GTX 750 Ti Ekran Kartı Algılanmıyor

hakan sağlam

Kilopat
İlk olarak, merhabalar. Benim masaüstü bilgisayarımda ekran kartım gözükmüyor ama işlemcinin ekran kartı gözüküyor. Bu neden olur? Ekran kartım da çalışıyor, driveri kurmaya çalışınca da bu oluyor.

Ekran kartım: GTX 750 Ti
PC model: Casper Nirvana

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2021-08-12 232725.png
    Ek Açıklama 2021-08-12 232725.png
    27 KB · Görüntüleme: 66
  • Ek Açıklama 2021-08-12 232920.png
    Ek Açıklama 2021-08-12 232920.png
    104,8 KB · Görüntüleme: 72
bios ayarımı nasıl yapabilirim bide benim ekran kartının fanları dönüyor çalışıyo gibi

gtx 750 tilerde güç kaplosu yok yerine oturması içinde baya itirdim fanlarda çalışıyor
Çalışıyorsa kablolara bak. Kablolarını tam olarak takmayı dene. Eğer yedek bir bilgisayar varsa onda da deneyebilirsin bakmak için ya da bilgisayarcıda. Çalışıyor ise büyük ihtimal kablolardadır. Bilgisayarcıda ekran kartını denettir eğer çalışırsa senin kablolarda sıkıntı olabilir.
  • Adım #1: Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır ekranını açın.
  • Adım #2: msinfo32.exe yazın ve aratın.
  • Adım #3: Sistem Bilgisi ekranı açılacak.
  • Adım #4: Sistem Özeti sayfasını açın.
  • Adım #5: Buradan Sistem Modeli satırını bulun.
  • Adım #6: Anakart modeliniz burada yazıyor olacak.
    https://www.webtekno.com/images/editor/default/0002/74/1e66accc175fb2cfb0aaee21db1ad1ae3d605579.png
Şuranın modelini at bana. Bakayım var mı diye BIOS güncellemesi.

Çalışıyorsa kablolara bak. Kablolarını tam olarak takmayı dene. Eğer yedek bir bilgisayar varsa onda da deneyebilirsin bakmak için ya da bilgisayarcıda. Çalışıyor ise büyük ihtimal kablolardadır. Bilgisayarcıda ekran kartını denettir eğer çalışırsa senin kablolarda sıkıntı olabilir.
  • Adım #1: Windows tuşu + R kombinasyonu ile Çalıştır ekranını açın.
  • Adım #2: msinfo32.exe yazın ve aratın.
  • Adım #3: Sistem Bilgisi ekranı açılacak.
  • Adım #4: Sistem Özeti sayfasını açın.
  • Adım #5: Buradan Sistem Modeli satırını bulun.
  • Adım #6: Anakart modeliniz burada yazıyor olacak.
    https://www.webtekno.com/images/editor/default/0002/74/1e66accc175fb2cfb0aaee21db1ad1ae3d605579.png
Şuranın modelini at bana. Bakayım var mı diye BIOS güncellemesi.
casper nirvana yazıyor sadece

Dosya Ekleri

• dsadasd.png
    dsadasd.png
    34,8 KB · Görüntüleme: 30
bios ayarımı nasıl yapabilirim bide benim ekran kartının fanları dönüyor çalışıyo gibi

gtx 750 tilerde güç kaplosu yok yerine oturması içinde baya itirdim fanlarda çalışıyor
Resimlerdekine benzer bir ayar olması gerekiyor BIOS'tan BIOS'a değişebilir. 1.Resimde Onboard Grap. seçeneğini ya "Auto" ya da "Disabled" olarak ayarlamanız gerekiyor. 2. Resimde ise PCI-E olarak ayarlamanız gerekiyor. Bu sayede dahili grafik birimini devre dışı bırakmış olursunuz.

Dosya Ekleri

• resim_2021-08-12_234835.png
    resim_2021-08-12_234835.png
    96,4 KB · Görüntüleme: 37
  • resim_2021-08-12_235116.png
    resim_2021-08-12_235116.png
    731,3 KB · Görüntüleme: 29
bende bu yoktu sanırım bu ayar laptopta olması gerekmiyor mu benim ki masaüstü ama bi bakıyım hemen
Eğer masaüstü ise daha kolay BIOS güncellemesi. Kasanın içini açıp anakartın üzerinde Casper .... diye isimli bir şey olması lazım mesela bende Gigabyte GA-H81M-S2PV yazıyor. Sende de ona benzer bir şey yazması lazım anakartın üzerinde bak bir fotoğrafını at ya da ismini dikkatlice yaz buraya.

Ona takınca ekran gelmiyor bende anakarta taktım

64 bit indirim
Ekran kartına takınca görüntü gelmiyorsa burada dur bir kere. Ne demek ekran kartı görüntü vermiyor? Arızalı olabilir veya başka etkenler. Buraya asıl odaklanmanız gerekiyor.

bende bu yoktu sanırım bu ayar laptopta olması gerekmiyor mu benim ki masaüstü ama bi bakıyım hemen
Masaüstü bilgisayarlarda da bu seçenek bulunuyor 🙂.
Ekran kartına takınca görüntü gelmiyorsa burada dur bir kere. Ne demek ekran kartı görüntü vermiyor? Arızalı olabilir veya başka etkenler. Buraya asıl odaklanmanız gerekiyor.

Kesinlikle katılıyorum. BIOS'dan devre dışı bırakılmış olabileceğini düşünüyorum, aksi takdirde ya anakart ya da ekran kartı arızalı demektir.

Kesinlikle katılıyorum. BIOS'dan devre dışı bırakılmış olabileceğini düşünüyorum, aksi takdirde ya anakart ya da ekran kartı arızalı demektir.
Onun çözümü de basit hocam. BIOS'tan şüpheleniyorsan sıfırlarsın BIOS'u temizlersin her şey gün yüzüne çıkar.

Onun çözümü de basit hocam. BIOS'tan şüpheleniyorsan sıfırlarsın BIOS'u temizlersin her şey gün yüzüne çıkar.
biosu sıfırlayınca bende bi hata meydana geliyor her pc açınca ekrana bios geliyor kapatsam bile tekrar geliyor bende sadece onun yarını yapıyorum başka bişe dokunmuyorum

Yardımın için teşekkürler benim salaklığım ekran kartını tam oturmamış :)
Eğer masaüstü ise daha kolay BIOS güncellemesi. Kasanın içini açıp anakartın üzerinde Casper .... diye isimli bir şey olması lazım mesela bende Gigabyte GA-H81M-S2PV yazıyor. Sende de ona benzer bir şey yazması lazım anakartın üzerinde bak bir fotoğrafını at ya da ismini dikkatlice yaz buraya.
Yardımın için teşekkürler benim salaklığım ekran kartını tam oturmamış :)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı