GTX 650 Isı ve Fan Kontrol Sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Neşeli Enginar

Kilopat
Makaleler
23
Aslinda kendimi bilgisayardan anliyor sanirdim ama bir noktada tikandim cok basit oyun olan Counter Strike Source bile oynarken grafik kartim 85 derecelerde seyrediyor... Ve fan sogutmasi devreye girmiyor... Fan %20'lerde calisiyor 85 derece isiyla...

Bircok manuel fan programi yada overclock programlari ile fani manuel ayarlamayi denedim basarili olamadim... Ntune'yi kurup calistirmak isteyincede nvoclk64.sys blue screen hatasi aliyorum vs...

Rivatuner, Msi Afterburner, Fan Speed gibi bircok programi denedim basarisizim fana müdahele edemiyorum... Driver'i sildim yeniden yükledim sonuc ayni... Acikcasi hic format atasim yok bi ton program ve ayari yeniden yüklemek istemiyorum...

Olasiliklar üzerine bir beyin firtinasi yapaydik iyiydi...

speccy_graka.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner yükledikten sonra programdan bir ekran görüntüsü atar mısınız ? Sıcaklıklara AIDA64 ile bakın.

Ilginiz icin tesekkürler Aida64 kurup baktim durum ayni hic oyun vs... acik olmasi bile masa üstünde 80 derece sicaklikta seyrediyor... MSI Afterburner Screenshot'unu mesaja ekledim... Lakin simdi birsey daha farkettim ekran kartim bosta %99 performansla calisiyor resimde görüldügü gibi... Cözemedim bir türlü oyunlarda cok fena LAG yapiyor sicaklik yüzünden...

Edit: Aida64 screenshot'unu'da ekledim...
Edit2: Cok ilginc bir ayrinti yakaladim, internet baglantimi kesince tüm degerleri düsüyor gpu auslatung normal'e iniyor, sicaklik hemen düsüyor... Internetle alakali birsey virus vs... olabilir ama virus programim hic uyari vermedi... Yardimlarinizi bekliyorum...

myi_afterburner_screenshot.jpg

aida64_screenshot.jpg

Artik son mesajimi düzenleme hakkim olmadigi icin yeni mesaj yazmak zorunda kaldim...

Edit 3: iastordata.svc'yi task manager'den kapatinca ciddi sekilde performans artisi oldu ekran kartinda, ama ilginc iastordata.svc task manager'de o kadar yer kaplamiyordu...
Edit 4: Benim asil sorunum ekran kartinin belirli bir isiya dayaninca fan'larin devreye girmemesi ve/veya fanlara programlarla müdahele edememem...

Edit 5: Furmark ile test yaptim stres testinde 100 derece isiya kadar cikardim ekran kartini yinede fan %25 kapasiteden daha hizli calismadi...
Edit 6: EVGA PrecisionX 16 programi ile fan cizelgesine baktim ve sari cizgilerin 15 ile 25 arasinda oldugunu gördüm sanirim bu yüzden fan %25'in üzerine cikmiyor... Anlamaniz icin screenshot ekliyorum
Edit 7: Sorun bilgisayarin üreticisindeymis benimki toplama degil, direkt alinmis bir kasaydi... Ve üretici maalesef fan speed ayarinin %25'in üzerine cikmasini bir sekilde engellemis... Nerdenmi biliyorum? Benimle ayni dertten müzdarip BU arkadastan...
Edit 8: Almanyadan katildigim icin Türkce karakter kullanmadigimdan kusura bakmayin... Sorun cözülmemistir, üreticinin yaptigi bu sinirlandirmayi kaldirmak icin önerilerinizi bekliyorum...

fan_curve_editor.png

Edit 9: Bilgisayarı servise gönderdim 3 haftadır gelmedi... Laptop'da olmazsa ne yapacağım bilmiyorum...

Edit 10: Servisten mail geldi gittim aldim kasayi, vga'yi yenilemisler... Eskiden fan sadece %16 ile %25 arasi performans saglarken simdi %20 ve %80 arasi performans sagliyor... %100'e cikmasada olur yani sanirim... Sanirim donanimsal bir sorundu simdilik hersey yolunda gibi görünüyor... MSI Afterburner ekran görüntüsünü ekledim... Bu arada mesajimizi düzenleyemememiz gercekten cok kötü illakida yeni ileti atmak zorunda kaliyoruz her güncellemede...

after-new-vga.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı