GTX 750 Ti LoL FPS düşüşü

Hatironn

Hectopat
Beyler bende MSI Twin Frozr GTX 750 Ti var. Sırf iyi LoL oynayabilmek için aldım ama tabii başka şeylerde ama LoL başta oynuyorum normalde sorun yok ama böyle kalabalık yerlerde savaşlarda FPS düşüyor, çok kasıyor oyun.
Oyun ayarlarım şöyle.
Karakter kalitesi: Orta.
Gölge kalitesi: Kapalı.
Çevre kalitesi: Orta.
Efekt kalitesi: Düşük.

Kartta şu an overclock yok.

LoL, işlemciye dayalı bir oyundur. Ekran kartınızın ne kadar güçlü olduğu pek önemli değil. İşlemcinin eski ve yetersiz olması da pek önemli değil. Şöyle izah edeyim;

Ben i5 10400F kullanıyorum ki bu oyun performansı olarak gayet yeterli, LoL için önerilen bileşenlerin birkaç katı performansta bir işlemci. Buna rağmen, geçenlerde arkadaşımla LoL oynarken çok fazla partikül oluşan, baron güçlendirmeli minyonların yığıldığı bir savaşta 35 FPS gördüm, ve Ryzen 3 1200 kullanan arkadaşım "Ne oluyor FPS yetmiyor benim göremiyorum." dedi.

Yine de, eğer LoL oynarken iyi performans almak istiyorsan ekran kartından önce işlemcini yükseltmelisin.
İşlemci: AMD FX-8120
İşlemcim oyunda %15-%25
Tek çekirdek performansı kötü olan bir işlemci, takım savaşlarında FPS düşmesi gayet doğal. Bunun yanında, LoL güçlü bilgisayarlar için optimize edilmiş bir oyun değildir. Sen istersen EPYC işlemci kullan, 64 çekirdeğin maksimum 1-2 tanesini kullanır oyun..

Ayarları yükseğe çeker misin? Oyununa normal bir şekilde farm yaparken drop giriyor mu? Drop dediğimiz olay FPS'nin 1'e düşük geri yükselmesidir.

Yok sadece böyle kalabalık fightlarda sıkıntı çıkarıyor FPS 80-90"dan 30"lara düşüyor.

LoL, işlemciye dayalı bir oyundur. Ekran kartınızın ne kadar güçlü olduğu pek önemli değil. İşlemcinin eski ve yetersiz olması da pek önemli değil. Şöyle izah edeyim;

Ben i5 10400F kullanıyorum ki bu oyun performansı olarak gayet yeterli, LoL için önerilen bileşenlerin birkaç katı performansta bir işlemci. Buna rağmen, geçenlerde arkadaşımla LoL oynarken çok fazla partikül oluşan, baron güçlendirmeli minyonların yığıldığı bir savaşta 35 FPS gördüm, ve Ryzen 3 1200 kullanan arkadaşım "ne oluyor FPS yetmiyor benim göremiyorum." dedi.

Yine de, eğer LoL oynarken iyi performans almak istiyorsan ekran kartından önce işlemcini yükseltmelisin.

Tek çekirdek performansı kötü olan bir işlemci, takım savaşlarında FPS düşmesi gayet doğal. Bunun yanında, LoL güçlü bilgisayarlar için optimize edilmiş bir oyun değildir. Sen istersen epyc işlemci kullan, 64 çekirdeğin maksimum 1-2 tanesini kullanır oyun.

Ne yani overclock yapmam lazım demek bu, şu anda 3.3 GHz "de kullanıyorum ama 4.2 GHz çıkmıştım ama soğutmam iyi değildi sanırım bir 3.7GHz yeterli olabilir.

İşlemci: AMD FX-8120
İşlemcim oyunda %15-%25
GPU %20-%30 arası kullanılıyor.

FX-8120 işlemcim var.

Kullanıma bakmayın siz FX 100 serisi yani FX 4100,6100.8100 gibi işlemcilerin performansı iyi değil 300 serilerinde bir tık daha iyi ama onda bile FPS düşüşleri yaşıyordum FX 8300 kullanıyordum bende o işlemciyle FPS düşüşü yaşamanız normal LoL tek çekirdekteki performansa önem veren bir oyun.

Yok sadece böyle kalabalık fightlarda sıkıntı çıkarıyor FPS 80-90"dan 30"lara düşüyor.

Ne yani overclock yapmam lazım demek bu, şu anda 3.3 GHz "de kullanıyorum ama 4.2 GHz çıkmıştım ama soğutmam iyi değildi sanırım bir 3.7GHz yeterli olabilir.

Hocam sizin 80-90 FPS almanız da normal değil zaten, orta ayarlarda GTX 950 ve i7 4790 ile 300 - 400 FPS arası geziyorum.

Kullanıma bakmayın siz FX 100 serisi yani FX 4100,6100.8100 gibi işlemcilerin performansı iyi değil 300 serilerinde bir tık daha iyi ama onda bile FPS düşüşleri yaşıyordum FX 8300 kullanıyordum bende o işlemciyle FPS düşüşü yaşamanız normal LoL tek çekirdekteki performansa önem veren bir oyun.

Hocam base 3.1 ben 3.3GHz de kullanıyorum 3.7"ye çıkaracağım bu sorunu çözer sanırım.

Şu an hafif çözüm olarak yapabilecekleriniz şunlar;
Grafik ayarlarını yükseltmelisiniz.
İşlemciye hız aşırtma uygulamalısınız.

Tam olarak bir çözüm istiyorsanız, işlemci, anakart ve RAM yükseltmesi yapmalısınız. En ucuz olarak, para biriktirip i3 10100F, ucuz bir H410M anakart ve 8GB DDR4 3000MHz RAM (eğer bütçeniz yeterse 2 tane) almalısınız.
Hocam sizin 80-90 FPS almanız da normal değil zaten, orta ayarlarda GTX 950 ve i7 4790 ile 300 - 400 FPS arası geziyorum.
Takım savaşlarında o işlemci ve ekran kartı ile 300-400FPS almanız imkansız. Oyun başındaki performansınızdan bahsetmiyor kimse. Konu sahibinin o performansı alması gayet normal.

Hocam ayarları fullesem 250-300 FPS ile başlıyorum oyuna ama birkaç dakika sonra 100 FPS"lere düşüyorum.

Şu an hafif çözüm olarak yapabilecekleriniz şunlar;
Grafik ayarlarını yükseltmelisiniz.
İşlemciye hız aşırtma uygulamalısınız.

Tam olarak bir çözüm istiyorsanız, işlemci, anakart ve RAM yükseltmesi yapmalısınız. En ucuz olarak, para biriktirip i3 10100F, ucuz bir H410M anakart ve 8 GB DDR4 3000MHz RAM (eğer bütçeniz yeterse 2 tane) almalısınız.

Hocam sistem değişmem imkansız bu ekran kartını bile zorla aldım ailem bu konulara asla yardımcı olmaz ama ayarları en yükseğe alırım.

Geri
Yukarı