GTX 750 Ti - i5 4440 sistem açılırken siyah ekranda kalıyor

Furkan_D

Kilopat
Sosyal Tayfı
Merhaba, hayırlı akşamlar. Kasanın güç tuşuna bastığım zaman bilgisayar çalışıyor ve monitöre görüntü gelmiyor siyah ekranda kalıyor. Sonrasında güç tuşuna basılıp tutup sistemi kapattıktan sonra tekrar açıyorum ve sistem sorunsuz bir şekilde açılıyor. Tam olarak neyden kaynaklanıyor ve neden bu sorunu yaşıyorum bilmiyorum. Konu hakkında bilgisi olan var ise yardımcı olursa sevinirim.

Sistem özelliklerim;
  • Ekran kartı: GTX 750 Ti.
  • İşlemci: i5 4440 3.10 GHz.
  • SSD: Samsung EVO 860.
  • Monitör: ViewSonic VX2468-PC-MHD.

Merhaba, hayırlı akşamlar. Kasanın güç tuşuna bastığım zaman bilgisayar çalışıyor ve monitöre görüntü gelmiyor siyah ekranda kalıyor. Sonrasında güç tuşuna basılıp tutup sistemi kapattıktan sonra tekrar açıyorum ve sistem sorunsuz bir şekilde açılıyor. Tam olarak neyden kaynaklanıyor ve neden bu sorunu yaşıyorum bilmiyorum. Konu hakkında bilgisi olan var ise yardımcı olursa sevinirim.

Sistem özelliklerim;
  • Ekran kartı: GTX 750 Ti.
  • İşlemci: i5 4440 3.10 GHz.
  • SSD: Samsung EVO 860.
  • Monitör: ViewSonic VX2468-PC-MHD.
Bende bu sorun monitör kaynaklı. Monitörü aç kapat yaptığımda düzeliyor. Siz de bir monitörü aç kapa yapıp bakar mısınız?

CSM ile alakalı bir durum olabilir, anlaması çok zor bir sorun, ipucu yakalamak için anakart'a buzzer takıp, siyah ekran anında verdiği hata sesine göre hareket etmek lazım.
CSM ile alakalı birkaç yazı gördüm, dediğiniz gibi sorunun çözülmesi biraz güç. CSM ayarlarını değiştirmeyi deneyeceğim umarım ondan kaynaklıdır.

Eğer buzzer ile hata sesini alabilirseniz, çözüm biraz daha kolay olur.
Kasam biraz terste, çıkarması vs. bir ton uğraşım oluyor. Açıkcası ekran kartından dolayı da sorun yaşama ihtimalim olabilir zira ekran kartımı herhangi bir klips tutmuyor, slot kısmına takılı lakin klips kırık olduğu için sorun yaşama ihtimalim olabilir. Umarım ondan kaynaklı değildir.

Kasam biraz terste, çıkarması vs. bir ton uğraşım oluyor. Açıkçası ekran kartından dolayı da sorun yaşama ihtimalim olabilir zira ekran kartımı herhangi bir klips tutmuyor, slot kısmına takılı lakin klips kırık olduğu için umarım ondan kaynaklı değildir.

Zannetmiyorum orada sorun olsa senkron olarak hata yapmaz, yani her ilk açılışta değil de sürekli problem çıkarır, eğer sistemde CSM ayarı kapalıysa, açıp, XMP kapatıp, BIOS güncelleyip denemek lazım, RAM'lerde bu tarz sorun yaratabiliyor.

Zannetmiyorum orada sorun olsa senkron olarak hata yapmaz, yani her ilk açılışta değil de sürekli problem çıkarır, eğer sistemde CSM ayarı kapalıysa, açıp, XMP kapatıp, BIOS güncelleyip denemek lazım, RAM'lerde bu tarz sorun yaratabiliyor.
Söylediğiniz işlemleri deneyeceğim, teşekkür ederim umarım halledilir.

Geri
Yukarı