GTX 750 Ti ekran kartlı ve Q8300 işlemcili sistemde darboğaz

Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. Pentium E6500 işlemciye ve 8500 GT ekran kartına sahip bir sistemim var ve bunu sistemim bir nebze olsun hızlanır umuduyla Core 2 Quad Q8300 işlemciye ve GTX 750 Ti ekran kartına yükselttim. Meğerse yanılmışım, sistem daha da yavaşladı. Diğer bir sorun da, ekran kartını değiştirince 4 GB'lık RAM'in 2.75 GB görmesi. Bu işlemci ve bu ekran kartı birbirine uyumlu mu, ve RAM niye 2.75 GB'a düştü? Görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler!

Anakart: Foxconn G31MXP LGA775 Micro ATX Anakart
İşlemci: Intel Core 2 Quad Q8300 Quad Core CPU @ 2.50 GHz
RAM: Kingston 4GB (2x2GB) DDR2 800MHz Çift Kanal RAM
HDD: Seagate 500 GB 3.5" 7200Rpm Sata2 HDD
Ekran Kartı: Asus Geforce GTX 750 Ti OC Edition 2GB 128Bit DX11
Güç Kaynağı: Everest 350 Watt PSU
Monitör: Samsung SyncMaster 793DF 17" CRT Monitör
İşletim Sistemi: Windows 8.1 Pro Update 3 64 Bit

Son düzenleyen: Moderatör:
Harici ekran kartı yerine dahili ekran kartını kullanıyor olabilir misiniz? RAM ve performans düşüşünü ancak böyle açıklayabilirim. Parçalar değiştikten sonra format attınız mı? Büyük parça değişimlerinden sonra format atmanız önerilir.

ram'in düşmesinin sebebi kurduğun işletim sistemi olabilir. 32 bit kurduysan 1 gb'lık kısmını sistem kendine alıyor diye biliyorum. Güç kaynağın Watt değeri çok düşük darboğaz ondandır diye tahmin ediyorum umarım yanılmam.

Son düzenleme:
Eğer ki 32bit işletim sistemi kullanıyorsanız RAM'i tam olarak 4 görmez. Temiz bir Win8.1.3 64bit kurun ve monitör kablosunu ekran kartına bağladığınızdan emin olun.

Benim bu sistemim, Windows 8.1'i desteklemiyor mesela. Sitesinde Windows 8.1 için sürücüleri göremiyorum. Hep diyorsunuz Windows 8.1 kurun diye, ama destekliyor mu diye de düşünüyor musunuz? Açtığım konuların birinde Windows 8.1'in başıma çıkardığı sorunlardan bahsetmiştim. 6 ay önce Windows 7 Ultimate 64 Bit kurdum, gayet de memnunum. Windows 8.1 önerisi için değil, sorunun çözümünü söylemeniz için konu açıyorum. (Tabi ki çözümünü biliyorsanız.)

Sorunu çözdüm, BIOS'u güncelleyince oluyormuş. Cevaplarınız için teşekkür ederim. (Windows 8.1 önerisi hariç :D:D)

Windows 8.1 burda boşuna önerilmiyor. Sorunsuz kullanım için güncel işletim sistemi ve driver kullanmak zorundasın. Anakartın destek sitesinde 8.1 olmaması hiçbir şey değiştirmez. Neredeyse çoğu Windows 7 driver'ı, 8.1'de kurulabiliyor. (Küçük ihtimaller hariç.)

Windows 8.1 ile makinenin hızı, bana Pentium 4 günlerini hatırlatıyor. Herkes çok hızlı ve stabil olduğunu söylüyor, ama ben bir kez olsun hızını göremedim. Tek görebildiğim, güncel bir işletim sistemi olması. Ama hız sunması da gerekirdi. Ayrıca Windows 8.1 yüklemem, 4 GB RAM'in 2.75 GB görülme sorununu gidermezdi diye düşünüyorum. Bunun donanımsal bir şey olduğunu düşünüyordum. Ama, sorun BIOS'u güncelleyince çözüldü.

Bu konuyu @Recep Baltaş abimiz görürse, sonu pek hoş olmayacaktır. :D:D

Ben üzerinde Windows 8.1 Ready ibaresi olan anakarta sahip bilgisayara, Windows 7 kurup düşük CPU kullanımıyla performansı yakalayan adamım.

Windows 8.1'de Görev Yöneticisi'ni açmıştım, işlemci kullanımı % 38'den aşağıya, RAM kullanımı ise 2.23 GB'tan aşağıya inmiyordu. Ben de kullandım, ben de gördüm! :D

Q8300 ve 9500GT kullanan komşum Vista'dan Win8'e geçince PC'nin evim geçirdiğini söylüyor ve GTA5'i en düşük ayarlarda (1366X768) 35-40 FPS oynuyor.

Microsoft, eğer Pentium 4 sisteme bile Windows 8.1 kurdurmaktan yana ise, diyecek bir şey bulamıyorum.

9500 GT ile en düşük GTA 5'i 35-40 FPS ile mi oynuyor. Ben R7 240 ile en düşük ayarlarda 32 FPS aldım. O ekran kartının takılı olduğu sistem de Windows 8.1 kullanıyordu.

9500 GT ekran kartı ile, GTA 4'ü en düşük ayarlarda 40-45 FPS ile oynamıştım.

Windows 7'de tüm güncelleştirmeleri yükleyince sanki güncel olmuyor mu? İki işletim sisteminde de sonuçta güncelleştirmeleri yüklemeyince, o işletim sistemi güncel mi oluyor?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı