GTX 750 Ti Sistem PSU Gereksinimi

EternalwOw

Hectopat
Daha fazla  
Yeni bir ekran kartı aldım ve PSU'nun yetmeyeceğini söyledi çevremdeki bir bilgisayarcı. 500 Watt gerektiğini söyledi, açıkcası bana çok saçma geldi ama bilmiyorum ne kadar doğru. Sizden de öğrenmeye geldim. MSI'ın sunduğu PSU hesaplama sisteminde toplamda 233 Watt çıkıyor ve benim PSU 250 Watt. Bu durumda bir şey olur mu, yetmezse ve zarar görürsem ne gibi sonuçlar ortaya çıkar buraya sormaya geldim. Aldığım ekran kartı MSI GTX 750 Ti, eski ekran kartım Nvidia GT 730.

Şunu da belirtmek isterim ki fanlar kısmına ekran kartının fanıyla beraber 4 tane girdim, eğer girmeye gerek yoksa 2 tane fan bulunduğu için gereken Watt 227 oluyor.

500 Watt fazla, ama 250 Watt yeterli değil. Oradaki hesap sistemin anlık olarak kaç Watt tüketeceğini gösteriyor. İnceleme videolarını izlediyseniz, mesela GTX 1080 sistem oyunlarda 250-350 Watt harcıyor diyelim. Ama sistemde kullanılan PSU minimum 500W olmalı. Bu sistemde olması gereken alt sınır bu. Sizin de ihtiyacınız olan 400W ve 12V kanalından minimum 18 Amper güç sağlayan bir PSU. Eğer PSU verimliliği çok iyiyse, bazı 350W PSU'lar bile yetebiliyor. Ama ucu ucuna almanın bir mantığı yok. Almışken 500W 80 Plus sertifikalı PSU alırsınız, kafanız rahat olur. Daha azı sizi kurtarmaz.

@aygunbayir 350W deyip geçmek yanlış. Ne 350W PSU'lar var, verdiği güç yarısı kadar bile değil. Arkadaşımız öyle bir ürün alıp sistemi zarar görse bundan siz sorumlu olmuyorsunuz. Öneri yaparken dikkatli olmak gerek.

500 Watt fazla, ama 250 Watt yeterli değil. Oradaki hesap sistemin anlık olarak kaç Watt tüketeceğini gösteriyor. İnceleme videolarını izlediyseniz, mesela GTX 1080 sistem oyunlarda 250-350 Watt harcıyor diyelim. Ama sistemde kullanılan PSU minimum 500W olmalı. Bu sistemde olması gereken alt sınır bu. Sizin de ihtiyacınız olan 400W ve 12V kanalından minimum 18 Amper güç sağlayan bir PSU. Eğer PSU verimliliği çok iyiyse, bazı 350W PSU'lar bile yetebiliyor. Ama ucu ucuna almanın bir mantığı yok. Almışken 500W 80 Plus sertifikalı PSU alırsınız, kafanız rahat olur. Daha azı sizi kurtarmaz.

@aygunbayir 350W deyip geçmek yanlış. Ne 350W PSU'lar var, verdiği güç yarısı kadar bile değil. Arkadaşımız öyle bir ürün alıp sistemi zarar görse bundan siz sorumlu olmuyorsunuz. Öneri yaparken dikkatli olmak gerek.

Yalnız güvenilir bir güç kaynağı almalısın diye de eklemiştim.
XIGMATEK X-CALIBRE SERİSİ 500W GÜÇ KAYNAĞI
Bu güç kaynağını satın alabilirsiniz, kullanan bir sürü insan var ve hiç şikayet duymadım.

Hatta 20-25 lira daha vereyim. Çok kaliteli bir güç kaynağına sahip olayım diyorsanız bu güç kaynağını alabilirsiniz. En az 500 watt lazım diye birşey yok. Ekran kartı için önemli olan güç kaynağının 12 volt kanalından kaç amper güç verdiğidir. bu güç kaynağı 12 volt kanalından 408 watt güç veriyor ve CORSAIR kaliteli bir marka. CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 450W GÜÇ KAYNAĞI

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı