerinizi bekliyorum. Aklımdaki donanımlar:

1- Anakart: Gigabyte AX370M-Gaming 3 AMD AM4 DDR4 X370 (590 TL)
2- PSU: Cidden hiç bir fikrim yok :D Ama 500 TL gibi bir fiyat aklımda var açıkçası yeterlidir umarım kaliteli bir PSU için.(600-700W arası yeterli sanırım.)
3- Kasa: CM MasterBox MB511 soğutması hakkında çok övgü duydum görünüşü de bana hoş geliyor açıkçası tek eksiği RGB. (Nanokatalog'ta var ama yurt dışından gelme sebebi ile biraz uzağım açıkçası.)

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki PSU'nun +ları nedir sizce? Kasalar içinse şeritli olan hoş gibi ama önde aydınlatmalı fan olan kasalar daha çok gözüme hitap ediyor nedense. Anakart olarak fikriniz yok mu?
Bende kendi zevkime göre attım :) FSP markası güvenilir sertifikası da var. Fiyatı uygun diye attım. 600W olanı arkadaşa almıştık. Gayet sessiz çalışıyorlar. Ancak daha para veririm dersen 750W modüler daha güzel PSU lar var. 600-700 TL civarlarında genelde. Iki kasada kablolama ve hava akışı yönünden beğenilen ve tavsiye edilen kasalar. Dediğin gibi önden fanları gözüken kasalara hiç bakmadığım için tavsiye edemiycem. Anakart olarak B450 serisi bir anakart alabilirsin. MSI Gaming Plus ASUS Tuf MSI Tomahawk veya Aourus modelleri olabilir. Sanırsam şuan en uygun fiyat olarak TUF veya Aourus olabilir. 700 TL civarı olmaları lazım. Ancak baktığın anakart da gayet ideal. Fazla O.C düşünmüyorsan gayet yeterli bir anakart. 4 slot M2 SSD için soğutucu var. Benim hoşuma gitti. Tercih edilebilir duruyor. Devre kalitesini bilmediğim için yorum yapmaktan çekindim. Daha bilgili biri yardımcı olabilir.

Bende kendi zevkime göre attım :) FSP markası güvenilir sertifikası da var. Fiyatı uygun diye attım. 600W olanı arkadaşa almıştık. Gayet sessiz çalışıyorlar. Ancak daha para veririm dersen 750W modüler daha güzel PSU lar var. 600-700 TL civarlarında genelde. Iki kasada kablolama ve hava akışı yönünden beğenilen ve tavsiye edilen kasalar. Dediğin gibi önden fanları gözüken kasalara hiç bakmadığım için tavsiye edemiycem. Anakart olarak B450 serisi bir anakart alabilirsin. MSI Gaming Plus ASUS Tuf MSI Tomahawk veya Aourus modelleri olabilir. Sanırsam şuan en uygun fiyat olarak TUF veya Aourus olabilir. 700 TL civarı olmaları lazım. Ancak baktığın anakart da gayet ideal. Fazla O.C düşünmüyorsan gayet yeterli bir anakart. 4 slot M2 SSD için soğutucu var. Benim hoşuma gitti. Tercih edilebilir duruyor. Devre kalitesini bilmediğim için yorum yapmaktan çekindim. Daha bilgili biri yardımcı olabilir.
PSU ve kasa tavsiyesi için teşekkür ederim ama anakart malesef doğru dürüst bir bilgi bulamadığım mecra sanırım şans işi olacak sadece bir yerde x370>b450>b350 gibi bir şey gördüğüm için x370 seçtim açıkçası overclock falan hiç yapmadım ama sistemimin yeterli olacağını düşünüyorum bir süre yetmediği zamanda belki 1 sene daha kullanabilmek için yaparım. Peki benim anakart konusunda bilgiyi sizce nerden bulabilirim? (Karşılaştırma olur, yorum olur vs.) Yani 500 tl yede var 1000t tl yede ama pahalı olan her zaman iyi olacak diye bir şey olmadığı için ( Marka faktörü,RGB gibi şeylerden ) çok araftayım açıkçası.

PSU ve kasa tavsiyesi için teşekkür ederim ama anakart malesef doğru dürüst bir bilgi bulamadığım mecra sanırım şans işi olacak sadece bir yerde x370>b450>b350 gibi bir şey gördüğüm için x370 seçtim açıkçası overclock falan hiç yapmadım ama sistemimin yeterli olacağını düşünüyorum bir süre yetmediği zamanda belki 1 sene daha kullanabilmek için yaparım. Peki benim anakart konusunda bilgiyi sizce nerden bulabilirim? (Karşılaştırma olur, yorum olur vs.) Yani 500 tl yede var 1000t tl yede ama pahalı olan her zaman iyi olacak diye bir şey olmadığı için ( Marka faktörü,RGB gibi şeylerden ) çok araftayım açıkçası.
Seçtiğin x370 değil AX370 ara model gibi bir şey olması lazım onlar. X370 gibi parçalara sahip değildir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı